Eusebiu Cretu

Peugeot 308 SW 1.6 HDI

17 postări în acest subiect de discuţie despre Peugeot 308 SW 1.6 HDI

Peugeot 308 SW 1.6 HDI

Eusebiu Cretu

Salutare din nou!

Sunt in cautarea unei rulote si mi-ar fi de un real folos sfatul celor cu  ceva experienta, masina pe care o detin in acest moment (si pe care prea curand nu-mi pot permite sa o schimb) este un Peugeot 308 SW , 1560cmc,  68 kw , masa remorcabila fara sistem de franare 725 kg  si 1300 kg cu sitem de franare.

Banuiesc  ca sunt multi factori care pot influenta tractarea unei rulote, dar m-ar interesa  care ar fi o dimenisune/masa ideala pentru o rulota ce ar putea fi tractata cu masina din descriere. 

Si ca sa dau un exemplu mai concret, pentru cei ce au vizitat si cunosc zona , Valiug, Semenic, Trei Ape , am sanse sa  ajung cu o rulota dupa mine?

 

bbb.png

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Daniel P

Eu am tot un Peugeot, dar 307 Break si de 110 CP...Al tau se pare ca e cel de 90 CP askc

Tractez cu el o rulota care are masa proprie 1050 si MMA 1350 Kg...Nu pot sa spun ca se simte foarte confortabil masina mea, dar se descurca...si se descurca de 8 ani.../.;

Totusi, sfatul meu e sa nu intinzi la maxim coarda si sa nu-ti cumperi o rulota cu MMA la limita ( 1300 Kg, in cazul tau), ci sa mergi pana la un maxim 1000-1100 Kg...Pierzi un pic de spatiu si confort, dar ai mai multa siguranta pe drum si masina rasufla usurata...Bafta! superok

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eusebiu Cretu

Nici nu ma gandeam la o rulota foarte mare, multumesc pentru sfaturi.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin

Voi pe Peugeot aveti aceleasi motoare de pe Ford ( PSA ), @Daniel P ai acelasi motor pe care il am eu pe Ford, mie mi se pare ca se descurca foarte bine la trasul rulotei. @Eusebiu C. am o cunostiinta care vinde o rulota, este vorba de o rulota Beyerland, este o rulota foarte buna de aceea vreau sa o cumpere cineva din comunitate si sa se bucure de ea. ( daca te intereseaza da-mi un mesaj privat sau suna-ma ).

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornel Mihailescu

Frumos gest @Ursu Florin

Felicitari.superok
Aici se vede spiritul de echipa.gbb
 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eusebiu Cretu

Multumesc frumos , Florin .

Te voi contacta.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Doru Negru

@ Eusebiu -  din discutiile din mediul rulotistic a rezultat ca masa maxima admisa nu ar trebui sa depaseasca 80% din greutatea proprie a autovehiculului tragator ( prin greutatea proprie se intelege greutatea masinii +  greutate sofer ) , pentru siguranta , sigur sunt cazuri cand accidental mai depasesti ( spre exemplu la iesiri cand ai rulota plina de mancare si bautura pe langa boarfe ) dar nu este indicat .

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ciurea Sorin
în urmă cu 11 ore, Ursu Florin a scris:

Voi pe Peugeot aveti aceleasi motoare de pe Ford ( PSA ), @Daniel P ai acelasi motor pe care il am eu pe Ford, mie mi se pare ca se descurca foarte bine la trasul rulotei. @Eusebiu C. am o cunostiinta care vinde o rulota, este vorba de o rulota Beyerland, este o rulota foarte buna de aceea vreau sa o cumpere cineva din comunitate si sa se bucure de ea. ( daca te intereseaza da-mi un mesaj privat sau suna-ma ).

Florin , salutare, motoarele de 1.6 le găsești pe o gamă mare de mașini de la Citroën Peugeot la Ford Volvo și mai sunt care au cumpărat motorizarea pt. diferite tipuri din gama proprie, este un motor mediu dar bun , fiabil .

Modificat de Ciurea Sorin
Informație

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eusebiu Cretu

In primul rand, va multumesc tuturor pentr raspunsurile voastre, orice sfat/informatie  sunt de ajutor.

 

@Doru Negru sa ma sigur c-am intles exact cele relatate de tine mai sus :

 Masa proprie (1453 kg in cazul meu) + Greutatea soferului (115 kg, tot cazul meu)  =  1568 Kg ,  80% din  1568 =  1252  (80x1568/100) 

Sa inteleg ca ar fi ok sa trag o rulota pana in 1252 Kg ?

Daca este asa, e mai mult decat OK, eu ma gandeam oricum la una cu maxim 1100kg -MMA.

Mutumesc, mult!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornel Mihailescu

@Eusebiu C. hi
Pentru caii ( 92 ) si cuplul (215 Nm ) masinii tale e indicat ca fie cat mai usoara rulota.
Gandesc ca undeva la un MMA al rulotei de 1000 kg --1100, ar fi bine.superok

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
George B

Detin, printre altele, si un peugeot hatchback 307 de 110 cai, masa maxima remorcabila cu dispozitiv de franare 1350 kg.

Rulota de 1000 MMA, nici nu o simte (incarcata pe la 1100 kg). Singura problema, MAJORA, este diferenta volumetrica foarte mare intre masina si rulota. Daca bate vantul din fata, cum am intalnit o data pe autostrada, este distractie maxima.

 

Daca nu ma insel, masina ta are un cuplu de 220 Nm, ceea ce este suficient sa mergi cam oriunde doresti, singurul inconvenient ar fi garda la sol si "asfaltul" moale sau ud.

 

 

Modificat de George B

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

Repet, cu cat rulota e mai usoara, cu atat e mai bine...restul e doar alegerea ta! nay

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornel Mihailescu

Aceeasi problema cred ca o voi avea si eu @George B hi
407-le meu coupe are o garda la sol foarte joasa si o inaltime foarte redusa.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eusebiu Cretu

Nu ma pricep mai deloc la masini, ce am gasit pe net despre 308-ul meu ar fi :

Motor: Peugeot 308 1.6 HDi 90 CP
- Capacitate cilindrică (cmc): 1560
- Cutie de viteze: 5M
- Putere maximă (CP@RPM): 90@4000
- Cuplu maxim (NM@RPM): 215@1750
- Viteza maximă (km/h): 180
- Acceleraţie 0-100km/h (s): 14.1
- Carburant: diesel
- Standard emisie noxe: Euro 4
- Consum urban/extraurban/mixt (l/100km): 5.8/3.8/4.5 *
- Emisii CO2 (g/100 km): 120

Ok, am cam inteles cum sta treaba. 

Va multumesc.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornel Mihailescu

@Eusebiu C. hi
Uite aici un site foarte bun cu detalii pentru mai multe tipuri de masini.
Auto Data

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Doru Negru

@ Eusebiu - uite ai loc de joaca si cercetare :

 

Towcar

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eusebiu Cretu

@Doru Negru

Se pare ca am inteles  cum trebuie spusele tale de mai sus ....

Multumesc mult!

p.png

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.