Florin Todasca

Masina Mea

12 postări în acest subiect de discuţie despre Masina Mea

Masina Mea

Florin Todasca

Sa va prezint o chestie faina despre masina unui rulotist:

fara sa stiu, sa intreb despre rulote ma hotarasc sa achizitionez una.

O gasesc la Tecuci(Galati), eu fiind din Vatra Dornei(Suceava), cam 350km pana la vanzator.

Stabilim pret, detalii si plecam dupa"scula" cu Ford Focus2, motor1, 6 diesel, 90 cai, fabricatie 2008.

Ajungem la destinatie batem palma, legam rulota(nu se potriveste instalatia electrica, nu avem oglinzi, ...) si o luam spre Vatra Dornei.

Totul este OK pana la 80km/h, dupa care masina incepe sa dea semne de oboseala!?!tot traseul l am facut in trepta a 4 a, foarte rar a 5 a, am ajuns acasa profund dezamagit.

In doua luni am schimbat masina, am luat un Volvo V50, diesel, 141 de cai, eu credeam ca poti sa zbori cu rulota dupa tine!

Acum dupa cateva mii de km in ansamblu imi dau seama ca Fordul cu cei 90 de cai se comporta minunat, sunt super multumit de Volvo, doar ca am schimbat masina pt ca nu am stiut ce inseamna tractarea unei rulote!

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Cornel Mihailescu

@Florin Todasca hi
Sa o stapanesti sanatos ( masina ) 
Si vacante minunate :cu-rulota:     :default_caravan_anim:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

Drumuri bune, vant din spate si vacante minunate cu atelajul tau @Florin Todascanay

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mircea

@Florin Todasca, felicitari pentru masina. Am inteles ca rulota ai vandut-o. Poate ne spui ce ai facut pentru a achizitiona alta casuta!:ascratch:hi

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Florin Todasca

Va salut, si daca vreti o sa va povestesc cum am intrat in posesia actualei, casute.

Bugetul era undeva la 2500 de euro, trebuia sa aiba doua spatii de dormit, sa nu fie mai grea de 900-1000.

Am hotarat ca o i au de afara.Zi si noapte  calare pe internet.Gasesc ceva fain si ieftin pe Gumtree in UK.Incep calculele si zic ca ar fi mai bine sa mi o aduca o firma de curierat decat sa ma duc eu.Cel mai ieftin am gasit cu 700 de lire, si in acel moment am renuntat.

Am inceput sa caut pe Germania, tot ce am gasit mai de "doamne ajuta" depasea bugetul meu!asa ca am inceput pe tara.Dupa 1000 si ceva de km si peste zece rulote vauzute(inspectate), am gasit un Hoby 460 cu care cred eu ca am dat lovitura.

O sa o prezint la sectiunea corespunzatoare.

Concluzia, este foarte greu sa cumperi o rulota, nu mai vorbesc sa vinzi!

O dumineca faina tuturor!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mircea

Asteptam sa ne prezinti rulota ta si cu poze cat mai multe. superokhi

în urmă cu 3 ore, Florin Todasca a scris:

peste zece rulote vauzute(inspectate)

Esti norocos, Florine! Eu am cautat  cinci luni si am vazut si inspectat peste 50 de rulote. Nu regret pentruca am gasit exact ce mi-am dorit./.;hi

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ciurea Sorin

Și eu Mircea și Florin am negociat 6 luni la camper până l-am cumpăratși l-am pus pe proprietar să-mi trimita trei filme cu interior/exterior + poze suplimentare, dar sunt mulțumit am luat ce am dorit !

Modificat de Ciurea Sorin

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mircea

Sorine, nu stiu de ce nu ma mir! :amuzat: Cu scuzele de rigoare si noi moldovenii le avem pe ale noastre.:laughing:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Florin Todasca

La mine nu a fost foarte complicat, deoarece la bugetul meu nu puteam emite pretentii exagerate, dar totusi cum am mai zis si ce am vazut prin campinguri la mare zic ca am dat lovitura!

Si apoi si cand mai luam tepe, nu trebuie sa recunoastem, o invartim noi cumva!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

Colegi, aveti grija ca va-ti lansat intr-o discutie pe langa subiectul topicul...:-)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin

@Florin Todasca, eu trag rulota cu FF2 1.6 Tdci 109cp, abea dacă o simt după mine. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Florin Todasca

Corect, doar ca in acel moment eu am intrat in panica!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.