Florin Todasca

Panou fotovoltaic fix, sau mobil?

32 postări în acest subiect de discuţie despre Panou fotovoltaic fix, sau mobil?

Panou fotovoltaic fix, sau mobil?

Florin Todasca

Panoul Solar montat fix pe rulota, sau mobil langa cu cabluri solare de aprox 10m?

Parerea mea este ca mai bine ar fi mobil, cu rulota mereu cautam umbra.

Pareri pro, contra!

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Nicolae

Părerea mea, e mai bine montat pe rulota.

Scapi de 2 griji:

-hoții ți-l iau mai greu (din păcate nu știu dacă vom scăpa de grija asta)

- la plecare și la sosire nu mai stai să-l montezi și să-l demontezi.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin

Asta cu hotii depinde foarte mult si de unde ti rulota. Daca o parchezi in fata blocului ai toate sansele ca peste noapte panoul sa " faca picioare" in schimb daca nu e fix si este in rulota e mai greu de furat.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

@Florin Todasca, am schimbat titlul topicului deschis de tine, pentru ca cel initial "Probleme tehnice rulota" este deja un subforum si include o gama larga de subiecte, printre care si cele referitoare la panoul fotovoltaic...

Pe viitor, te rog sa fii mai atent cand deschizi topicuri si sa faci asta numai dupa ce ai rasfoit paginile respective si nu ai gasit raspunsuri la intrebarile care te preocupa.

:-) pentru intelegere! nay

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu Ionescu

mai eficient mobil, mai comod fix :)

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David

Ca sa ai toate variantele pune 2, si, si!

Si scapi de griji, mai putin de cea cu furatul!

Eu asa am facut, unul pe rulota dar si unul mobil, ambele de cate 100 de w!

Modificat de Eugen David
  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Florin Todasca

Nu am nici o problema cu furatul!nu mi a furat nimeni, nimic, niciodata!daca e sa mi fure panoul, sanatos sa fie hotul!

Scot panoul din rulota, il pun la soare, conectez mufele mc4 la cablurile care sunt legate la controler si acesta la acumlator si gata.

Simplu, ii schimb directia o data pe zi si am eficienta maxima la incarcare, iar rulota o tin pe cat posibil ferita de razele solare.

 

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian Popa

Salutare,

Fix

Pro

- comoditate, nu trebuie pus si luat de fiecare data

- nu ocupa spatiu in rulota atunci cand esti pe drum

- nu trebuie sa ai grija tot timpul cum il pui in rulota sa nu se sparga/loveasca

Contra

- randament direct proportional cu soarele care bate pe rulota

- costurile sunt mai ridicate: coltare, silicon, piesa de trecere cablu prin plafon

Mobil

Pro

- il poti orienta dupa soare astfel incat sa ai randament maxim - marele avantaj 

Contra

- am reusit sa zgarai mobila din rulota tot luindu-l si punandu-l in si din rulota

- trebuie avut griga sa nu fie lovit de bagaje in timpul drumului

- in momentul cand il "pui sa faca treaba" trebui avuta grija sa nu alunece din locul in care lai sprijinit, sa nu-l darame vantul

- daca ai in gand sa-ti cumperi un panou semiflexibil, va fi foarte greu sa-l sprijini de ceva, datorita grosimii reduse a panoului.

 

Pentru mine, urmatorul pas va fi achzitionarea unui panou semiflexibil si montarea lui fixa pe rulota. 

 

Parerea mea ...

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cosmin S
On 22/11/2016 at 21:47, Cristian Popa a scris:

Salutare,

Fix

Pro

- comoditate, nu trebuie pus si luat de fiecare data

- nu ocupa spatiu in rulota atunci cand esti pe drum

- nu trebuie sa ai grija tot timpul cum il pui in rulota sa nu se sparga/loveasca

Contra

- randament direct proportional cu soarele care bate pe rulota

- costurile sunt mai ridicate: coltare, silicon, piesa de trecere cablu prin plafon

Mobil

Pro

- il poti orienta dupa soare astfel incat sa ai randament maxim - marele avantaj 

Contra

- am reusit sa zgarai mobila din rulota tot luindu-l si punandu-l in si din rulota

- trebuie avut griga sa nu fie lovit de bagaje in timpul drumului

- in momentul cand il "pui sa faca treaba" trebui avuta grija sa nu alunece din locul in care lai sprijinit, sa nu-l darame vantul

- daca ai in gand sa-ti cumperi un panou semiflexibil, va fi foarte greu sa-l sprijini de ceva, datorita grosimii reduse a panoului.

 

Pentru mine, urmatorul pas va fi achzitionarea unui panou semiflexibil si montarea lui fixa pe rulota. 

 

Parerea mea ...

 

Eu am unul semiflexibil, de 145W pe care îl car după mine în acoperișul bus-ul-lui, locația de bagaje si diverse alte necesare. Chiar dacă este ușor, nu îmi este comod să îl tot dau jos din mașină. De obicei, îl scot numai dacă stau mai mult de 2 zile intr-un loc și chiar am nevoie. Intentionez să îl montez pe acoperiș. Odată pentru că imi ocupă prea mult loc și plec la drum fără alte chestii necesare. Pe urmă, se mai zgârie când îl tot mut. Chiar dacă caut mereu umbra, nu întotdeauna se nimerește să o și găsesc. Plus ca recuperează mult la diverse stationari în soare, parcări, etc. Măcar de aș putea sta mereu la umbră.  Dacă bugetul nu ar fi o problema, pe lângă cel semiflexibil montat pe acoperiș, as mai achiziționa unul mare, total flexibil, ce se face rolă. Revenind la experienta personala cu semiflexibil mobil, confirm, ca este mai eficient dacă îl mut in funcție de poziția soarelui.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin

Ma tot gandesc ca momentan sa nu montez panoul pe rulota ci sa il folosesc mobil. Am nevoie de un suport pentru el, imi poate da cineva niste idei? Sa fie cat de cat usor, dar si placut ochiului ?

Multumesc!

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu Ionescu

Eu l-am facut cam asa:

IMG_0888.jpg

IMG_0887.jpg

IMG_0889.jpg

tija din spate care fixeaza unghiul fata de verticala am prelungit-o cu inca una, articulat, astfel incat sa permita unghi pana la 45 grade. Profilele fiind perforate, se pot fixa picioarele in pamant cu cuie de cort, sa nu-l rastoarne vantul

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin

Multumesc @Radu Ionescu, am studiat suportul este o varianta de luat in calcul, doar ca as vrea sa il confectionez din patrat de aluminiu :) Mai astept si alte variante biggrin

@Eugen David poti sa ma ajuti cum un sfat? Am vazut ca ai un panoul solar mobil :) 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu Ionescu

M-am straduit sa nu intervin asupra cadrului panoului (gauri noi) pentru ca nu-s hotarat 100% sa-l las mobil.

Altminteri, am ajuns la concluzia ca nu-i trebuie trepied adaugat, cadrul panoului este suficient de rigid, sunt suficiente adaugarea a 2 picioruse pe laterale + "propteaua" centrala, articulata, fixate direct pe cadru.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Florin Smolnicki

Așa stă la mine panoul fotovoltaic (ultima găselniță deras):

 

IMG_20160416_065446.jpgfoto hochladen

 

Am fost foarte mulțumit până acum. Îl transport în rulotă, pe patul din față stânga, prins de pat cu un elastic ce are două cârlige la capăt.

La început mi s-a părut comod, acum însă, vreau să-l fixez pe rulotă, așa cum a făcut-o @mircea. Ideea lui mi se pare cea mai bună dintre toate.

Dragi colegi, acum doi ani juram că nu voi fixa panoul pe rulotă! Iată că, până la urmă, am ajuns să fac și eu lucruri pe care eram sigur că nu le voi face niciodată! Vreau mai mult comfort, mai multă relaxare. Panoul mă deranjează în rulotă, la transport. Am de instalat când ajung la destinație. Am de strâns panoul, când plec acasă. Nu mai vreau atâta balamuc. Cred că-l voi fixa pe rulotă, cu piulițe-fluture și șaibe Grower. Când vreau, îl pun sau îl dau jos. Am și 15 metri de cablu dublu de 4 mm secțiunea, deci, pot face ce vreau și cum vreau. Voi vedea.

Eu nu l-am fixat pe rulotă gândindu-mă și la faptul că va trebui să-l pun la soare, rulota fiind parcată la umbră. Am observat că întotdeauna, toată lumea, vrea să stăm cu rulota la soare, la căldură. Prin urmare, panoul poate fi pus fix pe rulotă.

 

Ușor legat de acest subiect, la capitolul comoditate, vreau să vă spun că intenționez să renunț și la suportul/ suporturile de antene. Vreau să-mi fac un fel de talpă fixă pe exteriorul rulotei, ca să prind acolo antena de satelit.

 

Cu cât avem mai puțin de lucru, cu atât plăcerea rulotitului este mai mare ;) .

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mircea

@Florin Smolnicki, ma bucur ca ai adoptat solutia folosita de mine si iti doresc sa  te bucuri de binefacerile pe care ti le ofera. In vara anului 2016 am facut un mega circuit si atunci am inteles ce bine ar fi fost daca, avand panoul montat fix pe rulota, as fi putut beneficia de incarcarea acumulatorului in timpul mersului si al stationarii pe diverse strazi sau in parcari pentru a putea vizita orasele prin care treceam pentru prima data. Totusi, pentru cine se campeaza OFF mai multe zile si se plictiseste stand cu rulota la umbra, poate sa plimbe panoul pe langa rulota dupa soare cat doreste ca sa aiba o incarcare maxima. Solutia adoptata de mine permite demontarea panoului in max. 4 minute, avand si o bormasina cu acumulator in dotare, sau 10 minute cu o surubelnita obisnuita. Sa ne auzim numai de bine!hi

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David
în urmă cu 10 ore, Ursu Florin a scris:

 

@Eugen David poti sa ma ajuti cum un sfat? Am vazut ca ai un panoul solar mobil :) 

 

Asa este @Ursu Florin, am la rulota si panou fix dar si mobil!

In decursul timpului pentru panoul mobil am adaptat mai multe moduri de a-l monta!

De la a-l monta pe o scara pana la a-i face un suport mobil! In ultima faza am optat pentru "un suport" cat mai simplu si mai usor!

Am posibilitatea de a-l pune-n soare" la cate grade" doresc, este destul de usor si stabil! Pot sa-l si ancorez  de sol daca e nevoie cu una sau doua "cuie/piroane" ce le folosesc si la  chinga de ancorare a cortului si "har Domnului" am destule!

 

4265_921f346077e6ec212d6acf8aee22f9876c28b6f0.jpg

4267_675928f9c7af10cc169b28b3badac0eea55b2d97.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adrian Rada

Pentru ca mai avem colegi care le-au pierdut pe drum, pentru ca orice gaura in plafon e un pericol in plus pentru infiltratii, pentru ca daca e fix mi-e frica ca o sa-mi fie luat (am vazut ca vecinul il da jos de fiecare data cand vine din vacanta), si pentru eficienta cred ca mi-as lua unul mobil . Iar ca si model inca ma gandesc daca sa imi iau de siliciu amorf sau monocristalin. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Traian M

Daca e sa fie fix deasupra rulotei cea mai buna alegere este panoul semifelxibil, eu am 3 bucati de 130W si au greutate 2 kg fiecare. Sunt lipite cu sikaflex de plafon, nu le mai dezlipesc de acolo decat poate cu sarma otelita ca la parbrize.Sunt cam cu 20-30% mai scumpe ca unul normal dar au avantajele greutatii reduse (cam de 6-7 ori mai usoare), au 3mm grosime, se poate si calca pe ele, nu cocsoezi rulota cu greutate in plus, nu exista pericolul sa zboare sau sa iti fie smuls de vreo creaca cand treci pe sub vreun copac, scapi chinul montajului cu bari de aluminiu care si alea costa bani, eu am pus toate acestea in balanta cand am dorit sa fac achizitia. Poate pe viitor mai achizitionez unul la fel sa il am mobil pentru cand ma parchez cu rulota mai la umbra vara.

panouri.jpg

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marian78

De unde ai luat panourile flexibile si cat au costat?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Traian M

Uitati aici detalii

 

Preturile sunt 2 posturi mai jos.

 

Puteti cauta dupa panouri semiflexibile pe google poate gasiti si alte optiuni.

Modificat de Traian M

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin

Problema rezolvata biggrin Oare sa ii pun si jos niste picioruse de 5cm ?

 

16237028_1379354582134793_1779797543_n.jpg

16295843_1379354795468105_1218346441_n.jpg

16216117_1379354538801464_49339844_n.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ilie Minea

E bine sa pui picioare chiar de 10cm. O sa-l pui undeva pe gazon sau iarba care are in jur de 3-10cm.O sa stea cu partea de jos in iarba si se intampla sa fie roua dimineata , sau ploua peste noapte. Totusi , nu cred ca e bine sa stea in umezeala.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

N-are nici-o treaba cu umezeala, e construit sa reziste si la ploi, umezeala, altfel nu s-ar mai monta pe acoperisuri...

Poti sa ascuti putin suportii ca sa-i poti infige un pic in iarba penrru o mai buna stabilitate la vreo adieŕe de vant...

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihnea Stoenescu

Trebuie cautat locul astfel ca partea de jos sa nu fie umbrita de vegetatie. Sa nu uitam ca o umbrire cat o palma, chiar daca restul este in plin soare,   poate micsora major eficienta (!). Elementul umbrit isi mareste rezistenta si devine o "frana". Solutia poate fi tunderea vegetatiei in zona respectiva sau asezarea pe ceva mai inalt.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu Ionescu

picioruse jos ai nevoie pentru ca, mai ales off-camping, poti da de teren neregulat, pietre, bolovani, etc. si daca n-are picioruse aluneca.

intre picioarele lungi eu as pune si o traversa, astfel incat sa se miste impreuna.

Personal, cum am spus mai sus, as fi optat pentru un singur sprijin articulat sus pe mijloc, este cel mai usor sa rezemi ceva pe o suprafata neregulata prin 3 puncte.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.