Bogdan.Alexandru

Cum se prinde corect cablul franei de siguranta ?

5 postări în acest subiect de discuţie despre Cum se prinde corect cablul franei de siguranta ?

Cum se prinde corect cablul franei de siguranta ?

Bogdan.Alexandru

Buna ziua,

Cum se prinde corect cablul franei de siguranta ?

Se prinde ca in poza atasata 1 sau se prinde in gaura de pe corpul carligului, langa priza de curent 2 ?

Untitled.jpg

carlig-dacia-logan_bosal_carlig_logan__22861.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Levi N

Salut @Bogdan.Alexandru

Este corect in ambele variante, dar in cazul primei iti este mai comod si mai simplu, asta este parerea mea.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Viorel C.

A doua imagine este acea care este recomandata in cazul tractarii unei rulote, sau al unei remorci.

In cazul primei imagini exista riscul sa scape cablul prin alunecare peste bila carligului intr-un moment nefericit al decluparii , iar un fapt si mai grav, se poate primii chiar amenda in situatia in care un organ competent observa aceasta "improvizatie".

 

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu Ionescu

Si totusi ... print screen din manualul Al-Ko:

Clip.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Viorel C.

Din traducerea textului de deasupra imaginii, reiese ca "Firul de cablu trebuie conectat la punctul de atașare". Nu observ sa fie specificat trecerea lui peste carlig.

Este posibil sa ma insel biggrin

 

Insa, eu unul nu prea urmaresc ce se scrie prin manuale, fiindca de-a lungul drumuri facute, a sfaturilor primite de la cei care se ocupau si se ocupa cu rulote in Olanda, dar mai ales a catorva controale facute pe traseu, am realizat cum trebuie sa procedez in multe situatii.

Mi se parea normal sa primesc tot felul de sfaturi de la cei in masura sa le de-a, fiindca eram la primele drumuri si nu aveam de unde sa le cunosc (scriu de anii  '96-'97).

Legat de aceste aspecte, m-am intalnit cu multe situatii in Olanda, cand un dealer de rulote mi-a pozitionat cablul prin prindere sub caroseria unei masini cumparate din Olanda, carligul neavand nimic de agatare si fixare a cablului de frana, un altul care mi-a sters vaselina bilei din capul carligului, iar un altul mi-a aratat cum sa dau cu spatele. Toate acestea au fost lucruri pe care le-am invatat si le-am practicat, ca doar omul cat traieste-nvata.

Nu m-am nascut invatat, cum de altfel nimeni nu se naste, nu doresc sa conving pe nimeni sa-mi urmeze sfaturile, doar ca este bine sa inteleaga fiecare ca tot ce scriu si postez, aici si in blog, o fac doar din dorinta de a ajuta si de a face "sa fie bine, sa nu fie rau" :laughing:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.