Ovidiu Udrescu

Intrebari ,sfaturi ,rezolvare probleme .

20 postări în acest subiect de discuţie despre Intrebari ,sfaturi ,rezolvare probleme .

Intrebari ,sfaturi ,rezolvare probleme .

Ovidiu Udrescu

Salutare tuturor ! 

 Revin pe forum cu primele intrebari .

    Garnisa de la sina exterioara de aluminiu poate fi inlocuita cu una nou daca e imbatranita sau ..cu silicon .pentru o etansare mai buna a surubelor .Eu propun silicon rosu pentru temperaturi ridicate (la mine se potriveste bine culoarea rosie ), sau ....credeti ca nu nu e chiar indicat si musai trebuie garnisa dedicata ?

    Rulota mea are inca o garnisa schimbata , zic eu si are si o culoare , , faina , , tare .

    Alta intrebare ar fi : cate tuburi de ceara exterioara mi ar trebui la rulota asta de 4, 3 m ?

    

DSC_0002.JPG

DSC_0003.JPG

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Daniel P

Daca inlocuiesti garnisajul cu silicon, nu vei mai putea umbla la holszuruburi  ca sa demontezi vreodata sina...nu stii cand ai nevoie si de aceea eu iti recomand sa pui garnisaj dedicat si merge foarte bine si negru, nu e musai sa pui rosu.../.;

La a doua intrebare nu stiu sa-ti raspund, pentru ca nu stiu la ce fel de ceara te referi...askc

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ovidiu Udrescu

Multumesc Daniel ! Un punct de vedere la care nu m-am gandit -posibil sa fie nevoie de umblat la suruburi -.

Am vazut ceva solutie de curatat pe Exis.ro -care cica acopera si cu un strat de ceara .Tu ce folosesti pentru exterior? (mai sunt zgarieturi si cum ziceam sunt , , fixist , , rau tare :laughing::laughing::laughing:tamp si nu ma las pana nu rezolv .

gentlypoets.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

Eu nu folosesc niciun astfel de produs...ii mai trag cate o spalare la fel ca pe masina, cand ma intorc cu ea din vreo deplasare, in rest nimic special.../.;

 

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ovidiu Udrescu

Ok am inteles ! Voi pune garnise pentru sina iar cu spalatul pe exterior -un jet de la distanta , sa nu deterioram masticul !

Vreau sa mai intreb : La prima iesire cu rulota am parcat-o cu o inclinatie de 10-15 grade pe o parte si..bucuros ca pot sa ma spal pe maini am deschis robinetul ..a curs cam 1 litru si observ la prag la intrare ghiciti ce ?!!!!-apa !!! .Sa fie de la inclinatie ????tamp

Am venit acasa si bineinteles pe plan drept , calata corespunzator apa iese pe evacuare normal ..normal !!!!.Au evacurile un supraplin ?..sau e un dop undeva ? 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

N-are treaba acea inclinatie de 10-15 grade cu apa respectiva...

Verifica instalatia, poate s-a slabit vreun colier pe undeva...Da drumul la robinet si baga-te sub ciuveta, vezi pe unde curge...Spor! nay

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Levi N

Salut @Ovidiu Udrescu

Si eu am pățit la fel(adică apa pe podea), scurgerile de la baie/bucătărie sunt din țeavă PVC, adică coturi si țevi drepte care nu sunt lipite între ele, posibil din.cauza trepidatiilor au ieșit unele din altele, cel puțin așa era la mine, eu le-am pus loc și am dat doua-trei ture de bandă izolatoare la inbinarea tuturor părților din PVC.Sa ai spor si spune-ne si noua care a fost cauza la tine.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

Urmărește si topicurile din Sistemul de apa rulota si poate vei găsi acolo o parte din raspunsuri la întrebările tale...nay

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Florin Smolnicki

Mă lipesc și eu de acest subiect cu o întrebare. Am citit puțin mai sus despre Garnisaj sine. Mă poate lămuri și pe mine cineva cum se montează acest garnisaj?

La mine, în locurile de la margini de unde a ieșit acest garnisaj din locul lui de pe șină, nu mai vrea să intre la loc. În plus, vreau să dau jos o șină, să montez o șipcă de lemn dedesubt,  să montez la loc șina, cu tot cu acest garnisaj. De aceea vă întreb și vă rog să mă lămuriți și pe mine cum se montează acest garnisaj. Nu am găsit la căutare precizări pe acestă temă.
Garnisajul la mine este foarte dur, inflexibil, copt de soare, vechi. Cu ce trebuie să dau pe el ca să devină mai moale?

Mulțumesc pentru sfaturi.

 

IMG_20180212_082931.jpg

 

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel Schuster

@Florin Smolnicki

Daca este imbatranit, garnisajul devine casant. Nu il poti "inmuia", trebuie schimbat.

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Florin Smolnicki

Ok, @Gabriel Schuster Cred că așa voi face până la urmă. Mulțumesc de sfat.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ilie Minea

Unde se poate gasi acest garnisaj? La mine s-a contractat de la soare, devenind mai scurt si la curbele sinei , tot iese afara.Bineinteles cat mai ieftin. Multumesc.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Danut Capra

Cam scump garnisajul asta ; eu am cumparat de pe situl exis.ro cu 10  ron metrul. Pare cam piperat. Totusi este o garnitura de cauciuc.

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian Baetu

Salutare, si eu as vrea sa schimb garnisajul, iar pe un site cunoscut, nu stiu daca am voie sa-i dau numele, este 3.28 lei metru. Este o metoda de al schimba? o unealta speciala? Rulotele englezesti folosesc acelasi tip ca rulotele europene? Ca vad ca are grosime de 12 mm. Oare merge la rulota mea englezeasca? Multumesc anticipat pentru raspunsuri.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P
9 minute în urmă, Cristian Baetu a scris:

Salutare, si eu as vrea sa schimb garnisajul, iar pe un site cunoscut, nu stiu daca am voie sa-i dau numele, este 3.28 lei metru.

 Sigur că poți @Cristian Baetu 

Nu poți in sectiunea de mica publicitate, dar aici nu e niciun fel de problemă, ci e chiar recomandat pentru colegii nostri interesați...:OK:

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian Baetu
1 minut în urmă, Daniel P a scris:

e chiar recomandat pentru colegii nostri interesați

Pe Exis 3, 28 lei metru, as vrea sa-l schimb....e dificil tare? Ei au la vanzare 12mm latime, oare se potriveste pe englezoiaca?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu

@Cristian Baetu, nu mai ai nici o ramasita sa o scoti si s-o masori?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian Baetu
22 minute în urmă, NRLaurentiu a scris:

@Cristian Baetu, nu mai ai nici o ramasita sa o scoti si s-o masori?

Eu inca o am pe rulota, dar la capete e nituita....

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bogdan C.

@Cristian Baetu masoara intre canelurile unde intra garnitura. Numai mai lata sa nu-ti trebuiasca. Daca e mai ingust canalul, nu-i problema, deoarece garnitura se va bomba putin si se va aseza mai bine.

De schimbat nu e mare inginerie. Vei avea nevoie de o scara, o surubelnita dreapta si de multa rabdare.

Nu intinde mult de ea, la montare, deoarece se va scurta in timp.

Spor.

  • Like 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adi Aloman

Salutare!

 

Intreb si eu aici pt ca n.am rulota langa mine si urmeaza sa merg sa mai mesteresc ceva la ea. Am o rulota Chateau Cantara din 96 cu partea din fata din ABS si vreau sa remastichez sina transversala dintre tabla si ABS. Mai mukt ca sigur trebuie sa schimb si garnisajul. Intrebarea e daca garnisajul e universal? Am vazut doar de 12mm

 

Mulțumesc!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.