Sorin Niculae

Intrebare: cât am voie sa trag cu hyundai-ul meu?

40 postări în acest subiect de discuţie despre Intrebare: cât am voie sa trag cu hyundai-ul meu?

Intrebare: cât am voie sa trag cu hyundai-ul meu?

Radu Ionescu

nu te contrazic... la ale mele scrie in toate taloanele.

Pai daca au asa baza de date (or avea, nu zic, dar n-am vazut computere la bordul masinilor de politie din Ro, cu ce verifica? Dau telefon? :) ) ce nevoie mai au de datele din talon, celelalte ? Numar de locuri, greutate proprie, mma-ul, numar de axe (poate sa le si numere la fata locului), culoare, etc.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Mihnea Stoenescu

In general au un computer integrat in echipamentul masinii (este bun chiar si un laptop). Daca nu au, folosesc telefonul, asa cum ai presupus. Din aceasta cauza s-a redus si numarul datelor din noul talon. Spre ex. in noul meu talon nu mai este trecuta instalatia gpl (ca o paranteza: nici in cel vechi nu ar fi trebuit intrucat ea figureaza in datele tipului de automobil, recte TFY....LPG)

Este prea multa munca intelectuala ca la fiecare control sa apeleze la mijloacele IT, ce naiba !:laughing: Mi se pare normal ca soferul disciplinat, prin prezentarea actelor, sa usureze sarcina organului...

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Constantin Stanciu

100750271_HBSZSBV.jpg

Eu sunt proprietarul unui Hyundai I20, motor de 1248, benzina, cutie manuala, 57, 2 kw, avand sarcina utila maxima autorizata 413, sarcina carlig de remorcare 50, remorcabila cu dispozitiv de franare 850, iar fara dispozitiv de franare 450.  Rulota mea este MEIBRO CARAVANS 330s cu GEWCHT = 514 KG iar TTG/PTC = 650 KG si nu indraznesc sa o tractez. Nu ca m-ar opri politia, si daca ar face-o sunt in regula, dar omor motorul masinii.

Referitor la dotarea politistilor, va spun ca dupa aderarea la U.E. orice politist (inclusiv din mediul rural) de pe statia emisie/receptie (care este altceva decat cele clasice) se poate intra in baza de date: evidenta populatiei(iti vede si poza de pe CI), Inmatriculari (unde vede si ce nu este scris in CII + valabilitate ITP), valabilitate Asigurare obligatorie + Rovinieta, categoria permisului de conducere, valabilitate, emitere etc...

Asa ca daca in urma cu ceva ani daca erai in neregula si spuneai politistului ca nu ai actele la tine si primeai amenda doar pentru , , lipsa acte, , ACUM SA STITI CA NU MAI TINE!

DSCF4.png

Modificat de Constantin Stanciu

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Drinovan Ovidiu

@Sorin Niculae, se poate trage cu ea, dar o rulota mult mai usoara! Nu chiar maximul cat scrie pe talon (pentru binele ei)! Numai sa vezi daca cei de la reprezentanta te pot asigura ca iti pot oferi carligul de remorcare! Succes!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihnea Stoenescu

Nu sunt de parere ca masina in cauza (57KW) nu este in stare sa traga o remorca avand MMA 650Kg (76% din ceea ce scrie in CI). Asemenea rulota poate fi trasa si de o Dacia 1310 (sunt rulotisti care au exersat aceasta cu succes). Eu trag o rulota de 800Kg cu un Cielo de 60KW si nu am simtit ca "ofteaza". Bineinteles, atunci cand remorchezi, adopti o alta conduita in trafic comparativ cu rularea solo.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Sorin  Leitoiu

@Constantin Stanciuam o rulota asemanatoare ca greutate si  am un Hyundai accent 1600cm, benzina .

la o viteza constanta de 80 km/h consuma cam 12l/100km, dublu fata de consumul ei de 6, 5 la drum intins 

Am mers cu rulota si cu 100 km/k dar a consumat 14l.

L a mine viteza de croaziera cu rulota este de 70-80 maxim

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Sorin Niculae

Dragilor, dupa multe cautari am gasit cate ceva. Daca asta e masina ,  ma adaptez....nu am ce sa fac....si vorba aia: soluții se găsesc până la urmă.

 

Rulota Star 3003

Rulota usoara

Rulota pliabila

 

Cam acestea sunt variantele pana acum.

Oricum acum nu fac nici o miscare..... :)))))......dar e bine de stiut ce sa caut până in primavara cand va trebui sa o iau.

Va mulțumesc tare mult pentru implicare si va asigur ca sfaturile voastre mi-au fost de mare ajutor!!!

 

Menționez faptul ca balanța totusi inclina catre o rulota pliabila, chiar daca nu e prea "dotata"......dar mai vedem.

Până cand da coltul ierbii.....mai e....

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai Dura

Are dreptate colegul Constantin si pe mine ma verificat un politist prin intermediu statiei din dotare si a primit foarte repede informatiile .

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin

@Sorin Niculae, foarte tare rulota pliabila, de dotari nu trebuie sa iti faci griji, o personalizezi dupa nevoile tale, de toaleta iar nu e o problema, iti iei un wc portabil pe care il pui intr-un cort tip cabina de dus si ai terminat povestea :) 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Sorin Niculae

Pe astea le am deja de la cort, dar stii, ca omu'....le vroiam in incinta :)))))

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vali Popa

Salut!

La stabilirea masei remorcabile, conteaza si greutatea masinii, (pentru stabilitate), nu numai puterea motorului si cuplul acestuia.

Uitati aici un site, care ne da toate raspunsurile pe tema data!

Info

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Viorel K
La 1/17/2017 la 4:57, Sorin Niculae a scris:

Pe astea le am deja de la cort, dar stii, ca omu'....le vroiam in incinta :)))))

 

Nu am folosit wc portabil dar nu vreau sa-mi imaginez cum ar fi sa-ti rezolvi niste probleme "mai mari" intr-o comunitate de corturi, cu tot felul de sunete si miresme, chiar daca nu esti vazut. Ceva asemanator si intr-o rulota/camper model foarte mic,  unde nu exista cabina separata pentru acel wc si e pus si el intr-un colt. Probabil dai afara toata familia cateva zeci de minute, vara-iarna, zi-noapte... Dar devreme ce se folosesc, probabil ca sunt eu mai altfel sau nu sunt complet in tema.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Sorin Niculae

Gata!

Am schimbat masina? Passat 2006, diesel, 140 caluti, cutie automată. 

Acum...., nu mai trebuie decat sa imi gasesc rulota....?

M-ar interesa o ruloțică de 4 persoane(2 adulti si 2 copii) cu toaleta functionala si cadita de dus, nu foarte grea....si....eventual în 2 sau 3 rate....dacă se poate ?....in jurul sumei de 2000 euro....sa zicem....

Am mai pus această întrebare și pe grupul de facebook și....multi au fost destul de surprinși de acest lucru....in fine....poate...poate...

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David

:rulotisti:

Acum ca tot deține sotia o astfel de masina chiar n-as recomanda sa tratezi cu ea o rulota, fie ea cat de mica!

Eu n-as trata nici o remorcuta, darami-te o rulota!

Dar fiecare stie cei mai bine pentru el!

Numai de bine!

FB_IMG_1518339254211.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.