Eugen David

Reabilitarea podelei la rulota Caravelair!

32 postări în acest subiect de discuţie despre Reabilitarea podelei la rulota Caravelair!

Reabilitarea podelei la rulota Caravelair!

Eugen David

:5623b787a01a3_nseara: buna isor

Nu stiu cum sunt rulotele voastre dar a mea si in cate am fost personal, n-am gasit una ca la deplasare prin interiorul ei sa nu se balanseze podeaua, sa scartaie chiar cate una! tamp

Pana la urma cred ca este totusi ceva "normal", sa balanseze la greutate! askc Podeaua este  realizata din "sandwich de placaj cu polistiren" montat pe 2 lonjeroane si ceva traverse intre ele, asa ca dupa cativa ani nu ne putem astepta la altceva!

In acest sens acum 3 ani am realizat o "reabilitare a podului/podelei"  la rulota mea, si anume: am dublat pe dedesupt podul cu "ceva tego" de 6 mm pe care l-am lipit cu sika-flex si fixat cu horsuruburi pentru lemn! Din loc in loc, mai ales in zonele critice cu deshidere mare intre traverse,  am montat suplimentar pentru sustinere si consolidare alte traverse de sectiune mai mica dar rezistente!

Dupa ce am realizat consolidarea podelei am trecut la izolarea ei, mai exact am aplicat peste tot mai multe straturi de vopsea pentru lemn apoi cateva straturi de hidroizolatie!

Se pare ca "sta bine" vopseaua si izolatia", a mai sarit noroi dar este ok! aw

Apropo la roti pentru a evita a fi stropit din abundenta podul,  in caz de ploaie in mers, am montat si presuri de noroi!

Sunt constient ca a crescut MMA-ul rulotei dar sunt mai constient ca podeaua nu mai misca la fel! superok Acum chiar pot si dansa pe culoarul ei! :amuzat:

Cateva imagini facute acum "in pripa" fara a intra sub rulota, doar cu un dispozitiv de executat "selfie"! doh

 

 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

Acum ca tot am mai discutat pe ici pe colo despre acesta am fost contractat de catre colegul @Alexandru Marin pentru a-l ajuta la reablitarea si consolidarea podului la rulota lui!

 

Asa ca saptamana trecuta intr-una din zile "s-a prezentat la poarta mea" in echipaj complet, adica el si rulota, binenteles si capul tractor!:amuzat:

Dupa ce am calat-o si suspendat pentru a putea avea acces dedesuptul rulotei, am facut impreuna "inspectia de rigoare, notand cam de ce avem nevoie pentru realizarea "proiectului " propus!

Podul rulotei lui nu are infiltratii, singura problema fiind balansul lui insotit de "ceva scartaituri" in anumite punte!

Am sesizat la sasiul lui o alta configuratie: daca la rulota mea sunt doar cele 2 lonjeroane si mai multe traverse, la a lui are inca un lonjeron central de sectiune mai mica "ce merge" din spatele rulotei pana dupa puntea/axul rulotei si mai putine traverse!

Materialele achizitionate de la Dedeman din Deva! Tego de 6 mm pentru portiunile mai critice si OSB tot de 6 mm, pentru portiunile mai putin critice, profil metalic de 40x20x2 mm, sika-flex, horsuruluri de 35 mm, suruburi diferite, coltare metalice...

In urmatoarea zi am demarat actiunea! 

Partea proasta ca s-a facut mai rece si a inceput sa si ploua, asa ca am montat cortul pe lateral iar in spate o terasa de-a mea!

 
 
 
 
 
 
 
 

isor Stati pe-aproape!doh  Revin si continui cu detalii dupa o scurta pauza! j;'

 

askc  Nu pot/stiu sa pun poze, doar linkul, odata se deschidea direct poza, acum vad ca nu! tamp O Doamne, ce ti-e si cu "tehnica"?suppar

Poate m-ajuta vreum adiministrator, moderator...cu pozele in locul link-urilor! :-)

 

Si n-am folosit nimic din "barul ambulant", pus acolo sa dea bine! :amuzat:

 

 

14697125_1165046480215069_322869928_o.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Alexandru Marin

Rulotisti cu , , experienta, , multa de viata incearca sa rezolve , cu reusita, probleme tehnice altele decat preocuparile lor zilnice, Eugen tenician cu prindere la tehnica si noutate, cu mult voluntarism conduce cu autoritate lucrarile, sper sa nu primesc sanctiuni daca nu raspund corect solicitarilor, una peste alta multumesc pentru modul in care ma ajuta, raspunsul meu va fi in lucrari , , pictate, , ..Eugen maine ne vedem, te salut..

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David

/l:Daca tot vremea ne-a fost potrivnica si sub rulota era curent si destul de rece vazand ca rulota colegului @Alexandru Marin are sina pentru fusta si pe cealalta laterala decat ea cu cortul dar si pe spate, am montat "fustele" deras  iar in fata am adaptat ceva, lasand libera doar o laterala! In acest mod curentul de sub rulota s-a diminuat, mediul de lucru devenind "destul de propice"! :lovitincap: :amuzat:

Cum spuneam, am folosit si Tego si OSB de exterior!

Cateva imagini din parcursul lucrarii!

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

N-a mers prea repede lucrarea, este totusi destul de rece pe langa faptul ca este si destul de incomod a sta si lucra intins sub rulota! tamp

Si mai este si confectia metalica ce trebuieste executata " cam la fix"! Altfel... :lovitincap:

Acum ce sa fac? :ascratch:   Daca mama "nu m-a facut popa"? :amuzat:  

Poate'ntr-o alta viata?suppar

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David
33 minute în urmă, Alexandru Marin a scris:

Rulotist cu mult voluntarism conduce cu autoritate lucrarile, sper sa nu primesc sanctiuni daca nu raspund corect solicitarilor, una peste alta multumesc pentru modul in care ma ajuta, raspunsul meu va fi in lucrari , , pictate, , ..Eugen maine ne vedem, te salut..

 

Salut @Alexandru Marin, asa este voluntariat intre colegi rulotisti! Pe maine sa fie! 

Colegul este si el destul de priceput la toate, problema este ca i-a lipsit initiativa de a incepe de unul singur lucrarea!tamp

Apropo colegul mi-a umplut casa, rulota si viata cu tablourile lui minunate! :clapping:

Izolatia, mascarea si obturarea gaurilor, spatiilor libere cu mastic/sika-flex este opera lui! Tot este un pictor printre altele, asa ca nu ma bag! )|(

 

Momentan nu am toate pozele tablourlor, dar promit sa le arat! 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David

Cum la urcarea in rulota se solicita mult podeaua datorita transferului de greutate de pe scara in rulota, dedesuptul ei am creiat o consola menita sa atenueze balansul!

O, o, se pare ca apar pozele! :clapping:

Acum nu stiu meritul cui este, al vreunui moderator ori al site-ului IMGUR, dupa ce au fost verificate! :ascratch: Oricum multumesc tuturor! :-)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu Ionescu

buna ideea cu consola, am constatat si la a mea ca e un pic lasata podeaua in zona aia - pana sa-mi dau seama puneam nivela acolo cand calam rulota si mereu parca statea aplecata in partea opusa. Am verificat apoi cu nivela pe mijloc si am obtinut alt rezultat.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David

Si cum pe dedesupt ne cam saturasem 2 zile  tamp am hotarat sa luam o pauza si sa executam printre altele ceva la exterior!

Asadar zis si facut!

Comandasem la Exis in prima zi cand Marian venise la mine, printre altele si o usa de vizitare ce urma s-o montam pe rulota pe dreapta fata! 

Cum mai spuneam mai devreme, lui ii lipseste doar curajul de a incepe, ca o data inceputa lucrarea se descurca si singur, si chiar este de laudat! superok

Vedeti imaginile! :clapping:

 
 
 
 
 
 
 

 

Asta este! superok     Felicitari Marian! hi

Si iar am trecut dedesupt dar prezentarea urmeaza zilele urmatoare!  :clapping:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ciurea Sorin

Salutare , Eugen ai mai pus izolator termic?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David
14 minute în urmă, Ciurea Sorin a scris:

Salutare , Eugen ai mai pus izolator termic?

Salut Sorin, i-am transmis si lui Marian sugestia ta, am intrebat la Dedeman de asa ceva si nu era asa ca am renuntat! 

O sa puna pe interior ceva de "genul" , apoi placheaza cu o mocheta!

La fel voi proceda si eu la rulota mea! Probabil mai la primavara! hi

 

 

 

25 minute în urmă, Viorel a scris:

Incearca si citeste tutorialul Cum se posteaza imagini pe forum si vei reusi de unul singur, fara a mai fi nevoie sa editez eu, sau alt moderator.

:-)

Acum ce sa mai zic? :ascratch: Daca nu citeam niciodata nu postam "nenumaratele" poze/imagini, numai ca de asta data nu s-au deschis de la inceput! suppar

Ala era "of-ul" meu, dar sa-ntamplat dupa! :-)

 

 

On 05.10.2016 at 23:17, Ciurea Sorin a scris:

 

 

Modificat de Eugen David

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Levi N

Ziua buna

Frumoasa lucrare si felicitări celor doi meseriași implicați. superok

Si eu intenționez să-mi pun doua uși de vizitare la partea din fata a rulotei, dar aveam o reținere, din câte am văzut este destul de simplu, aceste poze mi-au dat curaj sa încerc.Încă odată felicitari hisuperok

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu Ionescu

da, si pe mine ma bate gandul sa-i trag o usita de vizitare, nu stiam insa compozitia peretilor. @Eugen David sa inteleg ca e doar panou-sandwich acolo fara nici o structura din lemn ? Si ce dimensiune are usita, ca din poza cam asta mi-ar trebui si mie.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David

@Radu Ionescu

Si la Marian i-ar fi fost buna o usa de vizitare mai mare, problema ca era singurul model cu expediate imediata la Exis!

Poate s-o schimbe oricand doreste, acum se descurca singur!

Vezi catalogul de piese la Exis! Sunt mai multe dimensiuni dar cu expediere la 14 zile! 

In zona aceia, la baza rulotei dupa cum bine se vede-n poze nu exista nici o structura de lemn, in afara de cea de la baza rulotei, pe care n-ai cum s-o afectezi daca decupezi lăsând cam 3 cm de la baza podului rulotei la interior!

Succes colegule!  superok

La fel si tie @Levi N nay

 

 

Modificat de Eugen David

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David

Colegul @Alexandru Marin a fost din nou prezent, a inceput cu obtursrea in continuare a rosturilor dintre placi, placi si sasiu, izolarea cu vopsea etc, eu avand ceva probleme dar dupa ce am revenit am continuat placarea. Poze probabil pe maine, nu am facut azi!

Mulțumim dragi colegi! hi

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alexandru Marin
în urmă cu 22 ore, Ciurea Sorin a scris:

Salutare , Eugen ai mai pus izolator termic?

Pe, , tanarul , , tau prieten l-ai uitat @Ciurea Sorin, Eugen e cu postarea eu cu pictura, o sa posteze el o parte si din preocuparile mele, despre izolator ti-a spus, nu am gasit, te salut cu drag..M.Alex (tablouri pentru toti).

.?

 

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Petre S

Felicitari pentru munca depusa! Astept cu nerabdare continuarea...

Acelasi model de usa de vizitare l-am montat si eu pe rulota, tot singur, si a iesit ok!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David
On 17.10.2016 at 22:34, petre s a scris:

Felicitari pentru munca depusa! Astept cu nerabdare continuarea...

Acelasi model de usa de vizitare l-am montat si eu pe rulota, tot singur, si a iesit ok!

 

Multumim colegu' @petre s!hi

Intre timp s-a terminat si lucrarea, nu stiu cat de multumit este colegul si prietenul @Alexandru Marin? :ascratch: Cert este ca "am baut adalmasul si nu numai"!awxll

Ba mai mult daca pana acum scurgerea si colectarea "apei gri" de la rulota dadea probleme si nu era tocmai buna, am realizat o noua scurgere si colectare pentru "apa gri" de la ambele chiuvete!

Am schimbat si colectarea din spatele rulotei pe lateral in imediata apropiere a scarii de urcare in rulota, pe timpul folosirii fiind oarecum protejat echipamentul de cortul montat, si mascat in spatele "fustelor rulotei"!tamp

http://imgur.com/a/BZS6L

http://imgur.com/a/LC14m

http://imgur.com/a/oERbj

http://imgur.com/a/xMt9P

http://imgur.com/a/kGyAb

http://imgur.com/a/wlBAw

 

http://imgur.com/a/fVHMq

http://imgur.com/a/eeSny

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ciurea Sorin

Foarte profi facută lucrarea și sigur n-are moarte la ce profile ai pus Eugen , felicitari la meșteri ! Nota 10 cu felicitări ! Jos cu pălăria !hi:clapping:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David

Ei- hei @Ciurea Sorin, sa vezi acum "lucrarea colegului" si prietenului nostru Marian!

Atunci sa te minunez si totodata sa vedem aprecierilei!:clapping:

Urmeaza imediat!j;'

 

Modificat de Eugen David

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ciurea Sorin

Ai poze să vedem ?Sincer nu știu ! Ce a mai meșterit ?:ascratch:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David

Da, am poze si le postez!

Sincer depaseste cu mult valoarea lucrarii la rulota! Dar asta e, a fost placerea colegului si prietenului nostru @Alexandru Marin, caruia nu am cuvinte de multumire!

Ce am facut eu nu a fost lucrare cu pret, doar un "ajutor nevinovat" dat unui coleg! Cu ce a considerat el sa ma rasplateasca este mult deasupra asteptarilor mele! :clapping:

Multumesc inca o data din suflet lui Marian! superok

Modificat de Eugen David

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David

 

Este tarziu, am scris si pregatit totul pentru postare, culmea s-a intrerupt curentul inainte de a definitiva si am pierdut tot!tamp

Nu-i nimic revin! Tine-ti aproape!!!j;'

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alexandru Marin
în urmă cu 11 ore, Eugen David a scris:

Da, am poze si le postez!

Sincer depaseste cu mult valoarea lucrarii la rulota! Dar asta e, a fost placerea colegului si prietenului nostru @Alexandru Marin, caruia nu am cuvinte de multumire!

Ce am facut eu nu a fost lucrare cu pret, doar un "ajutor nevinovat" dat unui coleg! Cu ce a considerat el sa ma rasplateasca este mult deasupra asteptarilor mele! :clapping:

Multumesc inca o data din suflet lui Marian! superok

Esti modest si generos, asa cum de fapt te stiu, nu inteleg , , un coleg, , .!!

 

 

 

Modificat de Alexandru Marin

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David
On 25.10.2016 at 0:39, Eugen David a scris:

 

Este tarziu, am scris si pregatit totul pentru postare, culmea s-a intrerupt curentul inainte de a definitiva si am pierdut tot!tamp

Nu-i nimic revin! Tine-ti aproape!!!j;'

 

Si iata ca am revenit! superok

Cum spuneam, am considerat un ajutor dat colegului si prietenului @Alexandru Marin ca fiind ceva fara beneficii!

Desii ne cunoastem doar din vara parca ne-am sti de-o viata!

El in schimb a considerat sa-mi ofere in schimb cateva tablouri pictate de el!

Cele prezentate aici isi au locul bine meritat in rulota, schimba complect atmosfera din interiorul rulotei s-mi incanta privirea, mie, sotiei si celor ce-i calca pragul!

Nu pot decat sa-i multumesc din inima! Felicitari Marian! :clapping:

 

 

 

14858673_1174551569264560_1843306632_o.jpg

14813157_1174551595931224_94332701_o.jpg

14881223_1174551359264581_1825784297_o.jpg

14881204_1174625299257187_1562345499_o.jpg

14795907_1174551295931254_1527149432_o.jpg

14881272_1174551665931217_617019686_o.jpg

14881564_1174551002597950_1708948999_o.jpg

14881642_1174551545931229_1883336095_o.jpg

14876306_1174551389264578_363698877_o.jpg

14859595_1174625192590531_1010119529_o.jpg

Si asta n-a fost tot!

Mai sunt cele din interiorul casei, dar mai am si de inramat 2 bucati!

Multumesc Marian!nay

 

14881543_1174645099255207_1459136257_o.jpg

14875919_1174644632588587_1189014741_o.jpg

14881697_1174645002588550_682200904_o.jpg

14881602_1174644862588564_492987740_o.jpg

14808922_1174644662588584_1847018154_o.jpg

14812976_1174644802588570_1424399127_o.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alexandru Marin

 Atunci cand intalnesti oameni binevoitori  , care ofera fara a astepta recompensa, simti ca trebuie sa te   apropii sa-i cunosti, forumul ofera posibilitatea asta, am oferit fara a cere unul celuilalt ce stiam sa facem fiecare mai bine, eu sunt multumit de modul onest de colaborare, intre prieteni nu exista , , plati, , ci doar satisfactia de a oferi, cred ca la o un moment dat fiecare ajunge sa fie mai multumit atunci cand ofera, se pare ca amandoi avem aceeasi viziune, ..e un mod de viata !! Te salut Eugen David !

 

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.