James

PANOU CONTROL - Electric

6 postări în acest subiect de discuţie despre PANOU CONTROL - Electric

PANOU CONTROL - Electric

James

Facand o  "inspectie ochiometrica"  asa rapida prin rulota am gasit in dulapul de haine de deasupra sobei cutia de sigurante dar NU am gasit nicaieri un Panou de Control cum am vazut la alte rulote.

As vrea ca pana la primavara cand incep sa ies cu rulota, ... sa o dotez incet cu tot ce ii trebuie - inclusiv un astfel de Panou.de Control.

Imi pot spune cei cu experienta in domeniu mai multe despre acest panou , daca este necesar si de unde as putea gasi unul ?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Achim

Arata-mi o fotografie cu un asemenea panou, ca sa inteleg ce functii trebuie sa indeplineasca. Eu am doar panou cu sigurante pentru intrarea de 220V

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel Schuster

@James

In general panourile de control indica starea de incarcare a bateriilor, nivelul de apa in rezervor, procentul de incarcare al panourilor solare, etc. Toate acestea presupun senzori instalati in reteaua respectiva. Daca nu a fost dotata din fabrica cu acesti senzori, trebuie sa o iei de la zero si sa montezi tu echipamentele de masura respective. Nu este greu, dar cele de firma costa ceva.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel Schuster

Eu m-am jucat in vara asta si am montat diverse sisteme de masura/indicatoare pe rulota. Am cumparat de pe ebay, proiectul l-am facut eu si am modificat toata instalatia rulotei. Sper sa am mai mult timp acum cand vremea se strica si sa pun poze si explicatii astfel incat sa inteleaga si cei mai putin pregatiti in domeniu, poate vor sa incerce. Inceputul este greu, apoi nu te mai opresti. Sistemele de firma costa pe masura, dar fac acelasi lucru cu cele chinezesti, la un sfert de pret.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu Ghita

Salut @Gabriel Schuster!

Eu astept cu mare interes pozele si explicatiile promise. Multumesc anticipat!

Radu

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.