James

Daune Caroserie Rulota

14 postări în acest subiect de discuţie despre Daune Caroserie Rulota

Daune Caroserie Rulota

James

Dragi prieteni,

Rulota care am achizitionat-o de curand are cateva probleme exterioare (voi atasa si poze) care as vrea sa le remediez dupa cum urmeaza :

1. Colt dreapta sus rupt la geamul cel mic de la dormitor.

2. Colt dreapta sus rupt la geamul de la bucatarie.

3. Geam sufragerie pe partea stanga a rulotei - crapat - lipit de fostul proprietar.

4. Coltar spate stanga (langa stop) lipsa.

5. Stop spate stanga spart superficial.

6. Usa acces rezervor toaleta deteriorata si rama rupta.

7. Sina pt cort deteriorata langa usa acces rezervor toaleta.

8, Partea dreapta fata agatata la poarta intrare in curte de catre cel de la care am cumparat-o,  astfel incat foaia de aluminiu este taiata si polistirenul din spate putin infundat.

 

a. Cat de grave vi se par fiecare in parte ?

b. La geamuri sugerati sa fie remediate sau schimbate?

c. La stop e spart doar geamul de acoperire, cel din interior este intact - sugerati reparare sau schimbare ?

d. De unde as putea achizitiona o rama de usa sa o înlocuiesc pe cea rupta ?

e. Sina se poate repara ?

f. La panelul de aluminium din dreapta fatza (cel taiat/agatat in poarta) un prieten mi-a sugerat ca:

   - se poate taia doar fâșia alba (aprox 40cm) si se poate inlocui cu alta bucata de la dezmembrari.

   - totodata mi-a sugerat sa înlocuiesc si polistirenul "infundat" din spatele aluminiului deteriorat.

=> Ce parere aveti, este o varianta viabila ce mi-a sugerat el ? Daca este corect, stiti careva CINE ma poate ajuta cu partea asta de tinichigerie ?

(eu deocamdata pe bucata cu taietura am pus silicon ca sa sigilez provizoriu pana remediez problema.

Hobby Prestige UFE 560 ( yr 2008 ) - 03 colt geam frontal.jpg

Hobby Prestige UFE 560 ( yr 2008 ) - 01 coltar stanga spate + stop stanga crapat.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Viorel C.

Unele geamuri se pot rezolva prin incarcare cu fibra.

Despre sina metalica,  este posibil ca sa te insele, fiindca in zona respectiva asa este configurata pentru introducerea sinei de la cort.

O imagine ar fi ok pentru a intelege la ce te referi.

 

Despre stopul si usa de vizitare de la toaleta, cauta pe obelink.ro si este posibil sa te ajut.

Consider ca ai citit topicul asta biggrin

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
James

02. Continuare Poze

Colt Spart Geam Bucatarie.jpg

Colt Spart Geam Lateral Stanga Sufragerie.jpg

Colt Dreapta Fata Deteriorat 01.jpg

Colt Dreapta Fata Deteriorat 02.jpg

Colt Dreapta Fata Deteriorat 03.jpg

Colt Dreapta Fata Deteriorat 04.jpg

Sina Dreapta Fata Deteriorata.jpg

Modificat de James

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Viorel C.

Urata lovitura tamp

Cred ca iti trebuie tabla originala, pe care sa o poti inlocui.

Iti pot aduce astfel de tabla, dar suna-ma maine sa discutam, sa iti dau cateva numere de telefon sa suni, fiindca nu este asa de simplu sa rezolvi, cred eu.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
James
4 minute în urmă, Viorel a scris:

Urata lovitura tamp

Cred ca iti trebuie tabla originala, pe care sa o poti inlocui.

Iti pot aduce astfel de tabla, dar suna-ma maine sa discutam, sa iti dau cateva numere de telefon sa suni, fiindca nu este asa de simplu sa rezolvi, cred eu.

 

@Viorel  am pus in mesajul 02 continuarea pozelor (si cu sina deteriorata)  :) 

Modificat de James

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Viorel C.

Da, le-am observat, de acea am si scris cele ce am scris mai sus.

 

Dar nu cred ca sina este marea problema, care oricum se poate indrepta de catre unul priceput, in cel mai rau caz inlocuita doar pe acea zona, ci stersatura caroseriei care a strapuns tabla, este cel mai  grav.

 

Cand m-am referit la sunat, gandul meu a fost catre doua persoane din tara, pe care trebuie sa le consulti in materie de reparatii de rulote.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
James
3 minute în urmă, Viorel a scris:

Urata lovitura tamp

Cred ca iti trebuie tabla originala, pe care sa o poti inlocui.

Iti pot aduce astfel de tabla, dar suna-ma maine sa discutam, sa iti dau cateva numere de telefon sa suni, fiindca nu este asa de simplu sa rezolvi, cred eu.

 

@Viorel  DA foarte urata lovitura - cel de la care am cumparat-o a venit pana in RO si la final când s-o bage in curte cu spatele... "s-a innecat la mal" dupa cum spune proverbul  :) 

Desigur, te sun maine dar dupa ce aduc tabla... unde fac lucrarea ?! 

(ca eu nu ma pricep decat daca o lipesc cu poxipol  => glumesc)  :D 

 

Despre geamuri ce parere ai ?! sa ma stresez sau sa le las asa ?

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Viorel C.

Daca nu patrunde apa la niciunul, lasa-le asa deocamdata.

Dar consider ca trebuie sa rezolvi intr-un final, fiindca nu o sa le pastrezi asa la nesfarsit.

Un vopsitor cu experienta si care stie sa chituie, nu doar sa vopseasca, le face fara sa fie mari diferente.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
James
23 minute în urmă, Viorel a scris:

Unele geamuri se pot rezolva prin incarcare cu fibra.

Despre sina metalica,  este posibil ca sa te insele, fiindca in zona respectiva asa este configurata pentru introducerea sinei de la cort.

O imagine ar fi ok pentru a intelege la ce te referi.

 

Despre stopul si usa de vizitare de la toaleta, cauta pe obelink.ro si este posibil sa te ajut.

Consider ca ai citit topicul asta biggrin

 

@Viorel - DA am citit topicul respectiv si m-am uitat pe obelink - o gramada de chestii am ametit uitandu-ma pe-acolo  :D

7 minute în urmă, Viorel a scris:

Da, le-am observat, de acea am si scris cele ce am scris mai sus.

 

Dar nu cred ca sina este marea problema, care oricum se poate indrepta de catre unul priceput, in cel mai rau caz inlocuita doar pe acea zona, ci stersatura caroseriei care a strapuns tabla, este cel mai  grav.

 

Cand m-am referit la sunat, gandul meu a fost catre doua persoane din tara, pe care trebuie sa le consulti in materie de reparatii de rulote.

 

@Viorel - cine sunt cele 2 persoane din tara care se pricep la care te refereai ?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Viorel C.

Totul se rezolva cu rabdare.

Trebuie sa-ti faci timp sa cauti, unde nu reusesti intreaba, , fiindca numai asa vei avea sanse sa gasesti ce ai nevoie.

 

Pe site-ul respectiv, in sectiunea cautare de sus, scrie Thetford Serviceluik si vor apare multe rame pentru usi de vizitare toaleta.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
James

@Viorel 

"Daca nu patrunde apa la niciunul, lasa-le asa deocamdata.

Dar consider ca trebuie sa rezolvi intr-un final, fiindca nu o sa le pastrezi asa la nesfarsit.

Un vopsitor cu experienta si care stie sa chituie, nu doar sa vopseasca, le face fara sa fie mari diferente."

_____________________________________________________________________________________

 

Nu intra apa nicaieri (ma gândesc ca de aceea nu a facut nimic in a le schimba/repara nici fostul proprietar) dar "parca imi sta pe creier când le vad" (dupa cum spunea Daniel-P intr-unul din topicurile mai vechi)  :) 

Oricum intentia este fie sa le repar la un nivel de a fi cat mai neobservabil, fie de a le inlocui.  :) 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Viorel C.

Acum, nu stiu daca cunosti, dar geamurile noi pentru rulota sunt foarte scumpe, iar cele la mana a doua, sunt extrem de rar de gasit la dimensiunea dorita.

 

Oricum, vei merge pe unele second, daca nu doresti sa le reconditionezi pe cele existente.

Vorbim mai multe maine la telefon.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin

@James ce ai mai rezolvat cu reparatiile ?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
James

@Ursu Florin  salut, am fost foarte prins cu munca (multe plecari in special in afara) si avand rulota parcata intr-o curte in afara Bucurestiului nu am avut timp sa ma ocup (oricum era prea frig sa se lucreze la ea.

Cred ca o sa ma apuc prin Martie de reparatii, modificari, imbunatatiri, etc. astfel incat pe la mijlocul lui Aprilie sa fie gata de plimbare.

Pana atunci o sa trebuiasca sa rezolv si cu achizitionarea anumitor chestii necesare cum ar fi prize de 12V, vreo cateva prize de 220V varianta romaneasca (a venit echipata UK), apoi ca sa fie totul bine mai trebuie si cort + veranda (am cumparat-o fara), masa/scaune si tot ce mai trebuie "la casa omului"  :D
Cred ca pentru multe din cele mentionate o sa apelez la @Viorel ca el are mare parte din ce mi-ar trebui mie.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Conţinut similar

    • Adrian D
      de Adrian D
      Bună seara dragi colegi! 
      Sunt posesorul unei rulote Hobby Excellent 495 UFE, din 2017. Astăzi, datorită oboselii și neatenției, la intrarea în curte, am atins coltul din stânga spate al rulotei. În aparență, problema nu pare a fi foarte gravă., dar au fost afectate atât tabla cât și ornamentul din plastic. Vă rog, dacă este posibil și a-ți trecut prin astfel de incidente nedorite să îmi dați câteva sfaturi legate de reparație și materialele ce ar trebui să le folosesc. 
      Mulțumesc anticipat! 
      Seară frumoasă comunitate! 

    • Emanuel F.
      de Emanuel F.
      Salutare grup! as avea nevoie de ajutor vostru, am un mini convector s 78/26 de la Juno, si vreau sa-l il instalez pe rulota deoarece nu am soba pe ea si preturile sunt cam maricele si nu prea  imi permit in perioada asta.
      Problema este ca am duze de GN si as vrea sa le pun pe GPL dar nu gasesc niciunde! am apelat chiar si la un prieten in germania sa sune la producator sa intrebe daca are duze pentu el iar producatorul a spus ca este un model mai vechi si din pacate nu se mai gasesc/fabrica duze pentru modelul pe care il am.
      Intrebarea mea este stiti o persoana care poate modifica duza sau poate are cineva " o duza" pt el. 
      L-am probat si duza lui de GN dar flacara era galbena si am inteles ca nu este Ok. 

       










    • Daniel P
      de Daniel P
      Mă tot intrebam pe unde imi intră apa in rulotă ori de câte ori mă prindea ploaia pe drum. In staționare n-aveam nici o problemă, dar când ploua si eram in deplasare cu rulota, pentru mine era un coșmar. Ajungeam la locul de campare si in loc sa ma relaxez cu o bere, trebuia să scot mocheta afară să se poată usca. 
      La revenirea din concediu de anul trecut, am identificat in sfârșit problema. In urma unei explozii de acum câtiva ani, s-a spart evident și podeaua rulotei pe care am reparat-o la vremea respectivă si am descris operațiunea la momentul respectiv in Reparatie podea rulota. Singurul loc pe care nu-l verificasem era carenajul de plastic de deasupra roții, imposibil de observat dacă nu dai roata jos. 
      Când am revenit din concediu, am dat ambele roți jos si așa am observat că unul din cele două carenaje era spart... așa că apa aruncata de roată in timpul mersului, patrundea pe acea spartură in rulotă, ca la ea acasă.
      Am demontat aripa, apoi carenajul respectiv prins din fabrică cu ajutorul unor capse care unele au putut fi scoase, altele mai ruginite s-au rupt.
      L-am spalat, am apropiat marginile spărturii si le-am lipit provizoriu cu un letcon. Apoi am aplicat cu pensula rașină și fibră de sticlă atat pe interior cat si pe exterior, fiind acum mai rezistent decat a fost din fabrică. 
      Găuri pentru holzșuruburi pe margine, pentru că aveam i-am aplicat si două mâini de vopsea clor-cauciuc,  sikaflex 11 FC si l-am prins inapoi de podea, rezolvând definitiv problema care mi-a dat atâta timp batăi de cap. 
      Numai bine tuturor si vacanțe frumoase! 













    • A. Traian
      de A. Traian
      Am inițiat acest topic pentru a știi cum pot reda aspectul și funcționalitatea inițială a șinei de aluminiu pentru cort.
      A mea e puțin "creață".
      Cred că intervenția cu ciocanul nu-i indicată și aș vrea să aflu cum o pot îndrepta că să-i redau forma inițială sau dacă e cineva care a rezolvat aceasta problema și cum. Eventual daca există vreo sculă dedicată pentru asta 🤔.
    • Iri
      de Iri
      Salut colegi!
      Ma puteti ajuta cu un meserias fara ghilimele pentru reparatie rulota burstner club cat mai aproape de Craiova?
      Multumesc!
       




  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.