James

Siguranta unei rulote pe plan electric

2 postări în acest subiect de discuţie despre Siguranta unei rulote pe plan electric

Siguranta unei rulote pe plan electric

James

O alta latura a sigurantei unei rulote este din punct de vedere electric.

Dat fiind ca o rulota este in fapt o incinta cu spatiu redus,  care are multe si variate cause de incendiu - una dintre acestea fiind circuitul electric cu multe "artificii" si chestii artizanale, pe parcursul anilor intervenind inlocuiri sau eliminari din standardul la care a iesit din fabrica, de multe ori cumparam o rulota fara sa stim ce "ascunde" dintr-un punct sau altul de vedere.

In ce ma priveste sunt un tip care pune foarte mare pret pe siguranta din toate punctele de vedere.

Drept pentru care m-ar interesa sa stiu de la cei cu pregatire pe partea electrica si care detin totodata mai multa experienta in acest domeniu al rulotelor

- CARE ar fi un standard de baza in ce priveste circuitul electric de la intrare pana la prize de genul:

 - tip de mufe care ar fi cele mai recomandate

 - cablaje/fire - tip si grosime optima

 - panou sigurante (tip de tablou si tip sigurante - brand, etc)

 - tip prize (plastic, ceramica, schuko sau non-schuko)

Si alte "bunatati" de acest gen care sa ne faca viata mai sigura si mai relaxanta cand suntem cu rulotele.

 

Pentru ca tot sunt la momentul de inceput dupa achizitie la care schimb cateva componente din lemnarie, inlocuiesc cate ceva, schimb prizele din model UK in model RO, etc. si pentru ca am gasit frigiderul schimbat cu unul pe 220V iar soba inlocuita cu un radiator electric pe 220V, ma face sa ma gandesc la faptul ca fostul proprietar si-a "bagat mana cam mult in ea" ceea ce imi da un sentiment de nesiguranta pana nu ma asigur ca totul este 100% in parametrii si perfect functional.

Cum spuneam daca tot ma apuc de ea macar sa nu fac munca de mai multe ori si daca tot intru in ea sa verific/inlocuiesc tot ce ar fi necesar.

Cum NU sunt un cunoscator nici pe departe in ce privesc potentialele "hibe" care ar fi la o rulota, cred ca e mai bine sa verific/aduc rulota la un anumit standard care include si masuri de siguranta pe circuitul electric si de aceea apelez pe aceasta cale la cunostintele voastre in domeniu.

Multumesc anticipat colegilor rulotisti mai asezonati care vor posta raspunsuri la acest topic.

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Daniel P

Parerea mea e sa aduci un electrician auto la rulota, care sa verifice si eventual sa modifice acolo unde cablurile adaugate n-au fost de sectiunea corespunzatoare si legaturile nu au fost bine facute sau izolate cum trebuie...:ascratch:

Instalatia originala trebuie sa ramana la fel, si sa se verifice tot ce s-a adaugat ( accesorii, cabluri, mufe, legaturi, etc), de aceea trebuie vazut la fatza locului, altfel vorbim discutii...Succes! nay

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.