James

KiteBoarding / KiteSurfing / SnowKiting / LandKiting

5 postări în acest subiect de discuţie despre KiteBoarding / KiteSurfing / SnowKiting / LandKiting

KiteBoarding / KiteSurfing / SnowKiting / LandKiting

James

KITING si RULOTELE   =>   doua hobby-uri care se complimentează reciproc !!!

=> acestea sunt strâns legate in comunitatea practicanților acestui sport, rulota oferind posibilitatea de a putea sta in zone nu foarte dezvoltate turistic, off-camp, dar cu potențial in ceea ce privește practicarea kiting-ului.

Sunt un nou deținător de rulota dar un practicant cu ceva "kilometraj" al sportului menționat in toping si pot spune că acestea două se potrivesc perfect.

As zice că sunt intrat chiar târziu in domeniul rulotelor comparativ cu alți practicanți de kiting.

Zona de rulote a campingului Pirivoli din Năvodari fiind ocupat in majoritate de kiteri iar zona litorala a insulei Gokceada  ocupata exclusiv de kiteri - la care cu siguranță mă voi alătura si eu din primăvara viitoare.

De fapt incursiunea mea către rulote a fost influențată major de un kiter cu ștate vechi in rulote si autorulote încă de prin anii '70.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Viorel C.

Consider ca iti trebuie ceva experienta pentru practicarea acestui sport, fiindca nu cred ca poate oricine face astfel de lucruri de prima data.

Oricum, se pare ca ai ceva experienta si iti urez multi "kilometri" pe mai departe!!

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
James

@Viorel - "Consider ca iți trebuie ceva experiență pentru practicarea acestui sport, fiindcă nu cred ca poate oricine face astfel de lucruri de prima data.

Oricum, se pare ca ai ceva experiență si iți urez mulți "kilometri" pe mai departe!!"

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Iți mulțumesc pentru urare si ca sa răspund la comentariul tău vin cu câteva argumente după cum urmează:
Mișcările de baza se învață la nivel de a practica fără asistenta instructorului in maxim o săptămână (daca bate vântul in fiecare zi).

Cu toate ca pare ceva foarte "greu" este de fapt foarte ușor si efortul este destul de mic dat fiind ca "munca" o face zmeul iar practicantul doar ghidează din bara si se da pe placa la fel ca la wakeboard sau snowboard.

 

Acest sport NU exclude pe nimeni de la copii la bătrâni, bărbați sau femei, foarte slabi sau foarte grași... sunt echipamente disponibile pentru fiecare.

Ca exemplu este un practicant trecut bine de 100kg, cureaua la pantaloni cred ca depășește ușor 150cm dar când intra pe apa merge la fel de bine ca oricare de la nivelul sau, majoritatea practicanților ocazionali (de plăcere) merg pe apa la fel ca windsurferii iar "nebuniile" cu sărituri spectaculoase si chestiile mai speciale fiind făcute in general de tinerei așa cum se întâmplă mereu din dorința lor de a se etala unul fata de celălalt.  :) 

 

Acest sport oferă de fapt plusul de activitate, adrenalina si distracție de care au nevoie persoanele mai dinamice când merg la mare pe lângă statul la soare sa se "coacă",  fără sa dea o grămadă de bani - 200 ron pt 10 minute cu jetski-ul sau 60 ron pt 5 minute cu "banana".

Este doar un rucsac si-o placa ușor de pus in rulota sau portbagaj care odată activate începe distracția.  :) 

 

Daca un copil de 5 ani poate practica, o fata de 40kg poate practica si bătrâneii trecuți de 90 de ani pot practica... cu siguranță ca nu-i nici greu de învățat si nici greu de practicat pentru cei care își doresc mai mult decât leneveala pe șezlong.

 

Un mic practicant de numai 3 ani:

 

 

Un venerabil practicant de 85 ani:

 

 

Un alt venerabil de 77 ani (si operat de cancer):

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.