Viorel C.

Despre siguranta si securitatea unei rulote

13 postări în acest subiect de discuţie despre Despre siguranta si securitatea unei rulote

Despre siguranta si securitatea unei rulote

Viorel C.

La propunerea colegului @James, am creat acest subforum, in care se pot posta informatii si sfaturi despre siguranta si securitatea rulotei, in mers, sau atunci cand stationeaza.

Putem discuta despre sisteme de cuplare utile si recomandate, despre variante si modele antifurt, practic tot ce consideram ca este util din aceste puncte de vedre.

Succes!

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

James

Subiectul a venit de la remarca unui prieten referitoare la locatia unde am parcat rulota si anume:
De cand am achizitionat rulota am parcat-o temporar pe bulevard ca sa fie usoara locatia si accesul la ea pentru mesterii care vor lucra la electric si tamplarie (vreau sa ii fac cateva adaugiri/modificari).

Remarca prietenului a fost ceva de genul:  "Vezi ca daca o lasi aici neasigurata vin baietii si ti-o agata rapid ca sunt multe de-astea pe la santiere unde nu vine nici dracu sa-i intrebe de ele".

Va dati seama ca imediat am inceput sa caut variante de anti-furt, am achizitionat deja o "cizma" pt roata, vreau sa mai iau si un anti-furt pentru nuca - @Viorel daca stii unde pot gasi o "botnitza" pentru nuca antibalans as aprecia informatia.

Totodata mai sunt si niste chestii de pus la usi pentru blocarea accesului la deschizatori - pentru cei care ne gandim si la oprirea accesului prea facil in interior al celor nepoftiti.

 

Aici sunt cateva idei referitoare la ce vorbeam mai sus:


Anti-Furturi

- "cizma" pentru roata (blocator anti-furt pt roata)
- anti-furt pentru nuca normala
- anti-furt pentru nuca speciala cu anti-balans

- anti-furt pentru usa (care acopera deschiderea usii)

- variante de sisteme alarma pt rulote

- Pro-Active Tracker
- Non-Active Tracker

- Sky-Tracker, etc.

 

In ce priveste Siguranta in Trafic - am gasit cateva chestii care poate ajuta pe unii dintre noi:

- Stabilizator Anti-Snake

- Noseweight gauge

 

Stabilizator

Cantare protap

 

Bineinteles mai sunt si alte chestii care pot ajuta, prietenii mai asezonati in acest domeniu ne pot spune mai multe.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
James

la rubrica Securitatea Rulotei as vrea sa mai adaug si acest dispozitiv:

Al-Ko wheel lock :

 

Modificat de James

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adrian Rada

Aseara mi-au spart rulota. Am gasit geamul din fata usii fortat si deschis si usa deschisa. Banuiesc ca au deschis geamul iar cu un obiect lung prin geam au dat de sistemul de deschidere usa prin interior. Am gasit totul ravasit dar nu au luat nimic. Husa de pe cupla a fost deasemenea desfacuta. Banuiesc ca au cautat cheile de la antifurtul de la roti si de la cel de pe cupla ca sa o ia cu totul (nu puteau sa vada ca nu are numere ca e lipita de poarta de la intrare in curte:) ). Altfel nu inteleg ce cautau. Aerul conditionat portabil, televizorul, generatorul si alte chestii le-am gasit ravasite dar nu le-au luat . Poate ma lamuriti voi. A mai patit cineva asa ceva? Mentinez ca locuiesc in sectorul 2 langa piata delfinului

Multumesc!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

Imi pare rau pentru necazul tau si mi se pare destul de ciudat ca nu ti-au luat televizorul si generatorul...:ascratch:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
George B

Poate au fost surprinsi de cineva?

 

In alta ordine de idei, doresc sa-mi montez la rulota o alarma cu senzor de proximitate. Are cineva montat un asemenea sistem?

Modificat de George B

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mugurel Vap

De doi ani, am montat o alarma cu modul GSM, contacti magnetici usi/geamuri si senzori de prezenta wirless.

Pe linga sirena montata la rulota care chiraie destul de tare, avantajul este ca sunt anuntat imediat pe telefon.

Sunt foarte multumit de acest sistem, isi face treaba bine.

  • Upvote 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Traian M

Drogati, poate cautau bani sau bijuterii.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornel Mihailescu

@mugurel vap hi
O asemenea alarma am si eu montata la casa.
sisteme-alarma-wireless

 La rulota cum o alimentezi ?  Sau stai la curte ?
Alarma mea are o autonomie pe baterii de 4-5 zile.
Eu am un senzor de miscare in rulota care este conectat wireless la unitatea centrala de la casa.

Cred ca si la bloc merge o asemenea alarma pentru rulota.
Eu am testat senzorul de miscare si , , bate" pana la vreo 50 de metri.
Plus ca unele alarme au si o camera video inclusa.
camera-de-supraveghere-wireless
 

2016-10-26 12.28.55.png

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vlad .S

Eu am clasica alarma de rulote, cu senzor de miscare cu baterie . Chiar tipa tare.

Dar nu prea o folosesc, o am cu mine mereu, asa de control.Mentionez tin rulota in curte.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
George B

@Cornel C Mihailescu asa am si eu acasa, dar ce folos cand suntem plecati in camping sau offcamping?

Ca sa ma fac inteles, eu rulota o tin (in Bucuresti) in curtea unei firme private, care are paza nonstop, deci acest lucru nu ma intereseaza cand sta parcata.

Imi este necesar un sistem de alarma, cat mai basic sa spun asa, pentru situatiile in care sunt plecat (in camping sau offcamping). Poate sunt eu un pic paranoic :laughing:, dar am auzit de rulote sparte cat a lipsit proprietarul 10 min.

O alarma asa cum are @mugurel vap, este ok, dar ce folos daca incepe sa "tipe" dupa ce-mi strica usa sau geamul? Din acest motiv ma gandeam la o alarma, gen auto, cu senzor de proximitate. Acesta ar avertiza un potential infractor de faptul ca rulota este asigurata si poate scap de neplaceri. In plus, acest tip de alarma consuma infim (bine, nici cea cu senzori wirelees nu-i departe de acest consum).

Alarma, camerele, sunt doar deviceuri preventive, dar care pana acum, cel putin pe mine, m-au ajutat.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornel Mihailescu

@George B hi
Ai dreptate, asa este.superok
Cred ca exista alarme si pe baterii pentru rulota si cu sistem GSM si cu alarma.
Cat de cat mai sperie raufacatorii. 
Dar na, stii vorba aia romaneasca ...sistemele astea nu sant pentru hotii , , meseriasi " 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Andrei_81

Si mie mi-au spart rulota acum 2 ani, o tineam parcata pe Bd-ul C-tin Brancoveanu, in Berceni...mi-au fortat usa  cu o ranga pana au indoit-o si au reusit sa intre, aveam o alarma cu senzor de miscare insa asta nu i-a descurajat prea tare.

Au reusit sa imi fure un usb player auto de firma si 2 boxe care erau montate pe o usita de la

corpurile superioare, smulgand-o cu totul din balamale.

Mai aveau de furat, lcd-ul, antena parabolica, receiverul, mese, scaune, insa nu au mai avut timp, pesemne alarma i-a descurajat putin.

Politia i-a gasit la scurt timp dupa ce au ridicat amprente, insa amandoi sunt in arest pt alte fapte si sansele sa mai recuperez ceva sunt aproape nule.

De atunci, nu mai tin nimic de valoare mare in rulota, desi a doua zi dupa incident, am montat 2 belciuge si 2 lacate, sanatoase, arata cam inestetic insa nu s-a mai atins nimeni de ea de atunci.

Parerea mea e ca hotul daca vrea sa iti fure, gaseste metode.

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Conţinut similar

    • Dobrea Florin
      de Dobrea Florin
      Salutari, cum multi dintre voi bine stiti ca de curand mi-a fost furata rulota, am hotarat ca pentru viitoarea rulota sa-mi achizitionez un tracker.
       
      Am studiat piata in ultima saptamana, am tot citit pe ici pe colo si intr-un final m-am oprit la un Xcsource 407 care ofera o autonomie in sleep mode de 120 zile apoi trebuie reincarcat 10h.
      Astazi l-am primit si "m-am jucat" cateva ore cu el si pot spune ca e foarte ok. Are o acuratete de cca. 10m ceea ce face imposibil sa-l ratezi.
       
      E micut, nu foarte usor (300g) cu 6 magneti puternici pe spate. L-am lipit de laptop si l-am ridicat caml a 1m deasupra mesei. Comenzile sunt simple se fac prin sms sau se instaleaza o aplicatie, se fac niste setari apn si de acolo se poate urmari live, istoric pe ore/zile/luni...etc
       
      Poate aveti idei cam unde i-ar sta mai bine intr-o rulota? Eu ma gandesc sa fac intr-un fel sa-l bag in caroserie intre peretii de exteriori?
       
      Atasez ceva poze cu el in "misiune",
       
      Poza 1 - aspect
      Poza 2 - urmarire live (aplicatie)
      Poza 3 - verificare istoric (aplicatie)
      Poza 4 - comenzi date prin sms "A" este trackerul cu simul prietenei in el.
       
      Florin




  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.