Alex I.

Concediu camping Thalatta - Sithonia, Grecia

18 postări în acest subiect de discuţie despre Concediu camping Thalatta - Sithonia, Grecia

Concediu camping Thalatta - Sithonia, Grecia

Alex I.

Salutare!

M-am intors acum o saptamana din campingul Thalatta si am zis sa scriu niste impresii pana nu se sterg prea multe detalii din memorie.

 

1. Drumul

Eu am plecat din Buftea, am facut centura Bucurestiului, am iesit pe la Ruse din Romania si pe la Makaza din Bulgaria.

Total km: 830km

Ore efective de condus: 15h

Ore pe drum: 18h

Consum (VW Bora 1, 9 TDI 66kw + Rulota 1200kg incarcata, 2 adulti + 2 copii): 7, 8%.

 

Trecerile la granita nu au prezentat niciun fel de problema, nu m-a intrebat nimeni nimic de mma-uri si alte chestii, 2 vamesi au vrut sa vada daca e cineva in rulota si-atat.

La Makaza am stat cam o ora si ceva la dus in coada, si vreo 20 de minute la intors. La dus erau vreo 20 de masini in fata, la intors, desi erau probabil peste 100 de masini in coada, a mers ca vantu.

 

Am avut 2 probleme cu GPS-ul (Google Maps) si anume,  inainte de Gurkovo cu vreo 5km mi-a zis sa fac o dreapta ca sa ocolesc orasul, m-am luat dupa GPS si-am ajuns pe un drum de o singura banda unde nu prea ai cum sa te dai la o parte daca vine cineva din sens opus, nu recomand nimanui sa o ia pe-acolo. Aceasta este intersectia cu acel drum la dreapta pe unde m-a pus GPS-ul sa ma bag: https://goo.gl/maps/MVj1nk5DTP42 si-am transpirat 3L pana am terminat drumul ala. La intoarcere am luat-o prin oras, n-am mai ascultat de GPS si intr-adevar, orasul e cam bombardat cu drumuri foarte proaste, dar a fost mult mai bine oricum.

A 2-a problema, la 11 noaptea cand mai aveam (pe gps) vreo jumatate de ora si ajungeam in camping, mi-a zis GPS-ul sa o iau la stanga de pe drumul principal. Afara bezna, nu prea vedea ce era la stanga asa ca nu am tras de volan sa ma duc la stanga doar m-am dus pe banda din stanga ca sa vad ce e acolo si era o semi prapastie cu drum de tara care cobora abrupt. Noroc ca nu strambasem tot ansamblul de masina+rulota si am putut sa continui fara sa mai dau cu spatele si a reconfigurat traseul si din 30 de minute cate mai aveam pana la destinatie acum zicea ca mai am 15 minute. Apoi a vrut sa fac o dreapta, similara cu prima semi-prapastie, am ignorat-o, am tinut drumul principal si dupa 5 minute am ajuns. Pentru cei ce se duc cu Google Maps, tineti minte - Pe Sithonia tineti drumul principal drept pana va apare panou luminos cu Camping Thalatta pe marginea drumului.

 

Nu am avut probleme la urcare cu ansamblul pe Makaza mi s-a parut chiar foarte lejer desi masina mea este sub dimensionata pentru ce greutate a tractat saraca. Un pic mai greu mi s-a parut la intoarcere pentru ca am urcat mult timp, nu pante grele, pur si simplu mult ca timp, ore intregi de urcat.

 

Bucata mare de autosrada de la Komotini la Halkidiki pentru mine a fost o problema - mergeam paralel cu marea si era vant foarte puternic (si la dus si la intors) si daca depaseam 70km/h mi se balansa rulota in spate, nu serpuia ci se balansa de la rafalele de vant si am fost fortat toata autostrada sa merg cu 60-70km/h. Mai repede am mers pe Sithonia pe drumurile dintre deluletele alea decat pe autostrada.

 

2. Camping-ul

Camping-ul Thalatta este superb. Conditiile sunt foarte bune, terenul plat, legaturi la apa la fiecare 3-4 parcele si la fel si curentul. Parcelele bine delimitate si spatioase si bine organizate, matematic, nu haotic. Toate parcelele sub copaci inalti care tin umbra si racoare. Adie vantul si uneori bate si mai cu putere dar fara probleme. 

Toalete multe cu dusuri cu apa calda, chiuvete de spalat pe fata cu oglinzi, chiuvete de bucatarie pentru spalat vase, chiuvete de spalat haine (separate), masini de spalat haine care merg cu fise (4 euro un spalat). Se matura constant de frunze si alte mizerii - masina de gunoi vine dimineata si seara si strange gunoiul din pubele care sunt multe si dese. Nu miroase nicaieri urat. Toaletele sunt curatate constant.

 

Nu am folosit aproape deloc utilitatile de la rulota, mai mare era chinul sa spal toaleta si sa golesc apa gri decat sa folosesc utilitatile lor.

Puteti sa aveti ghinionul sa fiti a treia parcela de la conexiunea la apa sau curent si sa aveti nevoie de furtun/cablu de curent de peste 20m. Eu am avut curentul in coltul parcelei iar apa la 2 parcele distanta.

 

Dupa ora 24:00 nu se poate intra cu masina in camping si nu se poate pleca din camping cu masina/rulota mai devreme de ora 07:00 dimineata - avantaj ca este liniste, dezavantaj ca nu poti pleca mai devreme spre casa (si am incercat) iar daca seara intarzii, va trebui sa lasi masina in parcarea imensa din afara camping-ului (am patit-o si pe asta).

 

Plaja este frumoasa cu nisip nu prea fin, se poate vedea rasaritului, exista beach bar cu sezlonguri. Intrarea in apa este destul de abrupta si aproape toata perioada de 2 saptamani cat am stat valurile erau peste medie iar uneori destul de mari incat sa nu mai las copiii sa intre in apa.

Pentru copii recomand sa le luati de-acasa bicicletele, se pot plimba in siguranta pe aleile din camping, daca nu, se pot inchiria si de-acolo 6 Euro/zi de copil. 8Euro/zi de adult.

 

Exista magazin in camping cu lactate, legume, fructe si mici accesorii (farfurii si altele de unica folosinta, etc) sucuri, bere, etc. Nu au in schimb deloc carne de gratar. Am gasit in zona un singur magazin care vinde carne de gratar si aceasta relativ scumpa (4 fripturi cotlet de porc - 6-7 Euro). Am gasit si un magazin cu peste, am luat 4 pesti am dat 16 Euro parca - foarte scump dar a fost destul pentru 2 adulti + 2 copii si la Cadac Safari Chef au iesit perfect.

 

Seara la beach bar erau animatori care dansau cu copiii. Restaurantele campingului sunt deschise, au si inghetata, prajituri, clatite, etc. pentru copii.

 

Semnalul la telefon este slab si sunt zone in camping unde nu ai semnal deloc la telefon. Internet mobil nu prea prinzi in camping. Exista in schimb WiFi in zona centrala a campingului, unde sunt terasele, si merge bine.

 

 

3. Imprejurimi

Pana pe Kassandra o sa faceti cam 2 ore cu masina dus, 2 ore intors.

Pana pe Athos la fel.

La aproximativ 15 minute exista un Carrefour Express, cam slab dotat dar la ceea ce are, are cele mai bune preturi din zona. Un bax cu 6 sticle de apa la 1, 5L costa 1, 5 Euro.

 

Magazine mai mari (supermarket) sunt la jumatate de ora distanta de mers cu masina in directia din care ati venit din Romania.

 

Zona nu este foarte ofertanta, adica sunt plaje multiple dar micute, mai inghesuite, magazine nu prea, statiunile sunt foarte mici si aglomerate. Nu se compara de exemplu cu Kassandra unde te poti plimba seara prin statiune o ora pana sa-i ajungi in capat. 

 

Dintre toate plajele vizitate (vreo 10 la numar cred) ne-a placut plaja campingului si plaja Toroni - cam la jumatate de ora de mers cu masina (in sensul catre Romania).

 

In zona am vizitat si alte campinguri: Armenistis, Platanitsi si inca unul pe care l-am uitat.


Armenistis: era plin de lume, o agitatie mare acolo insa mi s-a parut foarte foarte inghesuit, parcelele sunt mici si nu sunt ordonate in niciun fel, haotic chiar,  este mult sub Thalatta din punctul meu de vedere. Toaletele sunt curate dar sunt mici si la fel de inghesuite. Plaja la fel mica si o diferenta clara intre partea frumoasa a plajei si partea mai nasoala, iar in partea mai frumoasa sunt sezlongurile cu plata.

 

Platanitsi: aici mi-a placut si mai putin. Peisajul de pe plaja era absolut superb, vazandu-se pe vis-a-vis Athos-ul. In schimb camping-ul este un mare camp cat vezi cu ochii, gol, fara nimic marcat, n-am vazut decat cateva legaturi la apa si curent in capat cand ajungi la plaja, aproape toate rulotele erau in soare, etc. Mi s-a parut chiar nasol.

 

Vizitand alte camping-uri mi-am dat seama si de ce Thalatta era mai scump decat aceste camping-uri pe care le luasem in calcul inainte sa plec din tara.

 

4. Costuri

Asta am primit de la ei cand am facut rezervarea online:

 

Arrival: from 12:00 (13.08.16)

Departure: until 12:00 (27.08.16)

DISCOUNT 7%   For stay from 14 overnights in tents-caravans-campers of customers.

 

The total cost of your staying will be 524.72€ from which the payment in advance is 131.00€.

The above price includes 2 adults + 2 children 4-12yo + 1 caravan (yours) + electricity + 1 car.


Within 4 days you make the deposit in:

Alpha bank
Ι.Β.Α.Ν.: GR52 0140 7220 7220 0200 2003 913
B.I.C.: CRBAGRAA
Owner: Thalatta Camp SA

 

5. Concluzii

A fost foarte frumos si pentru prima noastra iesire cu rulota din tara a fost un succes. Drumul a fost destul de lung, nu vom mai face distante asa lungi dintr-o bucata.

Thalatta este un camping foarte frumos si bine organizat care merita banii chiar daca este ceva mai scump decat alte campinguri.

O sa revin si cu niste poze dar o sa dureze ceva pentru ca nu le am la indemana si trebuie si sa le incarc intai pe imgur.

  • Like 2
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Viorel C.

Intr-un cuvant se pare ca a fost un concediu destul de placut, chiar daca au existat mici probleme.

Amintirile frumoase raman, cele urate, trebuiesc uitate biggrin

 

Multumim frumos pentru amanuntele postate! aw

Si asteptam imaginile......:)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Stefan P

Felicitari!

Frumos intinerariu!

Se pare ca a fost un concediu pe cinste!

Multumim pentru detaliile amanuntite!superok

Si eu vreau sa merg dupa 15 septembrir undeva la greci cateva zile,  poate nu cu rulota ca este lung si obositor drumul si zilele putine. Poate merg totusi cu cortul.

Inca  nu sunt decis incotro dar ai dat o varianta buna! Multumim.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ciurea Sorin

Frumos concediu , la mai multe !:cu-rulota:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

Felicitari @Alex I. si multumim pentru postare si descrierea detaliata! nay

Asteptam cu interes si pozele.../.;

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin

Salutare!

In 27 iunie o sa plec si eu către acest camping. O sa stăm de la 8 nopți în sus, în funcție de vreme și felul în care ne simțim.

O sa revin cu informații recente și poze!

Ca și drum ce recomandați? Să merg către Sofia sau sa merg către Makaza?

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Dragos M

Hai sa iti raspund aici ca poate mai sunt si altii in situatia ta..., eu am mers pe ambele variante si clar pe Sofia e mult mai bine..., nu stiu daca se ocoleste vreun pic insa Bulgarii au autostrada destul de multa si merita..., pe Makaza e drumul clasic o banda dus una intors si cu rulota stim toti ca nu e prea ok...  mai ales cand prinzi unul in fata care merge cu 60km/h si nu-l poti depasii...

Autostrada incepe inainte de Sofia cu vreo 100 km si se termina aproape de Kulata cu vreo 30 km..., deci e destul de lunga...

Asta e parerea mea ! :salutare!:

 

P.S. si noi mergem in Parga (Grecia) cam in aceeasi perioada...

  • Like 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Florin Zob

Cu rulota, prin Sofia este varianta cea mai buna.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian A

Am fost anul trecut in campingul respectiv. E frumos, toate locurile de campat sunt sub copaci. Condiții bune la dușuri, toalete etc. De notat pentru doritorii de nisip fin ca in Thalatta nu exista. Plaja e acoperită cu pietriș mai fin, iar apa e adânca după câțiva metri.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin
în urmă cu 3 ore, Dragos M a scris:

Hai sa iti raspund aici ca poate mai sunt si altii in situatia ta..., eu am mers pe ambele variante si clar pe Sofia e mult mai bine..., nu stiu daca se ocoleste vreun pic insa Bulgarii au autostrada destul de multa si merita..., pe Makaza e drumul clasic o banda dus una intors si cu rulota stim toti ca nu e prea ok...  mai ales cand prinzi unul in fata care merge cu 60km/h si nu-l poti depasii...

Autostrada incepe inainte de Sofia cu vreo 100 km si se termina aproape de Kulata cu vreo 30 km..., deci e destul de lunga...

Asta e parerea mea ! :salutare!:

 

P.S. si noi mergem in Parga (Grecia) cam in aceeasi perioada...

E posibil sa stau 7- 8 zile la Thalatta după care să mă mut 4-5 zile la Parga. ( Asta o sa hotărâm atunci pe loc )

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Catalin Eco

@Ursu Florin 

Si eu plec pe 25.06.2020 in Sithonia, dar am ales Camping Armenistis. Din ce m-am interesat, clar varianta Sofia - Kulata este mai indicata dpdv timp si calitate drum. Sunt 36 km mai mult decat pe Makaza, dar faci cu 2 ore mai putin.

Calculul e facut cu plecare din Bucuresti.

S00615-121216.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai K

Sal.

 

Anul trecut am fost la Camping Armenistis si ne-a placut.

Ce nu a fost bine, drumul.

 

La dus am oprit linga Sofia intr-un asa zis camping/parcare de rulote si am dormit peste noapte.

https://goo.gl/maps/rBFukLVaqFiaLSEk6

Conditii decente.

 

Nu recomand drumul dintr-o bucata cu copii dupa tine.

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Catalin Eco

Stiu ca drumul e lung si greu pentru copii, dar planul cam asta ar fi, sa-l facem dintr-o bucata. Si asta din mai multe considerente (situatia COVID19 din BG care a explodat in ultima perioada, timp vacanta limitat, dorinta de a ne vedea campati, instalati si pe plaja cat mai repede, etc.).

Evident, cum planurile se mai pot schimba intre timp, recomandarea ta este binevenita si chiar o voi lua in considerare. Multumesc pentru pont si pentru locatia recomandata :multumesc!:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin

Eu o sa plec sâmbătă 27 pe la ora 18:00 din Brașov. 

Mă opresc la Giurgiu unde o sa dormim iar pe la 4-5 dimineata o luam ușor către Thalatta ( nu cred că facem mai mult de 10 ore din Ruse ).

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Catalin Eco

Drumuri bune si un sejur minunat!

La intrare in BG cica trebuie completata o declaratie https://www.mae.ro/node/51904

Poti sa cauti link-ul pe pagina asta si sa te duci cu ea gata completata, sau iti dau vamesii un formular când ajungi acolo.

O sa iti dau mai multe detalii despre proceduri dupa ce trec eu prin ele. Joi plec.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin

@Catalin Eco, așteptăm vesti despre trecerea la vama cu Grecia.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Octavian Szatmari

Buna, dragi prieteni. As vrea sa spun si eu doua cuvinte despre acest camping. Am fost in 2019 , a doua jumatate de august. A fost prima iesire cu rulota. Am rezervat din iunie  si am platit 100 euro avans. Este un camping bun din punct de vedere al dotarilor. Gasesti  tot ce vrei pentru a te simti bine. Am avut , la locul de campare, apa si curentul. Au avut adaptor pentru curent , eu neavand la intare. Apoi, locul de campare , ok. Umbra, aproape de plaja. M-am simtit foarte bine. Mi-am facut o gramada de prieteni , de toate nationalitatile. Singurele probleme au fost: vantul puternic si valurile mari . E o plaja superba cu vedere spre muntele athos si cu rasarituri de neuitat.  In zona am vizitat Portokali beach, Toroni. Foarte frumoase locuri . Am platit la plecare , dupa 10 nopti, 401 euro. Am fost 3 persoane , rulota  , auto si curentul . Merita vizitat de familie cu copii. Am plecat , de la Sibiu, duminica la 8:30. Traseul a fost prin Craiova-Calafat-Sofia-Salonic. Nu am trecut muntele spre Sofia , am mers prin Vratsa. Am dormit , dupa ce am intrat in Grecia, in prima parcare cu benzinarie. In speranta ca am ajutat, va doresc concediu placut.

  • Like 6

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bogdan Ianchis

Va salut,  

As vrea sa va intreb daca a fost cineva la inceput de octombrie in zona Halkidiki (Sithonia)  si daca stiti ceva camping deschis in zona ori ati stat off.

Multumesc

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.