Darie Lucian

Proiect Autorulota !

14 postări în acest subiect de discuţie despre Proiect Autorulota !

Proiect Autorulota !

Darie Lucian

Buun,  am spus ca o sa va prezint rulota si modificarile pe care vreau sa le fac cu ajutorul vostru.

Masina e un PEUGEOT J9 modificat, destul de mare si greoi. Acum stiu ca nu e cea mai frumoasa masina si cea mai noua, dar eu o iubesc si vreau sa o fac cum trebuie. 

 

Ce vreau sa pun pe ea:

 

Incep cu cele mai importante , apa, panouri solare, incalzire, toaleta si ce o mai fi.

Problema este ca as avea nevoie de detalii despre fiecare in parte, ce sa iau, de unde sa iau, cum se monteaza cum functioneaza.

As fii recunoscator daca v-ati rupe putin din timp, pentru a-mi da sfaturile astea. O sa pun poze cu masina din exterior, in interior o sa fac in alta zi. 

 

Si inca ceva, de ce vreau sa fac asta? O sa va dau exemplul trait recent.  

Am fost la mare, cazare pensiune, conditii jegoase, personal indiferent si flegmatic, in plus pentru ca nu aveam bucatarie a trebuit sa platesc mancarea in oras zilnic, bani cheltuti pe mancare in oras plus cazare jegoasa 20 de mil.

 Eu zic ca de banii aia puteam sa fac altceva, ma simteam mult mai liber si mai bine daca rulota era gata si mergeam cu ea.

Bun trecem peste, mentionez ca dispun de 3 mii euro pentru a aduce rulota la stadiul de plutire.

Dupa parerea voastra, daca e putin sau mult, pot amana pana in martie si sa strang mai multi bani pentru toate cele de mai sus de care am zis.

Multumesc!

14203704_1187328064660709_593550153_o_800x450.jpg14203435_1187328134660702_936439203_o_450x800.jpg14203684_1187328077994041_183844052_o_450x800.jpg20160107_145158_800x480.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Levi N

Salut

Dacă vrei să o dotezi cu lucruri noi, atunci părerea mea este că 3mii de euro sunt putini.te-ai gândit la varianta sa cumperi rulote/autorulote accidentate ușor sau mai vechi si sa le demontezi de pe ele și să montezi pe mașină ta?A fi o varianta, părerea mea.Precis vor venii si alti colegi cu alte idei.Spor la lucru, si sper sa ne tii la curent cu etapele lucrărilor.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adiciordas

Salut!Si eu sunt de aceiasi parere cu colegul @Levi N, ca poti achizitiona o rulota veche am vazut in Olanda rulote la pret intre 400 si 700 si dupa ele poti lua o gramada de lucruri, sau poti sa activezi functia de cautare pe forum si vei gasi o postare de-a unui coleg care a facut din microbus o autorulota!superok

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Darie Lucian

Buna ideea, dar eu prefer lucrul nou...Adica vara vreau sa stau la racoare fara emotii, iarna la caldura la fel. Curentul electric vreau sa nu fie o problema(imi place sa lenevesc in pat la tv) stiu ca astea costa bani, intrebarea mea e cat? Cat ar costa curentul(2 3 panouri solare baterii si ce mai trebuie) la fel apa si caldura.. Am nevoie de preturi oarecum, sa stiu daca ma apuc sau astept sa mai strang ceva..

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Darie Lucian

Imi recomanda cineva un sistem de panouri solare? Si cam cate trebuie montate pentru a nu fii o problema curentul, eu ma gandeam la 3, ajung?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin

Pai cred ca 3 panouri cu controler si tot ce trebuie ating 600-700 euro ( sper sa nu gresesc ). 3000 euro mi se par putini bani mai ales pentru lucruri noi. Eu zic sa te orietezi cum au spus colegii mai sus la o rulota lovita de pe care poti sa iei soba, ac ( daca are ), frigider, etc. Asa o sa iesi mult mai ieftin.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian Popa

Salutare,

Lucian, fa-ti un calcul estimativ la ce consumatori electrici vei avea, in functie de asta iti vei alege cate panouri pui si ce putere vor avea, tot in functie de consumatori iti vei alege bateriile.

Ca idee, un panou fotovoltaic de 130 W poti sa-l gaseti in jur de 700-750 lei. O baterie pe gel de 150A cred ca ajunge pe la 900-1000 lei. In functie de consumatorii care vrei sa-i pui in rulota, poate vei avea nevoie de 2-3 panouri, plus inca doua trei baterii, plus controler (unul de 30A se invarte in 100-130 euro), plus cabluri, mufe, corpuri de iluminat, plus un invertor bun...................Preturile sunt variabile, eu astea le-am gasit cu o scurta cautare. 

Gandeste-te cam ce ai vrea sa ai in masina, pune pe hartie si in functie de asta vei ajunge la o suma de: multi euro :) 

Ca sa-ti faci o vaga idee: 

- tv 22" = ~30-35W

- radio =~ 10-15W

- corpuri de iluminat =~ 2-5W/buc X cate lumini vrei

- pompe apa = ~ 10-20W/buc, de obicei in rulota sunt doua pompe

- incarcator laptop + telefon =~ 30-40W

- multi, multi alti consumatori

 

Consumatorii pe gaz sunt cei standard: soba, frigider si aragaz. Aici cred ca poti sa folosesti ca model o instalatie dintr-o rulota. La gaz nu prea modifica nimeni, in schimb la instalatia de curent fiecare si-a modificat-o dupa nevoi. 

 

Am uitat: unul dintre cei mai mari consumatori de curent este clima 

Gandeste-te, in paralel cu instalatia de 12V trebuie sa o faci si pe aia de 220V, la fel si aici in functie de consumatori dimensionezi instalatia.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

Pentru panouri  fotovoltaice, regulator si alte accesorii iti recomand acest magazin iar pentru invertor 220V, acesta .../.;

Succes in realizarea proiectului tau! nay

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Darie Lucian

Aveti dreptate, chiar nu vreau sa ma grabesc cu proiectul asta, sunt sigur ca o sa fie ceva frumos la sfarsit dar pana atunci mai imi trebuie bani....O sa aman proiectul pana in primavara si sper sa ma ajutati si atunci ca si acum cu sfaturi. Va multumesc!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marius Dan

Salut Lucian, ceva nou ? Daca ai nevoie de ceva ajutor, tel. e la profil.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cosmin S

Cum se procedează la noi, din punct de vedere legal, în momentul în care spre exemplu, vrei sa modifici un furgon, intr-o auto-rulota ? Trebuie omologare pentru fiecare element, exact ca prin alte tari, sau este mai permisiv ?

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Viorel C.
în urmă cu 9 ore, Cosmin S a scris:

Cum se procedează la noi, din punct de vedere legal, în momentul în care spre exemplu, vrei sa modifici un furgon, intr-o auto-rulota ? Trebuie omologare pentru fiecare element, exact ca prin alte tari, sau este mai permisiv ?

 

Cateva raspunsuri poti gasi in topicul Omologare RAR Airstream

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bogdan Harea

3000 euro ajung pt accesorii noi dar nu de top.O poti face in prima faza functionala si mai completezi pe parcurs. Munca pt montaj, daca o faci singur, costa doar timp. Ar iesii ceva super avand in vedere dimensiunile generoase ale cutiei si posibilitatea de a o izola foarte bine. De urata, e urata cu spume, dar poate tocmai asta ar fi farmecul ei. Spor la bricolat.

Modificat de Bogdan Harea
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Catalin Gigi

Ce greutate are masina ? ce motor ? mi se pare greoaie si ma gandesc sa nu muncesti sa pui suflet si dupa sa regreti alegerea facuta ... asa am patit cu prima autorulota , in tara am mers usor usor , la primul drum in strainatate in prima zi cred ca am zis de 50 ori , , Ajung acasa primul lucru vand caravana, ,   :))))  si imi placea foarte tare , muncisem la ea foarte mult !!

 

 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.