Daniel P

Reparatie podea rulota

13 postări în acest subiect de discuţie despre Reparatie podea rulota

Reparatie podea rulota

Daniel P

Asa cum v-am povestit despre patania mea aici ,  cand datorita neglijentei am avut ghinionul sa am doua explozii in mai putin de-o ora,  ieri si azi am trecut la treaba si m-am apucat sa repar ce a stricat prostia mea...biggrin

Pe partea dreapta, a fost mai usor ca am avut acces si spatiu suficient pentru a lucra...

Practic am trasat si decupat portiunea afectata, dedesubt am fixat un capac cu ajutorul unor holzsuruburi. Peste acest capac am aplicat un strat de 2-3 mm de Sigilant bituminos Sika pentru a proteja impotriva apei, mai ales ca portiunea respectiva se afla exact in spatele rotii, unde se stropeste la greu in timpul mersului pe ploaie...

La interior am mai pus o intaritura de lemn si am refacut izolatia folosind polistiren extrudat pe care l-am lipit cu acest Adeziv poliuretanic...

Peste intarituri am aplicat un strat de Adeziv Sikaflex 11 fc cu ajutorul caruia am lipit capacul de deasupra, confectionat dintr-o bucata de parchet...

Atasez si pozele in ordinea cronologica, daca mai sunt intrebari va raspund cu placere...hi

IMG_2457.JPG

IMG_2458.JPG

IMG_2462.JPG

IMG_2467.JPG

IMG_2468.JPG

IMG_2469.JPG

IMG_2471.JPG

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Daniel P

Pe parte stanga, a fost mult mai greu pentru ca gaura cu pricina se afla in spatele sobei, unde aveam mai greu acces ca sa pot lucra...

In afara de asta, suflul exploziei mi-a strivitt si furtunul de ventilatie, pe care a trebuit sa-l scot afara ca sa-l indrept ca lumea...si de aici chinuiala, ca sa-l scot afara a trebuit sa demontez in ordine:dulapurile de sub chiuveta, WC-ul si apoi cadita de dush de unde trebuia sa desfac furtunul de la Truma-vent...tamp

Ce sa fac, prostia si neglijenta se platesc...biggrin

Daca tot am scos afara WC-ul, i-am si curatat bazinul de sus in care se aflau o multime de depuneri, l-am spalat, acum e ca nou...biggrin

Metoda de reparatie a fost aceiasi ca si pe partea dreapta, am folosit aceleasi materiale, daca mai sunt intrebari va stau la dispozitie...hi

IMG_2480.JPG

IMG_2482.JPG

IMG_2484.JPG

IMG_2478.JPG

IMG_2479.JPG

IMG_2485.JPG

IMG_2487.JPG

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ciurea Sorin

Ai avut ce lucra Daniel , pot zice ca jumate de rulotă ai desfăcut-o! Asta-i învățătură de minte cum zic bătrânii! 

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

Asa este! tamp

De-asta am si postat intamplarea, sa invete si alti colegi la fel de neglijenti din patzania  mea...nay

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Viorel C.

Intradevar, ai muncit ceva, nu gluma!

Dar sti vorba aia, "totul este bine, cand se termina cu bine".

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Costica V.

Bravo Daniel, ai muncit "puțin", dar ai muncit tu si știi ce ai făcut acolo! superok

Iti dau o ideie: nu crezi ca ar fi bine (suplimentar/preventiv) sa montezi șorturi împotriva noroiului?!

Mai ales in cazul reparației tale, acolo "bate" apa si noroiul.

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

Ar fi o soluție buna, dar la ce material bituminos am aplicat acolo, sunt sigur ca reparatia respectiva e mai eficienta împotriva apei decât podeaua,  asa cum era din construcție...Incercati acest produs de la Sika asa cum am încercat si eu la recomandarea unui prieten si o sa vedeți cât de bun este...special pentru hidroizolatii.  superok

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Stefan P

Bine ca am schimbat anvelopele la timp si eu ca altfel o "buleam" rau dupa cum aratau dupa ce le-am dat jos. Nu cred ca ma tineau de Pasti pana la Herculane si inapoi!

Modificat de Stefan P

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Petre S

Felicitari pentru lucrarile facute!!

In curand voi face si eu in topic cu reparatiile pe care sunt nevoit sa le fac in urma incidentului neplacut de care am avut parte.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornel Mihailescu

Salut hi@petre snay
Te rog frumos poate ne spui si noua cine ti-a confectionat oala de roata :ascratch:
Si eu am avut o problema asemanatoare si mi-a distrus acea protectie .tamp
 

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Levi N

Salut

Îmi pare rău pentru ce ai pățit si felicitări pentru lucrarea care ai facut-o.Pățania ta m-a pus si pe mine pe gânduri.Preventiv eu îmi voi monta in zona respectiva tabla de aluminiu striata ca sa protejeze podeaua în cazul unei explozii sau pene urmată dezintegrarea anvelopei

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Petre S

Buna seara Cornel Mihailescu, oala de la roata a fost confectionata din fibra de sticla de catre un coleg rulotist din Buzau care nu cred ca are cont pe acest forum. Maine o sa-i dau un telefon si o sa-l intreb daca pot sa dau numarul sau de telefon. Pentru a putea sa faca oala ta va trebui sa o dai jos si sa fie cat mai completa, pentru a putea face matrita dupa care se va copia oala.

Stima,

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu Ivanescu

Sunt si pe acest forum si va pot ajuta.

Detaliile de contact sunt in profil.

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.