Nicu Iancu

Testare umiditate in structura rulotei

11 postări în acest subiect de discuţie despre Testare umiditate in structura rulotei

Testare umiditate in structura rulotei

Nicu Iancu

Daca vrei sa cumperi o rulota sau ai deja una, fa-i un test de umiditate !

Acesta consta in scanarea intregii rulote (pereti, podea, tavan, cutie pentru butelie...), in vederea depistarii eventualelor infiltratii ascunse de apa.
Se verifica in aproximativ 100 puncte si se vede in fiecare punct, valoarea in procente, de umiditate.
Se intocmeste o fisa de verificare cu toate punctele scanate si dupa caz, indicarea locurilor cu probleme.

Prin acest test salvezi din timp rulota de la eventualele pagube majore.
Atentie ! Infiltratiile ascunse de apa, in faza incipienta nu se vad. Cand incep sa se vada sau sa miroasa, e prea tarziu !

Cei interesati ma pot contacta la nr. de telefon din semnatura sau adresa de mail !

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Nicu Iancu

M-am gandit la un pret de 50 Lei, asa ca intre rulotisti !

Cred ca este un pret de bun simt, care include verificarea totala a ruloteisi eliberarea unei fise de constatare, inclusiv deplasarea mea la rulota verificata. Daca rulota ce trebuie verificata se afla mai departe se discuta telefonic !

Iata si modelul de fisa de verificare, cu punctele masurate !

482_7920cfa3d72d298e03402827b5401201b1508f63.pdf

482_7920cfa3d72d298e03402827b5401201b1508f63.pdf

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marian78

Ca tester eu am unul  cu doi pini ce masora umiditatea lemnului , care se infige usor, insesizabil in tapet (cum a zis si mario) . Pe afara sau oriunde in alt loc (aluminiu , plastic) nu merge folosit. Rezultatele in interior sun foarte bune cu acest tester . Ca valoare trebuie sa se incadreze intre 15 si 20 umiditate, ce depaseste trebuie tratat cu atentie. Trebuie masurat in aproximativ 50-100 de puncte  in principal in zona ferestrelor, trapelor, podea si la imbinari (tavan si dulapurile pe pereti ).Mai jos aveti atasata o poza cu punctele de masurare.Pentru rezultate cat mai reale testul cred ca trebuie facut dupa o ploaie sau dupa ce a fost udata cu un furtun (parere personala).In privinta remasurarii valorilor tin sa il contrazic pe mario, testul trebuie facut in fiecare an pentru a vedea daca s-au produs infiltratii si trebuie reparat sau inlocut ceva. Se stie ca umiditatea, mucegaiu se extinde producad pagube mai mari.

 Pentru Bucuresti va stau la dispozitie.  

Damp Report Diagram.gif

Modificat de marian78

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marian78

Scuze de intarziere. Pe el scrie burg watcher profi scale. Isi face treaba bine. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin

Pana la urma merg folosite aceste aparate? Ma intereseaza si pe mine sa achizitionez unul. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu
în urmă cu 13 ore, Ursu Florin a scris:

Pana la urma merg folosite aceste aparate? Ma intereseaza si pe mine sa achizitionez unul. 

Salut,  @Ursu Florin !

 

Au avut la Kaufland de curand la 50 lei (posibil sa fie adus si de Lidl) si parca sunt facute special pentru rulota! La mobila din casa nu a reactionat, insa la rulota mi-a indicat intre 9 si 13, 5 % pe unde l-am infipt.

  • Like 1
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin

@NLaurentiu vorbesti de cele cu pini sau cu laser?

Nu prea as vrea sa gauresc tapetul din rulote :)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu
în urmă cu 4 ore, Ursu Florin a scris:

@NLaurentiu vorbesti de cele cu pini sau cu laser?

Nu prea as vrea sa gauresc tapetul din rulote :)

Vorbesc de cele cu pini. Pe cele cu laser care sa masoare umiditatea nu le-am vazut.

Dupa testare nu se observa urmele pinilor.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.