Vizitator E1

Reconditionare Rulota

35 postări în acest subiect de discuţie despre Reconditionare Rulota

Reconditionare Rulota

Marius Radu

Exista un burete abraziv la orice magazin care vinde sau prepara vopseluri auto. Vanzatorul stie despre ce este vorba, acesta se muleaza foarte bine pe tabla rulotei.
La matuire, o sa ai impresia ca nu rade deloc insa el isi face treaba foarte bine si atat cat trebuie iar vopseaua trebuie sa o alegi in functie de culoarea rulotei.
Eu am folosit Alb Sprinter 3 litri cu 1 litru de intaritor. Chit nu-i poti da deoarece se vede urat, tabla ne fiind cu suprafata dreapta,
In rest spor la treaba. Daca mai ai ceva nelamuriri te ajut cu placere.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Marius Rotaru

SF!!!!  )|( Si la noi tot asa se repara ......

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
TEODOR

Eu cred ca-i ia tensiuneabiggrin A mea are cam 6 lovituri de grindina . Cine naiba face asa ceva in Romania? Sau poate ca se face dar imi ia mai mult decat face rulota.

Modificat de TEODOR

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ionut C.

O reparatie de genul asta costa minimum 350-400 EUR.

Sunt tare curios cati de la noi si-ar permite.
E drept ca este o mica diferenta intre o reparatie profesionala, in care se respecta intreaga tehnologie de pregatire si vopsire si ce se face in multe ateliere de la noi.
Stratul de vopsea aplicat direct pe tabla de aluminiu, doar matuita si degresata, nu va avea viata lunga.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Andrei_81
On 05.06.2014 at 16:06, Ionut C. a scris:

Nu am cantarit-o, dar nu cred ca a "luat" mult in greutate in urma "operatiei".

Fiind prima lucrare, am folosit ce am gasit prin magazine de bricolaj: placaj de fag de 3 mm. Acum folosesc alte placaje, mult mai usoare.

Pentru lipirea polistirenului pe tabla si placaj folosesc adeziv pentru polistiren sub forma de spuma. Tot in magazine de bricolaj gasesti, la materiale de constructii.

Chederele au fost lipite/sigilate cu SIKAFLEX 11FC, ca de altfel toate gaurile in tabla (lampi, manere, sine aluminiu, balamale ferestre).

E mai usor sa intretii decat sa repari. Sper sa inteleaga asta cat mai multi rulotisti, cat mai repede.

 

Salut Ionut, ce placaje folosesti in prezent?Spuneai in postarea ta ca ai folosit placaj de fag de 3 mm, eu am aruncat un ochi prin magazinele de bricolaj si am vazut numai de la 4mm in sus, de fag.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ionut C.

Placajul de fag e greu, îl folosesc doar unde am nevoie de rezistență sporită. Întradevăr, grosimea e de 4mm.

Pentru finisaje folosesc placaje din tei, plop, esențe ușoare. Rar găsesc calitate bună la 3mm, de aceea prefer la 4mm. În afară de magazine de bricolaj, sunt furnizori specializați. 

  • Upvote 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ionut C.

Vopsirea profesionala a unei rulote este deosebit de dificila. Tabla este din aluminiu, necesita un primer special. Matuirea vopselei vechi ar trebui facuta un grija, pentru a nu indeparta primerul vechi, astfel incat sa nu fie nevoie de altul nou. Cu burete abraziv ar fi cel mai indicat.

In aceste conditii vopsirea se poate face ca la orice autoturism., dupa aplicarea unui strat de filler si evident, slefuirea acestuia.

 

  • Like 1
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
BogdanM
La 05.06.2014 la 16:06, Ionut C. a scris:

Nu am cantarit-o, dar nu cred ca a "luat" mult in greutate in urma "operatiei".

Fiind prima lucrare, am folosit ce am gasit prin magazine de bricolaj: placaj de fag de 3 mm. Acum folosesc alte placaje, mult mai usoare.

Pentru lipirea polistirenului pe tabla si placaj folosesc adeziv pentru polistiren sub forma de spuma. Tot in magazine de bricolaj gasesti, la materiale de constructii.

Chederele au fost lipite/sigilate cu SIKAFLEX 11FC, ca de altfel toate gaurile in tabla (lampi, manere, sine aluminiu, balamale ferestre).

E mai usor sa intretii decat sa repari. Sper sa inteleaga asta cat mai multi rulotisti, cat mai repede.

 

 

La 31.07.2017 la 13:21, Ionut C. a scris:

Placajul de fag e greu, îl folosesc doar unde am nevoie de rezistență sporită. Întradevăr, grosimea e de 4mm.

Pentru finisaje folosesc placaje din tei, plop, esențe ușoare. Rar găsesc calitate bună la 3mm, de aceea prefer la 4mm. În afară de magazine de bricolaj, sunt furnizori specializați. 

salut ce placaj imi recomanzi sa foloses pentru o rulota  peste zapada si caroiaj  pereti lateral si plafon ?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ionut C.

Placaj stratificat de plop, grosime 4mm. Cred ca-l gasesti in magazine de bricolaj.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.