Cristi Purice

Ruta Sudul litoralului

5 postări în acest subiect de discuţie despre Ruta Sudul litoralului

Ruta Sudul litoralului

Cristi Purice

Salut,  

Ma bucur ca s-a deschis aceasta sectiune pentru ca doresc sa impartaseac cu voi o experienta neplacuta de pe drumurile patriei.

Dorind sa ajung in Vama Veche in weekendul cu Sf Maria, am zis ca nu ar fi rau sa evit aglomeratia de la Agigea ai statiuni.

Asa ca  la Cernavoda am facut dreapta spre Adamclisi, Negru Voda, Mangalia. CEA MAI PROASTA ALEGERE avand in vedere faptul ca dispun de un Opel Astra 2002 1.6 benzina care trage vreo 800 kg.

Drumul foarte prost, plini de denivelari si foarte multe dealuri si pante. Mai fusesem pe acest drum acum 7-8 ani dar nu tragand o rulota si nu am realizat ca sunt chiar atat de multe dealuri. 

Asadar evitati ruta aia. Am facut 4 ore de la Cernavoda la Mangalia. Iar la intoarcere am ales varianta clasica facand doar 1, 5 ore.

  • Upvote 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Viorel C.

Multumim @Cristi Purice pentru aceste detalii!

Sunt aspecte oferite care nu ar trebui neglijate de catre cei care ajung prin zona.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristi Purice

Cu placere! 

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Drinovan Ovidiu

Am fost si eu pe acolo prin vara lui 2010 alegnd tot asa din considerente de agloneratie traseul de mai jos!
Dar eram doar cu masina!

Pentru noi a fost o experienta dosebita scurtand drumul cat mai mult ajungand printr-un sat in care se vedeau locurile unde erau candva casele si doar biserica mai era in picioare!Localitatea se numea Adancata si probabil ca se tot inunda cand crestea Dunarea sau era un sat situat departe de lume unul din acesta fiind motivul pentru care oameni l-au parasit!

Drumul de la Aliman prin Adancata pana la Urluia a fost o aventura, deoarece drumul era doar din pamant, unde pe alocuri disparea si era greu sa te orientezi pe unde sa o iei mai ales ca nu era nimeni prin preajma sa intrebi!Tin minte la la iesire din Aliman era un izvor ce iesea dintr-un deal si forma o balta mare in mijlocul drumului prin care trebuia sa treci cu masina, iar mai jos de el la 2km se facea o coborare pietruita destul de lunga si abrupta de nu cred ca reuseam sa o urc daca veneam invers! Poze nu mai am pentru ca chiar in concediul acela aparatul a reusit sa strice cardul, dar erau interesante!

 

BXFEo3Y.jpg

 

Asa ca cine doreste sa faca traseul acesta, bineinteles fara rulota o sa fie interesant!:)

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Fatu Narcis

   Stiati ca in Aliman s-a nascut Dan Spataru?

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.