Alex Sovea

Intrebare apa rulota

15 postări în acest subiect de discuţie despre Intrebare apa rulota

Intrebare apa rulota

Alex Sovea

Buna ziua,

mi-am cumparat o rulota Knaus Sudwind 1987 recent si fiind incepator in domeniu nu inteleg pe deplin chiar totul la ea.

Am un bazin in baie de apa de 12 l, care serveste la chiuveta baie si bucatarie, dusul lipseste, insa am cada de dush cu scurgere.

Sub chiuveta din bucatarie am un rezervor tot cam de 12 l, atasez poze.

Intrebarea mea mea este la ce serveste acest rezervor?

Furtunul gros verde duce in sus spre tavan, iar cel subtire nu stiu, In interior are un plutitor, iar pe lateral un stut.

Mai am si alt rezervor incorporat la rulota? am sub o cupla de apa.

Inca o intrebare.

Vreau sa pun langa rulota un rezervor de apa de 35 l cu o pompa de 12l si furtun pana in rulota pentru a face dush. dupa dush strang instalatia.

Am gasit la exis pedala de actionare si pompa, sunt ok?

Functioneaza impreuna pentru un dush? Pot folosii para de dush normala?

13950462_1348157055211794_189993470_o.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Daniel P

Pentru început, te rog sa respecți regulamentul si sa-ti schimbi numele de utilizator!

Deasemenea, prima ta postare ar fi fost frumos sa fie făcută in secțiunea Prezentare membru, unde sa ne spui câteva cuvinte despre tine si mai apoi sa începi cu întrebări la care vrei sa primesti răspunsurile care te interesează... nay

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Viorel C.

@Alex Sovea, trebuie sa sti ca nu este obligatoriu ca o rulota care detine o cada de dush, sa aiba si dusul in sine.

 

Daca vei urmari unde duce furtunul de la bidonul de sub chiuveta, cu siguranta vei descoperii singur, fara sa ne ceri ajutorul.

 

Despre dusul langa rulota, vei descoperii cateva postari in forum. Totul este sa folosesti functia "cautare" din forum.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alex Sovea

Pai asta era ideea ca duce in tavan si ce functie ar avea recipientul de l-am postat? in aceasta poza se vad cele 2 furtune verzi, cat si un furtun portocaliu gros acela este tot de apa?

 

Vreau sa improvizez un container de apa pentru dush pentru ca cel din baie are doar 12 L si de-aia ma gandeam ca poate mai am un rezervor ceva, daca nu apelez la un butoi langa rulota cu pompa.

 

 

14002497_1348157048545128_1038018966_o.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Viorel C.

Tot ce ai postat si la care faci referire, sunt lucrari facute de vechiul proprietar si nu ceva pe original.

Un alt bidon nu poti sa mai ai, ca doar rulota nu este ceva de dimensiuni fantastice si nu poti sti unde este amplasat biggrin

 

Despre dusul langa rulota, incearca si "rasfoieste" forumul si vei gasi destule idei puse in practica de colegi.

Succes!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
TEODOR

@Alex Sovea, daca citesti prin forum vei gasi multe idei utile referitoare la problema ta.

Dar sa stii ca instalatia de apa o poti adapta destul de simplu la necesitatile tale, asa cum cred ca am facut toti.

Eu de exemplu, lacom de apa , mi-am montat un rezervor (bidon din plastic) de 80 de litri pe care am dat 38 de lei ,  care deserveste si bucataria si dusul.

Nu e greu, doar trebuie sa stii foarte bine de la inceput ce vrei de la aceasta instalatie.

Succes iti doresc !

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alex Sovea

Folosiți careva acele dușuri electrice la 12 v? In gama de preț 120-200 am găsit unul cu 160 cu pompa de rezerva de 8l sau sa îmi fac singur acest dush cu pompa de 12? Mulțumesc de răspunsuri.cu meșteritul ma descurc.Singura nedumerire a rămas la ce servea acel rezervor cu plutitor.Revin mai târziu cu poze la ce lucrez acuma.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Levi N

Salutare!

Te-ai uitat pe rulota ai ceva ieșire pentru furtunul verde gros?

Este posibil să fi avut un rezervor deasupra ca să încălzească apa de la soare.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alex Sovea

Nu m-am uitat, la asta ma gandesc si eu, totusi am observat astazi pe interior ca furtunele parca duc spre sistemul de ventilatie(proprietarul ii spunea tip clima, iar exteriorul arata ca un AC) pe ventilatie am Exhaust(hota)Cool(baga aer) 2 trepte de putere + un buton PUMP cu ON si OFF care nu face nimic, langa bidon jos, este un cablu cu 2 fire libere, ma gandesc sa fie ceva sistem de ventilatie care utilizeaza apa? Nu am gasit nicaieri pe tot netul despre asa ceva.In ecuatie mai intra si un furtun gros portocaliu la care ii pierd urma rapid.Sunt in ceata totala  e prima data cand caut ceva pe net si gasesc asa putine rezultate, ma pregatesc sa plec cu rulota peste o saptamana, a2a iesire a mea, si imi propun sa stau mai mult, vreau sa reusesc sa inteleg mai totul la ea, si sa le fac functionale.

http://postimg.org/gallery/32s2nlg2u/

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Levi N

Ar mai putea fi scurgerea pentru condensul de la AC 

Mai poți încerca să suflii în furtune și să asculți unde se aude!

Modificat de Levi N

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alex Sovea

Am suflat, vine pe furtunul alaturat, in ambele cazuri.Este posibil ca acesta sa fie un AC? sau doar o combinatie? dupa cum am mai spus, m-am urcat pe rulota, nu am gasit mare lucru, decat un cablu ce pare coaxial?! daca nu reusiti sa ma lamuriti, desfac maine capacul  de la "ac-ul" de pe rulota.Am atasat mai jos o poza de am gasit-o pe site la motorhome, cam asa ceva arata la mine, mai putin alimentarea din rezervorul de apa, lipseste pompa, dupa ce comand pompa revin cu detalii sa vad daca functioneaza.Daca asta este un ac sunt fericit de descoperirea pe care am facut-o

716019M.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Viorel C.

Pe mine unul m-ai bagat in ceata.

Daca recitesti postarea de la inceput, nu cred ca vei gasi un cuvant despre aerul conditionat pe care-l are rulota, dar pe care tu ai omis sa-l adaugi in discutie.

în urmă cu 21 ore, Alex Sovea a scris:

 

Pai asta era ideea ca duce in tavan si ce functie ar avea recipientul de l-am postat? in aceasta poza se vad cele 2 furtune verzi, cat si un furtun portocaliu gros acela este tot de apa?

 

Cine crezi ca poate gandi la ceva pe care doar tu sti si vezi la fata locului?

 

Apoi  ne intrebi de dusuri tamp

Dupa care revii la AC.

 

Incearca si ordoneaza-te, initiaza topic pe subiectul respectiv,  ca sa putem sti si noi ce vrei de fapt, fiindca eu unul nu cred ca vei primi raspunsuri pe care sa le intelegi, o data ce realizezi un amalgam de probleme.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai Petrachioiu

Din pozele tale cu rulota am vazut ca ai AC montat pe ea ..e posibil ca acel furtun sa fie pt evacuare condens

 

Modificat de Mihai Petrachioiu

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alex Sovea
In ultima ora, Viorel a scris:

Pe mine unul m-ai bagat in ceata.

Daca recitesti postarea de la inceput, nu cred ca vei gasi un cuvant despre aerul conditionat pe care-l are rulota, dar pe care tu ai omis sa-l adaugi in discutie.

Cine crezi ca poate gandi la ceva pe care doar tu sti si vezi la fata locului?

 

Apoi  ne intrebi de dusuri tamp

Dupa care revii la AC.

 

Incearca si ordoneaza-te, initiaza topic pe subiectul respectiv,  ca sa putem sti si noi ce vrei de fapt, fiindca eu unul nu cred ca vei primi raspunsuri pe care sa le intelegi, o data ce realizezi un amalgam de probleme.

Am postat legat si de dus, pentru ca nu stiam la ce servea acel bidon, si eu vroiam sa imi fac dus, crezand ca poate pot folosii rezervorul acela..Ce vroiam eu defapt era sa stiu la ce serveste bidonul acela, acum am aflat.

 

Imi pare rau daca am postat aiurea, insa eu nu am stiut ca am AC.

Fostul proprietar mi-a spus ca e o ventilatie tip "clima" insa mereu mi-am pus intrebari datorita cochiliei mari de afara, l-am testat merge baga aer normal, insa avea un buton pump care nu functiona , acum imi dau seama cum functioneaza totul  Evaporative cooler

Deci nu e chiar AC.

Am sa incerc sa il folososesc cu apa din bidonas, cand imi vine pompa pentru el.

 

:ascratch: Imi cer scuze inca odata,  v-am spus ca sunt incepator, si chiar nu credeam ca are AC.

De obicei cand cumperi ceva proprietarul ii face reclama la maxim, eu am cumparat-o de la un batran care fiul sau a adus-o din Germania, si nu stia nimic despre ea, sau cum functioneaza, asa ca mi-a dat putine batai de cap, si vi le-am transmis si voua

 :-)

 

Dau o bere daca ne vedem vreodata.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Viorel C.

Este bine ca ai descoperit ceva pe care doar tu ai stiut ca-l detii, de la bun inceput.

Noi practic, nu aveam cum sa stim aceste lucruri pe care tu nu le-ai prezentat biggrin

 

Incearca pe viitor si nu amesteca subiectele, posteaza in sectiunile dedicate, fiindca acum inteleg ca a fost o mare graba din partea ta de a afla cat mai multe de la bun inceput.

nay

 

P.S. referitor la bere, incearca sa o bei cu gandul catre mine si este mai mult decat suficient :) 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.