Marius Andrei

Taxe autostrada când depășești 3,5t

11 postări în acest subiect de discuţie despre Taxe autostrada când depășești 3,5t

Taxe autostrada când depășești 3,5t

Marius Andrei

Ziua bună!


Intentionez să merg cu familia într-un circuit prin Europa în luna august și mă confrunt cu o problemă. Depășesc 3.5t în cuplu - VW Sharan total maxim autorizat 2.510 kg și rulota Elddis Cyclone total maxim autorizat 1.250 kg - și nu știu cum va fi cu taxele pentru autostrada. Sunt interesat de Ungaria, Austria, Italia, Slovenia, Croația. Dorim să ajungem și să vizităm Italia din nord până la Roma, să ne întoarcem în Croația și apoi acasă. Dacă mă poate ajuta cineva cu informații, mi-ar fi de mare ajutor.

Este prima dată când plecăm cu rulota după noi. Dar am colindat Europa în lung și lat cu familia de multe ori. După ultimul drum acum 2 ani - Legoland (Danemarca), vestul Norvegiei din sud la Capul Nord și întoarcere prin Finlanda, țările baltice și Polonia - ne-am hotărât să ne cumpăram rulotă pentru a putea călători mai comod și sperăm noi ceva mai ieftin. Suntem eu, soția și 4 copii (5, 10, 13, 15 ani).

Am căutat informații dar nu-mi este clar cum se procedează mai ales în Italia, Slovenia și Croația.

Mulțumesc anticipat pentru orice informație!

 

Marius Andrei
VW Sharan & Elddis Cyclone iXL
Tel - 0745 815 313
E-mail - a.marius.l@gmail.com

În viață... detaliile contează!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Achim

Ungaria, Slovenia si Austria nu au taxe de autostrada. Se plateste vigneta si nu conteaza ca depasesti 3500 kg, in ansamblu. Vigneta se plateste la masina.

In celelalte tari, fara vigneta se plateste autostrada in functie de numarul de axe (adica trei). Nu se uita nimeni in cele doua certificate de inmatriculare, basca sa mai si faca adunarea.

Luna trecuta am facut o plimbare asemanatoare.cu un MMA ce depaseste 3500 kg.

Concediu placut

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornel Mihailescu

Salutare, hi aici asi adauga si eu ceva.:ascratch:
In Elvetia se plateste vigneta atat la masina tragatoare cat si la rulota.tamp
Pretul este pe undeva la 33 de euro intrucat nu exista decat varianta pe 12 luni.
Drumuri bune dragi colegi.:cu-rulota::camper:isor

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marius Andrei

Mulțumesc mult pentru răspunsuri!

 

Din calculele pe care le-am făcut, Slovenia costa 34 de euro taxă de autostradă traversarea din Ungaria în Italia. Se plătește în regim autostradă, nu vignetă, tot ce depășește 3, 5 t în ansamblu. Un avantaj este încadrarea în categorii de EURO. Eu am Euro 5 la Sharan și este mai ieftin. Și la fel la întoarcere. Este adevărat că poți risca și să cumperi vignetă ca și cum nu ai depăși 3, 5 t, dar amenzile am înțeles că sunt scumpe. Nu m-aș risca. 

 

O zi faină și plimbări plăcute!

 

Marius Andrei
VW Sharan & Elddis Cyclone iXL
Tel - 0745 815 313
E-mail - a.marius.l@gmail.com

În viață... detaliile contează!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Achim

Am traversat Slovenia, dinspre Italia, acum o luna si am fost taxat de catre cei responsabili cu aceste lucruri. Eram cu rulota dupa mine si am oprit la bariera. Mi-au dat vigneta si am pus-o-n geam. Cred ca tu citesti despre vehicule comerciale.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marius Andrei

Asta este o veste buna! 

 

Multumesc!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornel Mihailescu

Salutare, vin si eu cu o intrebare va rog.
In Franta si Italia pe autostrazi se plateste in plus fata de masina daca tractezi o rulota dupa tine???
Mentionez ca MMA-ul meu total este pana in 3.5 tone.
Va multumesc anticipat.
 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ciurea Sorin

Salut Cornel, eu in Italia cand am fost dupa camper si l-am adus acasa am platit cu cardul autostrada si stiu ca am vazut pe automat rulota+masina /autocaravana tasta separata

 si am platit cam cu 50%fata de un autoturism, asta pot spune sigur , in Croatia si Ungaria am platit ca autoturism din talon tip M1.Poate sunt alti colegi care s-au intors acum proaspat din concedii si ne poate spune ceva la cald! Toate cele bune!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornel Mihailescu

Multumesc mult @Ciurea Sorin
Dar oare in cazul in care platesti doar pentru masina si totusi intri si cu rulota agatata ce s-ar putea intampla???
De exemplu cand intru cu masina singura imi da un tichet automatul ...si cand ies platesc cu cardul...De unde ar putea stii automatul ala ce bani sa-mi ia ???
Si aici ma refer la rulota . D e unde stie el ???

Modificat de Cornel Mihailescu

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Paul B.

@Cornel Mihailescu

   Dacă nu ai aflat pe pielea ta până acum, în Italia (și în Franța), au niște senzori care (cred?) numără axele și/sau înălțimea... NU scapi de asta, indiferent dacă ieși pe la operator sau pe la carduri - le-am încercat pe ambele...

   Vara asta, în Italia m-au băgat la clasa 4 - de ex Veneția-Milano, autoturism €22.50, cu remorcă 2 axe €46.30 - deci la dublu diferența (cu o axă e €30.90)... În Franța sunt ceva mai "omenoși", diferența era sub dublu parcă...

   Singurul sfat pe care îl pot da: în Franța încercă drumurile departamentale (D) sa și mai bine naționalele (N) - sunt foarte bune, majoritatea au 2 benzi pe sens... câteodată sunt chiar mai bune decât autostrada (eviți blocajele). Tot în Franța, mai sunt și autostrăzi fără plată (mai ales în nord, și vreo două de la nord la sud, spre Spania). Dacă ai GPS, dă-i să evite alea cu plată - te duce pe unde trebuie...

   Poți încerca chestia asta și-n Italia - dar statalele nu sunt atât de bune ca-n Franța... plus că Italia e cam muntoasă - e frumos pe la țară, nimic de zis, dar dublezi timpul...

 

PS Pentru Italia, mai ales când e aglomerat și la stații mai principale, un tip (tot român!) mi-a zis odată să mă bag cu tupeu la Telepass (o chestie electronică pe care o ai în geam, au benzi separate cu galben). Când ajungi, bariera nu se ridică (evident, că nu ai Telepass) - apeși pe un buton, o faci pe prostul la operator (turist, nu cunosc limba) - și-ți dă drumul! Te au pe cameră și în teorie ți-o trimit acasă... în practică se lasă păgubași...

   NU am încercat-o - doar ca fapt divers...

 

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornel Mihailescu

Multumesc mult @Paul B.hi
Vara asta am fost pe Franta dar....nationale nu cu plata.
Basel-Paris
Paris-Luxemburg.
Asa am evitat plata autostrazilor.
superok
Si...asa cum zici si tu...se merge destul de bine si pe nationala si chiar departamentale.
Multumim pentru ajutor. nay ( chiar ne este de folos )

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.