Andrei_81

Terasa sau cort

12 postări în acest subiect de discuţie despre Terasa sau cort

Terasa sau cort

Andrei_81

Va salut, din experienta dvs se merita o terasa de rulota in loc de cort?

Nu am cort la rulota mea, am gasit o terasa exact la dimensiunea rulotei mele ok la pret, vanzatorul o denumeste "cort de vara".

Mentionez ca in anotimpul rece nu am iesiri cu rulota.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Viorel C.

Salut!

Si terasa sau cortul, sunt lucruri care nu trebuie sa lipseasca de la o rulota.

Dar daca cumperi un cort cu pereti detasabili, il poti folosi ca si terasa si nu cred ca vei regreta in noptile mai reci, indiferent de sezon. Noptile sunt mai mereu racoroase.

Asta este parerea mea biggrin

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu Ionescu

Acum e chestie de gust ... personal imi place sa am un pic de intimitate, asa ca prefer cortul, chiar daca partial sau total tin deschis peretele "lung"

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David

Eu prefer sa montez si cortul iar daca spatiul permite montez si terasa-n prelungirea cortului!

Mai rabat cate-un perete din fata total ori partial cum se vede-n imagine, fiindca cele laterale la cortul meu dispun de pereti cu plasa la nevoie, dar si perete transparent ori daca am nevoie de intimitate maxima cobor si "obloanele" ce se vad ridicate-n poze! Normal, totul este imbinat cu fermoare!

Cortul ofera si intimitate vorba colegului si caldura seara, te fereste de tantari dar  este "si" bucatarie "si" living "si" sala de mese "si" nu in ultimul rand magazie!

Nu cred ca doresti a sta tot timpul in rulota! tamp

La Felix unde am avut spatiu am montat totul in schimb la Herculane doar cortul, terasa am folosit-o pe post de prelata peste masina!

Acum tu sti ce-ti doresti! Nu uita ca in ultima vreme rece este si vara nu doar iarna! 

Bafta! superok

13502612_1077614128958305_9199437747752018348_o.jpg

13497992_1077614418958276_5840746627844365172_o.jpg

13620807_1940943772799049_6278177705771786532_n.jpg

13567333_1940943626132397_2335423175003636316_n.jpg

Modificat de Eugen David

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Andrei_81

Multumesc pt sfaturi, cred ca intai imi voi lua cortul si pe urma terasa:)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

Acum fiecare cu "nebuniile" lui...Pe scurt, cortul poate fi terasa, terasa nu poate fi cort.../.;

Eu de exemplu, am cort, dar il folosesc in proportie de 90% pe post de terasa...montez un perete lateral numai atunci cand izbeste vantul sau ploaia pentru ca-mi place sa circule aerul, nu sa ma izolez...

Repet, e alegerea fiecaruia ce-si doreste si cum se simte cel mai bine...Bafta! superok

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Andrei_81

Exact la asta ma gandisem si eu, chiar nu ma incanta ideea sa ma izolez complet.

Saptamana viitoare plecam in concediu si voi vedea cum e mai bine:)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

Bine, s-aveti vreme frumoasa si concediu placut! nay

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Andrei_81

Multumim frumos!:-)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Leru Liviu

Buna seara, detin o autorulota fara marchiza sau alt umbrar si ma gandesc sa achizitionez un cort. Ce parere aveti despre cortul acesta? https://www.decathlon.ro/living-base-arpenaz-l-fresh-id_8397099.html

Stiu ca nu este un cort dedicat dar pare destul de incapator si arata bine. Un dezavantaj identificat este acela ca nu este lipit de autorulota, in rest ma bazez pe parerile voastre :)

IMG_20190530_062333.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel Schuster

@Leru Liviu

Cortul este bun, l-am vazut pe ploaie si vant la pescuit. Isi merita pretul, mai ales ca il poti folosi si la picnic fara autorulota. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Stefan P

Foarte bun , l-am achizitionat si probat la munte. Am luat si varianta cealalta care nu are folie la sol, la 749 lei, e mult mai stabil. Pe asta fara folie intentionez sa-l folosesc la munte ca acolo se cam face mizerie si e mai avantajos ca pot intra incaltat, iar pe cel cu folie la sol il folosesc la mare, am luat si covor din ala verde sa pot sta comod in el descult si ajuta foarte mult in ideia cand se lasa seara si vin tantarii, pot sta lejer in cort cu lateralele ridicate sa vad afara si sa circule aerul, doar plasele trase sa impiedice invazia tantarilor! 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.