Marius.2007

Cateva sfaturi achizitionare rulota

53 postări în acest subiect de discuţie despre Cateva sfaturi achizitionare rulota

Cateva sfaturi achizitionare rulota

Marius.2007

Va salut, am pus ochii pe o rulota adria adiva 462 PU, nu stiu insa daca sunt capabil s-o trag cu masina mea o jetta tsi de 140 de cai, nu ii stiu inca greutatea, nici macar daca am dreptul s-o trag cu B-ul, in anunt zice ca are 4, 7m la interior, fara protap. Masina are 1450 kg masa proprie. Rulota pare foarte bine intretinuta, din poze, dotata cu panouri solare, instalatie audio, tv, etc. Mai spun inca o data ca nu m-am urcat in viata mea intr-o rulota, acesta va fi primul pas...deci sunt tufa de Venetia la capitolul rulote :)), poate cunoscatorii imi vor da ceva sfaturi. Merci

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Daniel P

Poti s-o tragi cu B-ul, nu asta e problema...

Ideea e ca, cu cat e mai usoara rulota, cu atat te descurci mai bine cu ea in trafic, omori masina mai putin pe serpentine, o impingi sau intorci mai usor cu mana, etc...

Nu trebuie sa te orientezi strict legal, daca te incadrezi sau nu sa o tractezi cu B-ul... Trebuie sa tii cont de mai multe lucruri, mai ales ca sunteti numai 2 persoane, sfatul meu e sa te orientezi spre una mai mica si mai usoara...

Si cand te hotarasti sa vizionezi vreuna, mergi neaparat cu cineva care are ceva vechime, experienta, nu singur!

Bafta!  nay

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Viorel C.

@Marius.2007,  daca ai pus ochii pe acest model, inseamna ca doresti sa investesti ceva bani din prima, nu gluma biggrin

 

Sfatul meu este sa nu te grabesti, incearca si intra in cateva rulote sa-ti poti da seama de interiorul unei rulote, neaparat sa ai un rulotist cu tine asa cum te-a sfatuit si Daniel, sau chiar acceseaza blogul meu, unde vei descoperii cateva modele de rulote si chiar cateva detalii, inclusiv preturi.

Succes!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marius.2007

Nu as vrea sa investesc neaparat, dar calitatea nu e ieftina, acum ce sa zic....asa cum am spus deja, sunt tufa, citesc dar totul e vag pentru mine, tot ce stiu e ca daca dau hotelul pe rulota, nu vreau sa ma gandesc.....mama ce bine stateam intr-un pat de hotel acum, si sa-mi para rau. Asta e motivul pt care vreau una la care sa nu ii fac nimic decat s-o trag

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marius.2007

am gasit un link pe forum pentru verificat compatibilitatea dintre cal si caruta, mi-a iesit foarte bine cu o caruta de 1300 kg, acum ramane de cautat si de sfatuit, o sa apelez la nea Viorel si bineinteles ca cine se pricepe e rugat sa dea un sfat unui novice. Intre timp, continuam lectura :)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu Ionescu
în urmă cu 7 ore, Marius.2007 a scris:

 mi-a iesit foarte bine cu o caruta de 1300 kg,

Atentie, cei 1300 kg aia sunt ai rulotei PLINE ! Nu masa proprie.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marius.2007

Exact, ea goala are 1000, asa spune site-ul, deci e si mai bine cred

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marius.2007

Am pe creier numai poze, date, specificatii, dotari, toate prostiile, lungimi, latimi, etc....e clar ca nu sunt in masura sa imi aleg singur o rulota. Deci ce va rog, sa va dati cu parerea la urmatoarele aspecte:

- patul sa nu fie demontabil, sa ramana facut(sa nu fiu nevoit sa strang patul ca sa pun masa, deci fix

- sa aiba wc cu dusul separat de chiuveta, sa ma rog, variante si sfaturi

- sa nu fie mai lunga de 5m, ideal ar fi pana in 4 dar hai sa zicem intre 4 si 5 m

- sa fie mobilata cat de cat modern, nu 2016 dar nici 1990, cu chestii de alea care se apasa pe ele ca sa deschizi/inchizi ceva

- caldura si racoare, iarna nu cred ca va fi folosita, deci aer conditionat imi trebuie obligatoriu

- mover, motorasele alea care plimba rulota

- plase, trape, parasolare si ce mai trebuie la geamuri si peste tot

- instalatie audio, ca sa nu mai trebuiasca sa gauresc eu sa trag fire, etc

- frigider neaparat care sa functioneze pe orice, gaz, 12v, 220v

- panouri solare, daca fac treaba, daca e doar moft...renunt

- despre frane astept sfaturi, habar n-am cum franeaza o rulota si la ce trebuie sa ma uit

Deci in concluzie vreau sa fie confortabila, de gatit nu se va gati in ea, dar totusi aragazul sa fie ca poate un ceai tot o sa fac, am expresor de cafea, deci aragazul e doar de mobila. Nu radeti de mine, probabil ca daca ma voi impaca bine cu ea...daca o sa iau cu ajutorul vostru, ma voi si versa...dar pana atunci e cale lunga. 

Va multumesc si va astept cu ceva linkuri sau chiar anunturi din Romania sau chiar de afara, eu la uit la olandeza aia ca la chineza. Am citit si blogul lui Viorel, am gasit si niste linkuri, nu inteleg mare lucru in afara de poze. Mii de multumiri ca ma suportati ;) si sper sa ma si ajutati

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Viorel C.

Trebuie sa scriu si sper sa intelegi ca nimeni nu iti va cauta o rulota.

Tu esti singurul care trebuie sa pierzi timpul sa cauti, sa gasesti modelul cu dotarile si amplasamentul interior dorit, dupa care sa adaugi un link cu rulota respectiva, iar unii dintre noi sa-si de-a cu parerea.

Cu siguranta vei primi si ajutor.

Succes!

nay

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marius.2007

Asa este, dar ma refeream la cunostintele pe care le au colegii de aici, inclusiv tu, poate ma indrumi unde anume sa o caut, parcuri de rulote. Am vazut linkurile de pe blogul tau, dar nu am gasit acolo o rulota care sa aiba ce vreau eu. Poate mai stii si altele, de asta am zis cam ce vreau sa aiba...si bineinteles daca exista asa ceva, sau trebuie sa o utilez eu dupa cumparare cu tot ce vreau?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu Ionescu

pai mai degraba o utilezi cu ce vrei dupa achizitionare, nu vei gasi una sa intruneasca toate conditiile

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Viorel C.

Incearca si cauta din forum in Site-uri Anunturi Rulote, dupa care Iti trimit pe privat cateva adrese de dealeri cunoscuti de catre mine,  din Olanda.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marius.2007
2 minute în urmă, Radu Ionescu a scris:

pai mai degraba o utilezi cu ce vrei dupa achizitionare, nu vei gasi una sa intruneasca toate conditiile

Ma gandeam ca e ca la masina, cand o iei goala si incepi sa pui pe ea te costa mult mai mult decat daca o iei cu toate din fabrica

 

Chiar acum, Viorel a scris:

Incearca si cauta din forum in Site-uri Anunturi Rulote, dupa care Iti trimit pe privat cateva adrese de dealeri cunoscuti din Olanda.

Am cautat, dar n-am gasit ceva special, oricum ma mai uit si astept si in privat adresele, poate cine stie....aleg una, multumesc

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Viorel C.

Am sa-ti trimit si in privat cateva adrese, dar trebuie sa intelegi ca nu vei gasi niciodata o rulota care sa-ti indeplineasca toate cerintele.

Ai evitat sa scrii despre suma pe care doresti sa o investesti

Ai scris cum ca "nu as vrea sa investesc neaparat, dar calitatea nu e ieftina" Ce sa intelege !!

Rulote cu dotarile pe care le vrei, sunt destul de scumpe, iar din experienta pe care o am, multi vor sa fie super dotate si cat mai ieftine.

Colegul @Radu Ionescu are dreptate si crede-ma ca majoritatea detinatorilor de rulote fac mereu un upgrade.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marius.2007

M-am referit ca nu ma dau banii afara din casa, dar in acelasi timp calitatea costa, deci daca trebuie si merita bag mana in buzunar. De pret ce sa zic, ca eu nici nu stiam nimic despre rulote pana acum 2 saptamani, nu stiu ce inseamna mult sau putin pt o rulota. Daca anul nu conteaza asa de mult ca la o masina, sa zicem ca incepand cu 2005 as cauta o rulota (nu stiu daca zic prostii sau nu) ca pret as incepe o investitie cu 7000 E, e mult putin habar n-am, daca nu ma indrumati voi...e ca la alba-neagra pt mine

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Viorel C.

Nu exista rulote din 2005, cu dotarile pe care le doresti, la suma de 7000 euro.

Nu stiu pe ce site-uri si cum te-ai uitat, dar incearca si mai cauta.

 

Incearca si mai redu din pretentiile actuale si vei gasi multe rulote.

De exemplu un aer conditionat il pot monta si dupa achizitionare.

Daca descoperi o rulota care te incanta si nu are mover, nu este o problema deoarece se poate monta si dupa.

Intelegi ce vreau sa scriu!!?

 

Nu ai intrat in nicio rulota, dar observ ca vrei ca rulota respectiva sa detina cam multe si asta este tare curios tamp

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marius.2007

Pai am tras concluzia din poze ca poate sa detina cutare si cutare, mie nu-mi trebuie paturi etajate, suporti de biciclete, etc, prefer sa am altceva folositor mie, de aia am enumerat cam ce mi-as dori. Acum, daca nu se poate....ramane sa imi placa doar mobilierul si pe urma sa ii pun ce vreau eu, nu?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Viorel C.

Sigur ca da

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu Ionescu

exact. Majoritatea dotarilor pe care le vrei (ex. mover, panou solar, AC etc), sunt dotari optionale. Poate sa te coste mai mult sau mai putin decat daca ar fi din fabrica, ai de unde alege iar gama de preturi este mare, functie de producator, puteri (in cazul panourilor solare de pilda).

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marius.2007

ok, ca interior mi-ar placea una de asta, nu e nici lunga, credeti ca merita banii? nu inteleg olandeza si nici nu ma prind de unde sau daca pot sa mut in engleza

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Viorel C.

Instaleaza browser Chrome, seteaza-l sa traduca automat in limba romana si vei reusi sa afli mai usor cateva detalii ale rulotelor.

 

Referitor la rulota, are un interior modern, dar nu prea are optiuni.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marius.2007

Chrome-ul il am, ce optiuni trebuie sa iau in calcul? Sau ma rog, care sunt mai importante?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Viorel C.

M-am grabit in postare, scuze, fiindca discutam si la telefon biggrin, dar modelul prezentat de tine este ok.

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Sorin  Leitoiu

Frumos modelul prezentatsuperokde as avea banii necesari l-as cumpara euhi

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marius.2007

Vedeti voi, daca eu nu cunosc nimic, ma vad nevoit sa intreb pentru orice. WC-ul daca e rotativ sau fix, care e mai bun, sau avantaje dezavantaje, cum e mai bine sa fie?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.