Cristina Hazu

Sfaturi cumparare rulota comerciala

8 postări în acest subiect de discuţie despre Sfaturi cumparare rulota comerciala

Sfaturi cumparare rulota comerciala

Cristina Hazu

Buna tuturor,

 

Intentionez sa cumpar o rulota comerciala (in care vreau sa pregatesc/comercializez niste sucuri mai speciale de fructe). 

Nu ma pricep deloc la rulote si, fiind la inceput de drum, m-ar ajuta orice sfat: care sunt criteriile principale de selectie, la ce sa fiu atenta, daca sa iau rulota sau auto-rulota,  (as vrea sa ma si deplasez cu ea uneori, sa schimb locatia de comercializare); ca masina, am o Mazda 3 din 2007; de unde sa cumpar (as prefera Romania). Orice alta informatie relevanta e bine-venita.

 

Multumesc mult!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Cristian Popa

Buna Cristina,

In functie de ceea ce doresti sa faci vei cauta rulota, astefel fa-ti un inventar cu ceea ce vei avea nevoie pentru busines-ul tau. Pe langa aparatele cu care vei face sucurile de fructe, in rulota va trebui sa mai ai:

- o chiuveta, cu un rezervor de apa curata, alt rezervor de apa murdara,  

- unul sau mai multe frigidere (sau vitrine frigorifice) in care vei tine diverse materii prime,

- unul sau mai multe dulapioare in care vei tine cele necesare (pahare, servetele, paie, etc),

- un pult (masa) pe care vor sta storcatoarele si pe care vei servi clientii,

- un scaun pentru vanzator, poate un cantar..........

In functie de cele de mai sus, vei obtine o suprafata in care iti vei putea desfasura activitatea, In functie de asta vei cauta o rulota cu suprafata corespunzatoare, iar dupa ce "ai pus ochii' pe o astfel de rulota, vei vedea daca o poti tracta cu masinutza ta. (in functie de masa rulotei + masa echipamentului necesar si in functie de ce este trecut in cartea masinii)

De abia dupa asta cauti o rulota sau o autorulota...

 

Bafta cu afacerea :)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristina Hazu

Multumesc mult. Voi reveni pe forum cand am toate informatiile, mai ales ce autorizari am nevoie si ce presupun ele. Sunt on the go cu obtinerea informatiilor. Vroiam intre timp sa ma familiarizez si cu detalii despre rulote, in principal sa stiu cam ce buget implica.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Sorin  Leitoiu

Salut !

unii ce folosesc astfel de rulote le-au cumparat de undeva din zona Iasi.

Sunt rulote alimentare , special pentru asa ceva, daca in localitatea ta ai chioscuri mobile Forneti , intreaba la ei .

Are o cunostinta a mea asa ceva , ma interesez si-ti  spun

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Viorel C.

Sfatul meu este sa cumperi o rulota dedicata, fiindca este destul de greu in Romania sa obtii toate autorizatiile necesare.

Este prea mare birocratia si indiferenta in tarisoara noastra pentru a incerca sa rezolvam unele probleme.

 

Citeste si topicul din forum Caut rulota model vechi pentru modificare in rulota comerciala si mai poti descoperii cateva informatii.

Succes!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristina Hazu

Am citit topicul si i-am scris Antonelei in privat, sper sa imi raspunda. Multumesc mult pentru ponturi.

On 6/24/2016 at 9:41 PM, Sorin Leitoiu said:

Salut !

unii ce folosesc astfel de rulote le-au cumparat de undeva din zona Iasi.

Sunt rulote alimentare , special pentru asa ceva, daca in localitatea ta ai chioscuri mobile Forneti , intreaba la ei .

Are o cunostinta a mea asa ceva , ma interesez si-ti  spun

Sorin, daca ai ocazia sa intrebi acea cunostinta, as aprecia tare mult.

Uff, in Romania e asa aiurea cu legislatia, ca nu iti vine sa mai faci nimic.

O zi frumoasa tuturor!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristina Hazu

Buna tuturor,

 

Am rugamintea sa ma ajutati cu urmatoarele:

1. Va rog sa imi spuneti unde in forum gasesc informatii despre capacitate/putere masina vs MMA rulota. Am gasit doar informatii pentru diferite cazuri particulare dar nu o grila generala. Daca exista, va rog sa ma indrumati catre ea. Daca nu exista, as vrea sa stiu daca o rulota cu MMA de 1300kg poate fi tractata cu o Mazda 3, cap 1560 putere 80, MMA 1825kg, Diesel. 

2. Va rog sa imi spuneti ce parere aveti de cei de la Vanuva.ro din Oradea si daca mai sunt in Romania alti furnizori de rulote noi

3. Am nevoie si de indrumare catre prestatori servicii de colantare si servicii de transport rulote

4. Cei de la Vanuva mi-au trimis oferta si pentru toata mobila/electrocasnicele din rulota dar mi se par cam scumpe (e.g 455 Eur + TVA instalatie electrica, 375 + TVA fridiger, ..). Mai exista si alte companii care sa ofere mobila/electrocasnice pentru rulota?

 

Va multumesc anticipat pentru raspunsuri.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Viorel C.

Aici este topicul in care poti descoperii Compatibilitatea ansamblului masina si rulota

Despre celelalte probleme ale tale nu stiu ce sa scriu deoarece nu cunosc detalii in amanunt.

Sper ca vor avea bunavointa alti colegi care cunosc aceste lucruri si vor posta.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.