Drinovan Ovidiu

Masina - Land Rover Freelander II

12 postări în acest subiect de discuţie despre Masina - Land Rover Freelander II

Masina - Land Rover Freelander II

Drinovan Ovidiu

 Incep prin a spune ca este o masina extraordinara din toate punctele de vedere, dar care costa!

 Am luat-o in ideea de a trage rulota prin diferitele forme de relief din tara si pentru a o folosi la deplasarile ce le fac ocazional in afara localitatilor, oferind putin mai multa siguranta!

 Deocamdata merge bine, dar ca oricare masina la 220000 km si an de fabricatie 2007 ma astept la orice!

Este un Suv care are cat de cat capacitati de trecere bune si care reuseste sa faca fata cu brio in offroad, dar si onroad unde se misca cu usurinta, aproape ca un turism, singurul lucru care e bine de evitat este schimbarea brusca a directiei!Este silentioasa si la viteze mai mari, putandu-se vorbi fara sa se tipe si la 130km/h!

 Motorul de 2, 2l/152Cp/400Nm trage bine si toarce frumos!

 Viteza de deplasare cand merg cu rulota este de 80km/h si 2300rot/min in treapta a IV-a sau daca ma grabesc 105km/h si 2200rot/min in treapta a V-a, cu un consum combinat autostrada, drumuri nationale si munte de 9.6l/100km.

 Ca dotari are controlul automat al vitezei (lucru care imi place cel mai mult), DSC, ABS, astistenta la coborare in panta, 4 programe pentru tractiune(normal, zapada sau iarba uda, noroi, nisip), carlig din fabricatie, incalzire in scaunele fata, clima, geamuri electrice, oglinzi electrice si incalzite, senzor de ploaie, de lumini si cam tot ce e necesar pentru ati oferi o calatorie placuta si lipsita de griji "doar pana cand o vrea ea!":)

 

lGrOTSA.jpg

lGdqWrO.jpg

j84beR3.jpg

NyMwMwd.jpg

y3685EE.jpg

c1AlgPh.jpg

 

 

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Viorel C.

Sa o stapani cu mult drag si fara evenimente neplacute!

superok

 

Cred ca se "simte" diferenta dintre Passatul pe care-l detineai si actuala, nu? biggrin

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian Popa

Sa va bucurati de ea fara evenimente

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

Sa o stăpâniti  cu placere si sa va bucurati de ea oriunde ve-ți merge! nay

Imi place foarte mult, cât a costat? /.;

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Sorin  Leitoiu

Marfasuperok cam toti ne gandim sa ne schimbam masinile:ascratch:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Drinovan Ovidiu

Multumesc, multumesc!:)

 Se simte diferenta, in sensul ca a crescut viteza de rulare cu rulota cu vreo 10-20km in plus, la fel a crescut si stabilitatea, iar in off nu imi mai fac probleme asa mari, iar ce imi placea la passat este ca are mai mult loc la locurile din spate si in portbagaj, dar consuma putin mai mult 12l/100km si cuplu mai mic126Nm.O folosesc in continuare mai mult prin oras.

 Referitor la pret eu am luat-o cu 8200 €, avand taxa platita!

Atentie la schimbatul masinilor ca astea sunt pretentioase si cer bani multi cand apar probleme! Eu ma bazez putin pe experienta mea in a o repara in caz ca apare ceva, dar sper sa nu fie nevoie!

 Cum spuneam odata masinile mai vechi sunt mult mai simple la motor, deci mai usor de reparat, iar astea mai noi le-au complicat destul de mult, fiind mai dificile de reparat, avand multa electronica. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Avramita Marian

Sa o stapaniti sanatosi!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Costica Apostol

Sa va bucurati de ea la fiecare iesire ! Am vazut-o la <Fantanita > si e <manusa> pentru rulotit !

Orice rulotist si-ar dori-o........!!!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Liviu Tataru

Sa o stapaniti sanatosi!!!

Drumuri cat mai multe si fara probleme! Felicitari!

superok

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristi Enachescu

Sa o stapaniti sanatosi si sa aveti parte de cat mai multe drumuri cu ea, adica drumuri multe = no problems.superok

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mina Ionel

Sa o stapaniti sanatos si fara evenimente rutiere..!  Din cate stiu eu, modelul asta vine echipat cu motorul de Peugeot, aveti mare grija la schimbul de ulei si la filtre... Sorbul din baia de ulei este aproape lipit de aceasta... un ulei mai vascos, mai gros cum se zice nu va putea ajunge in rampa de culbutori, blocand-o... iar pagubele sunt cam costisitoare...hi

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adiciordas

Sa aveti parte de ea cat mai multi kilometri fara reparatii, si partea cu reparatul, degeaba stii mecanica daca n-ai softul!naysuperok

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.