Radu Ionescu

Suport roata de rezerva ciudat

3 postări în acest subiect de discuţie despre Suport roata de rezerva ciudat

Suport roata de rezerva ciudat

Radu Ionescu

Azi a venit randul sa ma ocup de suportul rotii de rezerva.

Am luat rulota cu roata de rezerva in ea, in rulota. Privind sub rulota, am constatat ca nici nu puteam altfel, suportul rotii a luat o izbitura grozava candva, in viata ei si s-a deformat piesa de inchidere (stanga pozei). Nu e grav, piesa aia e din tabla, am dat cu niste WD40 pe suruburi, o scot si o iau la ciocane.

Marea mea dilema este: cum se urca roata in suportul asta ??? Aparent o roata n-are loc s-o strecor intre varful tevii din mijloc si podea. Totusi acolo a stat o roata, se vede urma  pe dosul podelei. Am tot cautat informatii pe net si la toate rulotele cu sasiu AL-Ko am vazut alt soi de suport, cu 2 tevi. (sasiul meu se pare ca are si gaurile pentru modelul ala de suport).  Despre modelul asta, nici o informatie.

A mai intalnit cineva asa ceva ?

IMG_0855.JPG

Modificat de Radu Ionescu

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Radu Ionescu

M-am rezolvat singur, ca sa zic asa . Suportul ramane agatat de sasiu (capatul indepartat din poza); pentru a sui roata pe el, se rasuceste in jurul punctului fix spre spatele rulotei astfel incat bara aia mica pe care se pune roata iese de sub rulota, in spate.

Modificat de Radu Ionescu

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bogdan C.

  Buna ziua. 

Deranjez cu o rugaminte. Puteti sa faceti cateva poze mai detalitate suportului? 

Eu am un Caravelair care cred ca a avut acelasi sistem, insa lipseste cu desavarsire. 

As vrea sa confectioner unul, insa nu stiu exact cum este fixarea si glisarea spre spate, car si prinderea pe sasiu.

 

Multumesc anticipat!

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.