Olimpiu

Pareri rulota

8 postări în acest subiect de discuţie despre Pareri rulota

Pareri rulota

Olimpiu

Buna. Sper sa-mi achizitionez si eu o rulota (dupa ce reusesc sa vand cealalta masina (Seat Leon 1.6 16v 77kW din 2003) nu vreau sa-i fac reclama) colo mai pe sfarsitul anului, dupa ce mai trece sezonul (poate se mai ieftinesc putin). Pana atunci mi-a "picat cu tronc" modelul Tabbert Comtesse 450/515, fabricatie intre 1991-1999, undeva pana in 2000-2500 € buget sa zicem, pentru 4 persoane. Imi place si ca forma, si ca organizare in interior (nu stiu cum sta la capitolul dotari gen: cort exterior, incalzire, apa calda, etc....), ceva care pot trage dupa Touran. Poate e cineva care are un model asemanator de la Tabbert si ma poate lamuri. Am gasit cateva pe 2 din situ-rile date de Viorel (pe celelalte n-am apucat inca sa ma uit). Pentru iesit in week-end cu familia la padure, sau o excursie mai indelungata (eventual 1 sapt. mare-munte, ceva de genul), avand copii mici, nu pot sa-i tin in cort (sincer sa fiu, nici eu n-am fost niciodata cu cortul, deci nu-s invatat cu el). Multumesc.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Cornel Mihailescu

@Olimpiuhi
Poti lua legatura cu @Viorel, Stiu ca se dedica la asa ceva si sper ( sant sigur ) ca te va ajuta la achizitionarea rulotei pe care ti-o doresti.
Nu ezita si contacteaza-l pe Viorel.
superok

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Olimpiu

Ce modele de rulote sunt nemtesti? Sau altfel spus (poate nu m-am facut inteles), ce brand-uri/marci de rulote sunt fabricate in Germania? Multumesc.

@CORNEL MIHAESCU am vorbit cu Viorel pentru treaba/partea cu achizitionatul, multumesc.

Modificat de Olimpiu

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adiciordas

Trebuie avut in vedere daca vrei sa-ti iei o rulota si greutatea ansamblului auto+rulota daca detii cat B... daca ai carnet de profesionist nu-i problema, iar ca marci germane, Knaus, Tec, Tabbert, mai sun si altele uita-te pe net.superok

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Viorel C.

@Olimpiu, sunt destul de multe branduri de rulote germane.

Am prezentat cateva modele pe blog intr-un istoric al marcilor de rulote

Alaturi de cele adaugate de @adiciordas, mai pot sa enumar modele de rulote Hobby, Fendt, LMC, Burstner,  Dethleffs.

 

Succes la aflarea de cat mai multe date despre rulote!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Olimpiu

@adiciordas n-am carnet de profesionist, doar A si B. In cel mai rau caz o sa fac un B extins deoarece masina care o am (2090 kg mma) nu poate trage o remorca/rulota cu mma>1300kg, deci nu ma ajuta nici daca aveam carnet de profesionisti (sau E, C, ...).

@Viorel blogul ala cu istoricul rulotelor nu l-am gasit inca (n-am stiut de el pana acum), multumesc.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Olimpiu

Sunt curios, toate rulotele au plasa anti-țânțari la usa si geamuri sau doar unele?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Viorel C.

Nu toate modele detin aceste optiuni.

Unele au doar la geamuri, iar la usa se adauga de catre fiecare.

Altele nu au de niciunele biggrin

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.