Cristian Popa

Aplicatii smartphone

15 postări în acest subiect de discuţie despre Aplicatii smartphone

Aplicatii smartphone

Cristian Popa

  Cu bucurie va salut,

  Am deschis acest topic deoarece toti suntem in posesia unui gadget, fie un telefon fie o tableta, care de care mai "smart". Toti avem instalate tot felul de aplicatii, unele utile, unele mai putin utile sau chiar total nefolositoare. Astfel daca ati gasit o aplicatie care ati instalat-o si face treaba buna (sau din contra nu face numic util), haideti sa punem un link catre aplicatia respectiva si cateva cuvinte despre ea. Poate unora le va fi utila...

 

  Am descoperit zilele trecute o aplicatie "Zello PTT Walkie-Talkie" pentru android, aplicatie care te ajuta sa folosesti telefonul pe post Walkie-Talkie, putand fi conectate doua sau mai multe telefoane. Ai posibilitatea de ati face canal/canale private (cu parola). Ca si avantaj este ca nu mai trebuie format numar de telefon, apelarea se face aproape instant catre toate telefoanele conectate. Dezavantajul major este ca iti trebuie un internet mobil destul de bun.

 

Zello PTT Walkie-Talkie

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator

Mai exista Satellites Director, o aplicatie pe cere o folosesc ca atunci cand parchez rulota sa nu fie obturata pozitia satelitului Thor de copaci.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian Popa

Am instalat de curand o aplicatie "Scoala Auto - Chestionare Auto", care simuleaza examenul teoretic pentru scoala de soferi. Sunt chestionarele care se dau pentru categoria B. Surprinzator ... am si cazut cateva    tamp

Scoala Auto - Chestionare Auto

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian S.

Photo Resizer o aplicatie pe care o folosesc pentru a redimensiona pozele pentru forumuri direct din tel. Foarte usor de folosit pentru android.

Nu se pierde poza originala.

post-879-14355621955651_thumb.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Fatu Narcis

   Cu întârziere, fiindcă a trecut 1 Mai muncitoresc, dar, ținând cont că va începe de acum încolo sezonul ieșirilor cu rulota, vă prezint o aplicație ce poate fi descărcată gratuit din Google Store - Magazin Play și poate fi foarte utilă pentru noi rulotistii: DSU - Departamentul pentru Situații de Urgență.

Aici se găsesc alerte meteo, știri din trafic, misiuni de căutare persoane etc.

De asemeni poate oricine să trimită imagini, informații despre eventuale evenimente rutiere, fenomene meteo și altele de interes general.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Viorel C.

Recomand aplicatia  Waze - GPS, Hărți și Trafic, cunoscand faptul ca multi o detin deja.

Este usor de lucrat cu ea, te ajuta enorm in trafic prin evitarea rutelor aglomerate, indica chiar si echipajele de politie sau eventualele accidente.

O folosesc de ceva timp si nu am avut probleme niciodata.

 

In situatia ca se doresc mai multe informatii si detalii, se poate accesa forumul.

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornel Mihailescu

In acest topic postez si eu cateva dintre aplicatiile mele de pe telefonul mobil.superok
1. Be On Road---este un gps ce nu are nevoie de internet.( se poate gasi destinatia dupa coordonate GPS)
2. my LPG.eu-----pentru colegii ce au GPL la masina si totodata pentru incarcarea buteliilor.
3. Booking.com---rezervari hoteluri, pret mai bun ca la receptia hotelului
4. ViaMichelin-----calculare rute-gasire destinatii.
5. Google maps--- Deasemeni ca si ViaMichelin
6. Traducator------ -traduce acceptabil.
7. Impartasesc meu localizare GPS....( bun in cazul in care vrei sa transmiti coordonatele unui prieten si in cazul in care iti lasi rulota si sa stii sa o    , , regasesti "

Si pe aceasta cale multumesc si colegilor pentru aplicatiile recomandate ( deja am descarcat cateva ):-)
O sa revin cu ceva aplicatii ajutatoare hi

Modificat de Cornel Mihailescu

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Viorel C.

Recomand Call Recorder, o aplicatie care va poate scapa de eventuale discutii contradictorii biggrin 

Inregistreaza oricare convorbire telefonica si nu este extrem de complicata de folosit.

Eu detin varianta gratuita de ceva timp si sunt destul de multumit.

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornel Mihailescu

Intradevar este foarte buna ,  hi
si eu o am de ceva timp si.....functioneaza ( tot varianta free )superok

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Viorel C.

Google a lansat aplicație de apeluri video pentru Android și iOS si care se numeste Duo

Pe site gasiti si cateva recenzii.

Personal am testat-o, mi se pare destul de ok si se instaleaza destul de simplu.

V-o recomand!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Viorel C.

Nu este o aplicatie chiar noua, dar avand in vedere ca am discutat cu initiatorul ei (un adolescent extraordinar),  poate ajuta pe multi dintre noi si de acea recomand sa instalati Cum se scrie?

Mai multe detalii pot fi descoperite in articolul intitulat Aplicatia Cum se scrie?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
SebastienG

Asa cum am postat si in "amintiri din concediu" am descoperit o aplicatie interesanta cu locatii off camping in toata europa free:

 

Park4night

 

dar si o mapa gen google map (se poate utiliza si cu un gadget gen smart phone sau tableta) pt locatii off camping sau campinguri + ca are ceva update-uri 2016 pentru cam orice soft de navigatie, Igo, NAv, Mio etc ... 

 

Furgoperfectos

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bogdan C.

Pentru GPS in orase, folosesc maps.me.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Viorel C.

Recomand Offline Maps & Navigation, cu un soft extrem de bogat si cu utilitate atat conectat la internet, cat si fara.

O folosesc de ceva vreme si sunt extrem de multumit.

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.