Gabrielm

Masina mea | Suzuki Vitara

5 postări în acest subiect de discuţie despre Masina mea | Suzuki Vitara

Masina mea | Suzuki Vitara

Gabrielm

Masina mea este Suzuki Vitara, 1, 6 carburator, destul de veche dar intretinuta bine la motor.

Si, masina familiei sa zic asa, Land Rover Freelander 2, an 2007.

 

Ce este ciudat e urmatorul lucru: in discutia cu fostul proprietar al rulotei mi-a spus ca masa proprie este 780 kg iar MMA(masa maxima autorizata) este 980.

Din ce stiam eu de categoria B si tractare, dupa ceva calcule am fost linistit.

 

Cand am ajuns la rar cu rulota, surpriza: are masa proprie 824 si mma 1060.

 

A inceput nelinistea deoarece: Suzuki Vitara are masa proprie 1020 kg(in carte scrie ca poate remorca cu dispozitiv de franare 1400 kg), si repede am tras concluzia ca nu voi putea remorca niciodata rulota cu suzuki deoarece mma rulota este mai mare decat masa proprie a autovehicolului tragator.(stiam ca scrie undeva prin legislatie specificatia aceasta) 

si Land Rover are mma 2505 iar insumat cu mma rulota de 1060 ajung la un total de putin peste 3500 kg.

Am citit tot felul de forumuri inclusiv la politia rutiera si nu am putut trage o concluzie deoarece erau tot felul de pareri.

Acum cateva minute am citit codul rutier actualizat 2016. Ce am vazut acolo m-a bucurat si sper sa nu ma insel. Reiese clar ca acum, cu categoria B se poate conduce un ansamblu care merge pana la suma maxima a maselor maxime admise de 4250, deci pot trage cu Land Roverul si nu mai pomeneste nimic de faptul ca masa maxima a remorcii sa fie mai mica de masa proprie a vehicolului tragator, deci pot sa o trag si cu Suzuki.

Sper sa fi interpretat bine si sa nu am probleme in acest sens cu organele de control.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Drinovan Ovidiu

Sa le stapaniti sanatosi!

 Legat de masina+rulota este un topic in care se discuta in asest sens! Poti vedea in acest topic,  sau poate ai si vazut!

In aceasi situatie sunt si eu tot Land Rover Freelander 2 din 2007 cu MMA  2505 kg si rulota MMA 1050 kg, deci 3555 kg (55kg in plus)biggrin.

 Deocamdata nu am iesit prin tara si sa fiu oprit de politie, dar sper sa nu fie probleme daca chiar ma va intreba!

 Sa se ia de aia care taie/fura padurile nu de noi care depasim cu o sacosa grutatea MMA a ansamblului!;)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Traian M

Pt ca depasiti 3500 de kg la amandoi va trebuie curs si adeverinta pt 4250 de kile si trecut in carnet pt cand iesi din tara, in tara poti arata adeverinta. Vedeti topicul dedicat s-a intrebat si la politie. Momentan sunteti pasibili de dosar penal pt conducere fara permis conform.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Viorel C.

@Gabrielm sa stapanesti cu drag masina si fara evenimente!

 

Discutia referitoare la greutate si permis conducere, va rog sa o continuati in sectiunea dedicata Exclusiv discutii despre rulote

:-)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

Salut @Gabrielm si sa stapaniti cu placere ambele masini!  S-aveti drumuri bune si fara evenimente neplacute ! nay

Cat despre posibilitatea tractarii rulotei cu permis categoria B, s-a dezbatut aceasta problema pe toate partile aici ...

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.