Traian M

Panou electric

3 postări în acest subiect de discuţie despre Panou electric

Panou electric

Traian M

Atasat vedeti panoul meu electric la care am cateva nedumeriri.

Are un disjunctor diferential de 10ma doar ca pe borna N intra firul albastru, normal neutrul e maro sau negru din ce stiu eu. Daca inversez stecherul evident se inverseaza si am faza pe borna de N pe firul albastru. Poate ma lamureste si pe mine careva daca tb sa respect neutrul sau merge oricum.20160426_141845_resized.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Eugen David

Salut!

Nu trebuie sa respecti nici o pozitie a fisei cablului rulotei!

Tocmai in acest sens ai cate-o sig pe fiecare din conductoarele de alimentare, normal conductorul de legare la pamant va face legatura cu pamantarea oricum este introdusa fisa,   in orice priza cu contact de protectie!

Rolota, efectiv este un consumator de energie, la fel ca si orice consumator, poate ceva de genul "mai multi consumatori" racordati prin intermeduil unei triple!

App, acasa trebuie sa ti cont de polatitate la vreunul dintre consumatorii folositi la 220 V? Normal ca nu! Ei bine asa si-n cazul rulotei!

 

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Traian M

Eu ma gandeam doar pt ca disjunctorul diferential sa functioneze corect, pt ca si in casa cand il ai pus la panou acolo clar faza vine pe faza si neutru pe neutru. La rulota poti sa le inversezi ca poti s-o bagi in priza cum nimeresti si daca e pe invers isi mai face diferentialul treaba? Impamantarea e altceva nu are treaba cu disjunctorul.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.