Eugen David

D-apoi, nici asa ceva n-oi face !

27 postări în acest subiect de discuţie despre D-apoi, nici asa ceva n-oi face !

D-apoi, nici asa ceva n-oi face !

Eugen David

Apropo   isor,   daca tot mi-am luat un Hyundai Tucson, sunt mult si tare curios "ce poate" el !

Eu unul n-o sa fac teste cu el, prea rau imi pare de ce-am platit ca sa-mi "bat joc" !

Asa ca si accidental nicidecum de buna voie ! Incerc pe cat posibil sa feresc echipajul de zone critice !

Pana la urma rulot am dus-o cu Audi de 116 cp,   daramite cu Tucsonul de 140 cp;  basca si 4x4 !

Totusi din cate se vede-n filmuletul de mai jos pare sa fie destul de bine legate / inchegate !

Pe Youtube multe teste facute de altii dar si de "de-ai nostrii"!

Vizionare placuta !

 

 

 

Modificat de Radu B.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Eugen David

Se pare ca nici la noroi nu ramane indiferent Tucsonul, de fapt toata gama Hyundai! superok

 

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David

Dar si la zapada se tine bine!

Conteaza tare mult profilul cauciucurilor....:ascratch: Normal ca n-o sa faci nimc cu cele de vara, dar si cele de iarna cu M+S si steluta de zapada/gheata incastrata-n triunghiul ce reprezinta muntele cred ca sunt mai bune decat cele doar cu M+S pentru astfel de cazuri!

 

Rusi de rusi!

La minutul ( 8 ) mi-au placut "placutele acelea ajutatoare pentru teren instabil"! Bune de avut in "inventarul masinii"!

 

 

 

Modificat de Eugen.D

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David

D'apoi astia chiar "is dusi rau de tot cu pluta"tamp

Unde mai pui ca au si lanturi!

 

 

Modificat de Eugen.D

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bogdan Ionut

Colegule @Eugen.D,   inseamna ca ai facut o mutare smechera cu Tucson.

 Bravohi

Modificat de Radu B.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai Dura

Eu zic sa faci si tu un filmulet cu a ta de Romania si sa vezi ce poate ca de astea rusesti suntem satui.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David

Apoi mai dragi colegi @Bogdan Ionut & @MIHAI DURA, cred ca nu a-ti cam citit ce am scris eu? Asadar ma repet "asa ceva eu n'oi face cu masina mea"!

Asa ceva faceam cu masinile din dotare in serviciul unde'am activat, si nu sa ne "dam mari", ci datorita cailor de acces la munte in satuletele si catunele unde trebuia sa ajungem in orice conditii!

Nu de putine ori cadea, se defecta cate ceva la ele (culpaje fata, planetare, grup...),  datorita conditiilor vitrege in care trebuia sa circulam. Ma rog erau masinile firmei, nu ne durea capul, cu totul alta situatie in cazul de fata !

Am trecut de anii in care vreau sa mai demonstrez eu ce au facut-o altii inaintea mea, fie ei rusi dar si romani (bunaoara primul filmulet este al unui bihorean), nicidecum al unui rus!

Efectiv ma uit la ce poate un Hyundai in special un Tucson,   in conditii extreme de exploatare, nimic altceva !

 

Ce sa fac? Si eu pe aici cu Tucsonul,  ca daca aveam bani de vre-un Mercedes din ala luam, dar SUV nu alta jucarie!

 

Cat despre smecheria facuta cu Tucsonul, din orice pozitie si Audi si Tucsonul, "ii da fum in nas" unei Skode! tamp

Numai de bine colegilor! pa-pa

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai Dura

Eu zic ca trebuie sa stii ce poate, ca sa abordezi in viitor o situatie nasoala si dificila daca se iveste. Parerea mea.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bogdan Ionut

Adica ...ce vrei sa zici???..Eu am spus "DE MUTARE SMECHERA"  in sensul ca e o alegere buna in special pentru plimbarile pe care le facem cu rulota si nu numai, dar vad ca la tine colegule este vorba de altceva, nu stiu ce ai inteles ..Tu Audi, Tucson  esti net superior cu ele cam asa se traduce : da FUM IN NAS la Skoda ...hai lasati ca miroase a ..fum sau incins cauciucurile..:goodnight:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai D

@Eugen.D ai luat o masina buna. Si eu cu Hyundai-ul meu nu ma dau in loc de la noroaie sau zapezi,  dar cu simt de raspundere. Vorba ta, cand te lasa o  planetara sau un diferential/cutie de transfer, plangi cu vorbe.

 

Oricum, pune in portbagaj o sufa/doua, chei de tachelaj, poate niste lanturi....stii tu, ca nu strica. Cine stie cand te manca talpa sa te abati de la drum.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David

Apoi mai dragi colegi @Bogdan Ionut & @MIHAI DURA

Ce sa fac, eu nu stiu decat sa ma adresez direct, fara subantelesuri precum voi! Asa ca am inteles ce trebuia sa inteleg! 

Numai de bine dragi colegi!

Normal ca prin natura imprejurarilor n-o sa raman in vre-o locatie dupa ploaie, etc... O sa uzez de dotarile masinii, dar niciodata nu o sa fac cu ea ce fac cei din filmuletele postate!

 

Multumesc @Mihai D.

Daca cumva din lipsa de ocupatie, curiozitate etc, ai urmarit ceva din postarile mele ai putut vedea ca nu-s asa de "sarac la inventarul rulotei" implicit al masinii tragatoare!

S'auzim numai de bine!

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai Dura

Nu ai inteles nimic; iar despre inventarul rulotei tale nici nu am pomenit .

De unde ai adus vorba?

Modificat de Radu B.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David

Ma adresam colegului Mihai D ,  ce-mi spunea despre asa ceva! Ii spusesem ca prin postarile mele adusesem vorba si postasem imagini cu "dotarile despre ele", inventarul de care vorbeam"!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bogdan Ionut

Daca am inteles gresit scuzele de rigoare din partea meahihihi

Modificat de MARIUSGEORGE

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Dani

Buna seara domnilor colegi. Azi am avut ocazia sa conduc un Tucson an 2008 benzinar de 2 mii fara 4x4, din 2008, dupa ce soferul l-a impotmolit pe un drum prin padure.

L-am scos cu chiu cu vai deoarece era in namol pana la scut. Apoi a urmat o trecere grea tot printr-o groapa cu apa si namol dar am trecut peste, lansat ca altfel nu aveam sanse, dupa care m-am mai distrat vreo ora pana la destinatie. Sunt sigur ca daca ar fi fost disel 4x4 alta era povestea.

Apoi am mers pe teren accidentat dar de precizat ca unde dadea de putina rampa pe drum uscat de pamant sau iarba urca greu daca nu intrai lansat.

Apoi am apucat vreo 30 km pe sosea dar si aici m-a dezamagit deoarece are un demaraj greu si de la 130 km greu mai urca acu. Per total referitor strict la aceasta masina si motorizare nu mi s-a parut ca ar fi cu mult peste loganul de 1, 6 in unele situatii poate chiar sub. Toate astea dupa o servisare capitala de aproape 2000 euro.

Il consider inferior din multe puncte de vedere fata de pasatul meu din 2000 de 1, 9 cu 116 cai si 6 viteze; avantajul e doar garda mai sus. Nu m-a dus capul sa fac cateva poze cand facea baie cu namol ca la Teghirghiol dar vad ca si cele facute ulterior nu le pot pune datorita dimensiunilor mari... Poate ca am avut eu asteptari prea mari de la Tucson in special.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David

Bravo colegule! aw

Comparam "cal cu magar"!:ascratch:

Tucson CRDi, de 140 cp, 4x4, 6 trepte cu Logan de 90 cp!:lovitincap:

Hai sa nu exageram, eu te-nteleg este, "umila" ta parere!

Iti spun eu, esti tare departe de adevar! Si consider ca ai facut o postare malitioasa!tamp

Asta-i ceva de genul cu "vulpea si strugurii"!

Sa fi sanatos!

Am Audi A4 de 116 cp de 6 ani si stiu ce poate, dar actualul Tucson ce-l am,  4x4 ii da clasa, din orice pozitie!

 

Acum inteleg si faptul caci "amicul tau" a intrat "ca musca-n lapte" fara ai fi dotata masina cu 4x4, si culmea tu "soferul de si cu  Pasat" ai reusit s-o scoti afara!

Totusi te-ntreb cu Loganul ori Pasatul tau mai reusai sa iesi , din mocirla despre care vorbesti? Tucsonul desii 4x2 a reusit! Binenteles " doar cu tine la mansa"!

Seara faina!

Modificat de Eugen.D

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Dani

    Mie chiar imi place Tucsonu dar ma refer in special la motorizarea ce a avut-o pe el. Pai eu cu passatu sincer nu ma bagam pe acolo ca avea si o varianta ocolitoare:)). Tucsonu a iesit dupa ce au sapat baietii pe langa el si in situatia aceea iesea si pasatu ca are cuplu mult mai bun. Si nu a fost deloc rautacioasa postarea doar o parere personala. Nustiu cati cai are dar nu e 4x4 si nici cu 6 trepte deci se poate compara cu loganu de 1.6. Oricum eu de la prima masina sun fan dizel si tot asa o sa raman mult timp inainte

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David

Inteleg,  nay

Scuze, "diesel"! Ca ne "vede @Adrian V." si iar spune ca nu stim a scrie!tamp

"Sara buna"!

Modificat de Eugen.D

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Dani

Bine partea cea mai buna e alta. Soferu a zis ca da o bere un pasager un vin si celalat o tuica sa fie meinu complet daca o scot.:)))))   Poate avem ocazia sa ne intalnim vara asta pe undeva si le bem impreuna sa vezi ca nu a fost o replica rautacioasa;)

 

Modificat de dani
ortografie

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David
în urmă cu 10 ore, dani a scris:

Buna seara domnilor colegi. Azi am avut ocazia sa conduc un Tucson an 2008 benzinar de 2 mii fara 4x4, din 2008, dupa ce soferul l-a impotmolit pe un drum prin padure.

L-am scos cu chiu cu vai deoarece era in namol pana la scut. Apoi a urmat o trecere grea tot printr-o groapa cu apa si namol dar am trecut peste, lansat ca altfel nu aveam sanse, dupa care m-am mai distrat vreo ora pana la destinatie. Sunt sigur ca daca ar fi fost disel 4x4 alta era povestea.

Apoi am mers pe teren accidentat dar de precizat ca unde dadea de putina rampa pe drum uscat de pamant sau iarba urca greu daca nu intrai lansat.

Apoi am apucat vreo 30 km pe sosea dar si aici m-a dezamagit deoarece are un demaraj greu si de la 130 km greu mai urca acu. Per total referitor strict la aceasta masina si motorizare nu mi s-a parut ca ar fi cu mult peste loganul de 1, 6 in unele situatii poate chiar sub. Toate astea dupa o servisare capitala de aproape 2000 euro.

Il consider inferior din multe puncte de vedere fata de pasatul meu din 2000 de 1, 9 cu 116 cai si 6 viteze; avantajul e doar garda mai sus. Nu m-a dus capul sa fac cateva poze cand facea baie cu namol ca la Teghirghiol dar vad ca si cele facute ulterior nu le pot pune datorita dimensiunilor mari... Poate ca am avut eu asteptari prea mari de la Tucson in special.

 

Scuze colegi! hi

Vad pe cineva care detine doar un amarat de opel vezi Doamne da si el like aici...

Am avut nenumarate discutii cu respectiva "bunicuta"-n privat si din nou incepe!

Da pana cand?askc

 

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Andrei Urucu

@Eugen.D ajuta-ma sa inteleg care este problema ? Esti deranjat de un like? Sau ca are un "amarat " de opel? Nu vad cine a dat like dar nici nu conteaza ! 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Traian M

Orice 4x4 daca ajunge sa ramana suspendat fie in noroi fie in zapada, poata sa aiba toate diferențialele blocate ca toate rotile se invart in aer. In acest caz trebuie ajutat sa iasa fie impins de oameni, fie cu troliu, fie tras de tractor.

Conteaza si ce cauciucuri are pe el deasemnea, ca daca intrii cu cauciucuri de vara tocite in namol acolo mori.

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihnea Stoenescu

Pai daca doresti sa cochetezi cu offroad-ul, musai trebuie sa-ti echipezi masina cu niste simex-uri (ca sa nu mentionez si ceva necesare modificari la suspensie !). Acestea fiind facute, troliul devine ceva optional, daca mai ai bani.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ionut C.
în urmă cu 7 ore, traianm a scris:

Orice 4x4 daca ajunge sa ramana suspendat fie in noroi fie in zapada, poata sa aiba toate diferențialele blocate ca toate rotile se invart in aer. In acest caz trebuie ajutat sa iasa fie impins de oameni, fie cu troliu, fie tras de tractor.

 

Toyota nu e de acord:

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Razvan Marinescu

@Eugen.D ca sa poti sa intrii pe off road cu Tucsonul...iti trebuiesc  multe dotari  : chit de inaltare , alte rapoatre in diferentiale , si in primul rind niste punti mai solide (plus anvelope adecvate ) 

  Masina in echiparea standard-de fabrica  este prevazuta pentru iesiri in peisaj., un drum forestier , zapada , si ceva noroi. Ca masina este mai mult de cit Ok pentru nevoile de zi cu zi . Dar nu este pentru Off road profi. Nu incerca sa faci ceea ce ai vazut  in acele clipuri. Daca te uiti bine ai sa vezi ca in spate apare la fiecare filmare o Lada Niva :) 

 aceea este masina de salvare. Daca reusesti si o suspenzi , pe noroi , nisip sau orice alt ceva , poti avea mama masinii de offroad. LA mine cind am suspendat tancul pe noroi,   am scos-o cu tractorul..nici macar troliul nu m-a ajutat :) . Ca sa nu spun ca sunt tehnici speciale de Off road-pentru nisip, noroi si altele .

   La o iesire din asta ai sansa sa rupi masina . La mine am rupt o cruce la planetara tamp ...crede-ma stiu ce zic.

  Poate ne vom cunoaste si vei avea sansa sa vezi ca stiu ce vorbesc. nay legat de off road.

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.