Cristian Popa

27 martie 2016 Ungaria - Funfkirchen

8 postări în acest subiect de discuţie despre 27 martie 2016 Ungaria - Funfkirchen

27 martie 2016 Ungaria - Funfkirchen

Cristian Popa

Salutare,  

S-a nimerit sa fie de Pastele catolic. Pe 27.03.16, dupa mai multe discutii cu prietenii, am agatat rulotele si am plecat catre vecinii nostri din Ungaria. Distanta din Timisoara pana in camping aproximativ 180Km. Am iesit din tara pe la Cenad, drumul a fost bun, cu exceptia a catorva portiuni scurte in care soseaua era valurita, si noi si la ei, am mers constant cu 80-90km/h. La iesirea din tara controalele la vama au fost destul de accentuate, dar nu ne-a zis nimeni nimic. Am trecut prin cateva localitati, dupa care am ajuns la Szeged. Am traversat orasul destul de lejer, dupa care "i-am dat bice" sa ajungem la destinatie, unde ne asteptau alte doua echipaje. Pe toata bucata de drum din Ungaria, am ramas placut surprins (de fiecare data mi se intampla asat cand trec prin Ungaria :) ) de simplitatea locurilor, casele modeste, stradutele cochete, terenul din fata casei cu iarba tunsa, fatadele caselor si gardurile frumos ingrijite...intr-un cuvant frumos. 

Am ajuns la destinatie, la receptia campingului oamenii au fost foarte primitori, ne-au dat numerele de identificare (cu aceste numere iti faceai plata la final), ne-am dus si am pus rulotele pe pozitie, am aranjat tot ce era de aranjat, dupa care intr-o plimbare scurta ne-am intors la receptie sa facem cazarea propriuzisa: fiecare echipaj a spus cate zile doreste sa stea, cati adulti, cati copii, ni s-a inmanat programul cu activitatile ce vor avea loc in camping in zilele urmatoare.

Dupa o tura de povestiri / beri cu prietenii am mers la strandul din incinta camping-ului. Strandul avea si apa termala atat in interior cat si in exterior. La interior erau mai multe bazine cu apa termala in functie de temperatura apei, trei cabine pentru sauna, si bazinele cu "bulbuci". La exterior un bazin cu apa termala, si un bazin mare cu "jocuri de apa" (jeturi, vartez, bulbuci si un tobogan).

Sambata am avut parte de un concert de tamburasi (tobosari), am fost serviti cu pogacele si vin din partea casei, dupa care am fost dusi la o demonstratie de echitatie si de tras cu arcul. Seara a fost concurs de gatit la ceaun. Duminica a fost parada motociclistilor urmata de o minunata tura de drifturi, dupa care masa festiva de Paste,  iar seara la strand, care era deschis pana la miezul nopti, Restaurantul din incinta camping-ului era deschis pana la ora 8 seara. 

Luni seara ne-am intors acasa, de data asta, in vama am trecut foarte repede.

 

Cateva cuvinte de final: 

- camparea a iesit aproximativ 28 lei / pe zi pentru echipaj

- intrarea la strand a fost echivalentul a 30 lei / adult, copiii gratis

- curentul din partea casei, cat ai avut nevoie,

- locuri de unde sa te alimentezi cu apa curata

- loc de deversare reziduri si furtun lung sa speli recipientul, foarte curat,

- toalete si dusuri foarte curate, apa calda

- locuri amenajate cu apa calda pentru spalat vasele

- spatii deelimitate pentru facut gratar sau ceaun

 

A fost "enervant" de bine si de liniste.

 

 

P_20160326_113337.jpg

P_20160326_113344.jpg

P_20160326_134520.jpg

P_20160327_074133.jpg

Am uitat de poza asta

IMG-20160329-WA0003.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Daniel P

Foarte frumoasa si locatia si prezentarea! superok

Felicitari @Cristian Popa si cat mai multe astfel de iesiri, "enervant" de reusite! nay

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Florin Smolnicki

Ce pot să mai zic? 

MULȚUMIRI ȘI FELICITĂRI!!!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Stefan P

Foarte frumos campingul, verdeata multa si curatenie!

Aprecierile mele!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David

Frumos, foarte frumos! Felicitari!superok

Chiar este frumos campingul, cat despre dotari, dupa cum spui sunt nemaipomenite!

Era si mai frumos daca prezentati propunerea de iesire si pe forum! tamp

Poate ar mai fi fost doritori care sa va-nsoteasca? :ascratch:

Ori poate a-ti dorit o iesire "in particular, intre prieteni", printre "unguri"!?

Numai de bine!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Valentin Busca

Bună aventură, ai putea sa detaliezi cum se ajunge. Niste coordonate Gps ar fi bine venite..

Avînd în vedere că vine si vacanta de Paste.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Sorin  Leitoiu

@Cristian Popa o excursie foarte frumoasasuperok, singurul lucru de care nu-mi dau seama este locatia.

Unde este si cum se numeste campingul ???? Am facut o socoteala aproximativa si mi-a iesit 350 km de la Timisoara nu 160 km cum ai spus, motiv pentru care m-am gandit sa te intreb.:ascratch:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian Popa

Multumim de aprecieri. Sarumana :clapping:

O sa caut pe gps cand ajung la masina, si pun coordonatele

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.