Cornel

Ce am mai stricat la rulota mea

22 postări în acest subiect de discuţie despre Ce am mai stricat la rulota mea

Ce am mai stricat la rulota mea

Cornel

Ieri, dupa cum am spus, am fost la rulotica pentru una, alta. 

Am montat rotile cu noile cauciucuri C, asa cum m-ati sfatuit. Am gresat rulmentii, am mai strans un surub, altul.

Sotia la interior a "frecat-o", spalat perdelute, tapiterie, etc etc. Dovada ca a fost multumita se va vedea in poza atasata.

Pe seara dupa ce am terminat cu toate, am dat drumul la soba, am luat un sprit si stateam de vorba.

Soba am dat-o la maxim. Normal s-a facut cald.

Eu, apucat, m-am ridicat sa deschid trapa.

Ce-am facut, ce n-am facut, am rupt chestia din pozele atasate. 

Mai pot face ceva, sau trebuie schimbata cu totul.

Multumesc si astept putin ajutor!

IMG-20160403-WA0000-1024x576.jpg

20160403_133656-1024x768.jpg

20160403_133652-1024x768.jpg

20160403_133645-1024x768.jpg

20160403_133648-1024x768.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Sorin  Leitoiu

Salut @Cornel  !

Tocmai ce am venit de la rulota si am siliconat o trapa ca cea de fata , in jurul ramei pe afara ca sa nu intre apa 

Acum in cazul tau ma gandesc ca schimbarea unei trape nu este un lucru simplu ....ma gandesc numai la etanseitatea ei .

Ai avea mai multe variante:

- o lasi asa si ridici numai capatul celalalt

- s-ar putea ca sa se gaseasca piese de schimb , ori second hand ori noi ...dar tot asa de bine s-ar putea sa fie cu trapa cu tot

 Cel putin la mine manerul trapei are o siguranta pe el si cand apesi  deblocheaza  un arc si poti lucra cu trapa respectiva

 

In concluzie eu as lasa-o asa si in timp daca gasesti piesa respectiva o schimbi

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornel

Merci Sorin! Are cineva o asemenea piesa?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihnea Stoenescu

Eu as incerca sa reconditionez piesa rupta (prin lipire cu armare suplimentara - exista destule solutii bune pe piata, la anumite feluri de plastic eu folosesc chiar cloroformul) sau s-o confectionez artizanal (spre ex. din rasina epoxi turnata in forma). Nu-mi dau seama bine ce anume s-a rupt, daca este demontabil; altfel as fi fost mai "la obiect". Eu am reconditionat destule repere rupte la rulota mea (mecanisme ale geamurilor, mecanism al trapei - cu alta forma constructiva comparativ cu al tau, usa, cadita baie, dispersori, siguranta blocare usa frigider, s.a.) Este drept ca trebuie rabdare si timp.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornel
în urmă cu 2 ore, Mihnea Stoenescu a scris:

Eu as incerca sa reconditionez piesa rupta (prin lipire cu armare suplimentara - exista destule solutii bune pe piata, la anumite feluri de plastic eu folosesc chiar cloroformul) sau s-o confectionez artizanal (spre ex. din rasina epoxi turnata in forma). Nu-mi dau seama bine ce anume s-a rupt, daca este demontabil; altfel as fi fost mai "la obiect". Eu am reconditionat destule repere rupte la rulota mea (mecanisme ale geamurilor, mecanism al trapei - cu alta forma constructiva comparativ cu al tau, usa, cadita baie, dispersori, siguranta blocare usa frigider, s.a.) Este drept ca trebuie rabdare si timp.

In poza cu trapa, cum este in stanga, asa era si in dreapta. Piesa rupta e cea din celelalte poze si era pozitionata in oglinda cu cea din stanga, cea oblica. Multumesc.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihnea Stoenescu

Si ce s-a rupt, urechea aceea alba solidara cu rama trapei (? - parca asa zaresc). Daca este asa cum banuiesc, s-ar putea remedia prin lipire cu rasina epoxi bicomponenta (ceva ... Bison sau chiar Poxipol), cumulat cu prinderea cu un surub mai lung, care sa intre mai mult in rama (cu rolul unei armaturi la betoane).

Modificat de Mihnea Stoenescu

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornel

Merci Mihnea, totusi as prefera o piesa intreaga, daca are vreun coleg asa ceva.

Multumesc.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

@Cornel, Imi pare rau pentru necazul tau, dar inspirat ai fost cu titlul topicului...Sunt sigur ca multi dintre noi il vor folosi cand vor strica ceva pe la rulota...

Acum 2 saptamani am stricat si eu parasolarul retractabil de la trapa  tamp si ma gandesc sa-l inlocuiesc cu unul gen auto care se monteaza pe luneta ...:ascratch:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornel

Merci Daniel.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornel
3 hours ago, mario said:

Piesa second nu gasesti pentru asa ceva. Nu se vand manere sau capace separat ca dau aia faliment. Singura consumabila pentru trape este plasa de insecte  si parasolarul.

Mario, poate gasesti tu una printre trapele tale. Le-am vazut, dar sunt alte sisteme.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Traian M

Poti s-o legi cu sarma sa nu zboare ca solutie intermediara.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornel
1 hour ago, traianm said:

Poti s-o legi cu sarma sa nu zboare ca solutie intermediara.

Traiane nu zboara c-am verificat. Pot sa zic ca functioneaza aproape normal. Ideea este ca-mi sta pe creier defectul.

Merci de sfat!

 

11 minutes ago, mario said:

Si eu am nevoie de manera dar nu gasesc. Cu ce pot sa te ajut este o trapa completa. Acel model care il ai tu este cam rar si este la rulote continentale.

Pai daca ai avea una acelasi model, poate as lua-o numai sa iau piesa aia rupta...

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Traian M

Cu putina dibacie si un adeziv bun eu cred ca poti s-o lipesti, sau sa manufacturezi ceva care sa ii preia functia. Eu asa as face. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornel
31 minutes ago, mario said:

Nu am acel model, cum spuneam este foarte rar. Pe o singura rulota am asa ceva de cand vand rulote. Singura sansa este sa schimbi trapa.

E Fiamma ...

4 minutes ago, traianm said:

Cu putina dibacie si un adeziv bun eu cred ca poti s-o lipesti, sau sa manufacturezi ceva care sa ii preia functia. Eu asa as face. 

Probabil ai dreptate. Eu vad rulota doar in weekend. Deci nu prea am timp. O sa incerc eu ceva.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

Cornel, te inteleg ca iti sta pe creier, ca asa sunt si eu cand nu-mi merge ceva...tamp

Parerea mea, ca ca cel mai bine e s-o lipesti cu un adeziv bun cum te-a sfatuit si @Mihnea Stoenescu si sa nu mai umbli la ea...Deschizi trapa din partea opusa si eviti astfel posibilitatea ca piesa lipita sa se desprinda din nou...

E cea mai la-ndemana si mai ieftina solutie.../.;

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornel

Ideea este ca trebuie s-o construiesc, ca nu am mai gasit bucatelele rupte, deci e putin mai dificil, dar nu imposibil.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mitrica Mirel

Si eu am avut acelasi tip de trapa..a pocnit in aceeasi zona , de la imbatranire , caldura si vibratii. Am incercat fara succes lipirea, pina la urma am inlocuit-o.Deci...

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornel

Asa-i Mario, si n-are sens sa ma chinui cu lipitul, iar daca-i scot arcul se va comporta exact ca acum (sta putin blegita).

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihnea Stoenescu

Voi va ganditi la a lipi o piesa functionala si solicitata, ca la o operatie efectuata simplu (cum ar fi putina "Picatura" si gata treaba !). Nu, lipirea sau construirea (dupa situatie) presupune mai multe operatiuni, printre care: pregatirea suprafetelor, imaginarea uneia  sau mai multor armaturi, montarea si solidarizarea lor (eventual prin presare la cald in cazul agrafelor) cu o substanta proprie (indicata) plasticului respectiv. In anumite situatii se reconstruieste piesa (chiar si din metal) si se aseaza la locul ei prinsa cu mici suruburi sau agrafe (inclusiv lipire). Totul poate fi reparat de om in aceasta lume; viata, in schimb, sta numai in mainile Puterii Supreme.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Drinovan Ovidiu

Eu as face in felul urmator:

 -as prinde in locul unde s-a rupt pe marginea trapei o tabla de aluminiu 2 mm in forma de L si cu ajutorul unui surub as prinde acea piesa de tabla (munca)!

 -sau as schimba-o cu totul ca plasticul e copt si cedeaza in alta parte (transport+trapa+silicon+munca), dar e noua!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihnea Stoenescu

Daca ati sti cate mici si mari defecte am gasit la mecanisme de acest gen in rulota mea ! Daca ma apucam sa achizitionez si sa schimb, la preturile pietei, ma mai costa inca o data cat am dat pe ea. Spre exemplu, la revizia franelor, nu am facut "rabat" la un tambur zgariat adanc si la setul de saboti. Cinstit, m-a costat foarte ieftin... 600 lei (Incl. transportul.  Alte oferte erau la dublu, cat toata puntea !). Si mai este o problema importanta, care se "potriveste" si in cazul colegului @Cornel: nu se gasesc prea usor anumite repere (!) si, ca atare, preturile sunt mai mari. Este adevarat, am muncit mult, cu rabdare, fizic si cu mintea, dar a si iesit ceva bun, de calitate si, de multe ori, mai rezistent decat originalul.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornel
35 minutes ago, Mihnea Stoenescu said:

Daca ati sti cate mici si mari defecte am gasit la mecanisme de acest gen in rulota mea ! Daca ma apucam sa achizitionez si sa schimb, la preturile pietei, ma mai costa inca o data cat am dat pe ea. Spre exemplu, la revizia franelor, nu am facut "rabat" la un tambur zgariat adanc si la setul de saboti. Cinstit, m-a costat foarte ieftin... 600 lei (Incl. transportul.  Alte oferte erau la dublu, cat toata puntea !). Si mai este o problema importanta, care se "potriveste" si in cazul colegului @Cornel: nu se gasesc prea usor anumite repere (!) si, ca atare, preturile sunt mai mari. Este adevarat, am muncit mult, cu rabdare, fizic si cu mintea, dar a si iesit ceva bun, de calitate si, de multe ori, mai rezistent decat originalul.

Da Mihnea, ai dreptate, aproape orice se poate repara, numai ca eu nu prea is priceput. O sa ma gandesc totusi cum sa rezolv problema. Merci!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.