Alin

Cutie de viteze automata + rulota?

12 postări în acest subiect de discuţie despre Cutie de viteze automata + rulota?

Cutie de viteze automata + rulota?

Alin

Salutari,

 

Puteti sa-mi spuneti ce opinie aveti despre tractarea unei rulote cu o masina dotata cu o cutie de viteze automata? Planuiesc sa cumpar o rulota cu MMA 1200-1300kg maxim, insa am totusi dubii daca Tiguanul meu se va descurca, tinand cont de cutie. Cartea tehnica zice ca poate tracta 1800kg, insa nu stiu daca tine cont si de cutia de viteze:)

 

Alin

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Cornel Mihailescu

Salut @Alin.hi Trebuie tinut cont de MMA-ul masinii . In cazul cand ai numai permis B, MMA masina+MMA rulota nu trebuie  sa depaseasca 3500 kg. Si eu tot cutie automata am si din ce mi-au spus colegii pe aici nu ar fi o problema asta.
Si eu tot incepator sant in ale rulotismului si poate nu sant chiar in masura sa dau eu sfaturi.:ascratch:
Doar am scris si eu ce am mai citit pe aici si ce sfaturi am primit de la colegii nostri.
Masina ta vad ca are 200 de calusei , deci, ca putere nu as gasi vreun inconvenient.superok
Apropos cutia ta este si triptronic? Daca da atunci in anumite cazuri poti schimba tu si manual .
Asta daca ti se pare tie ca nu ar schimba automat asa cum trebuie.:ascratch:

Modificat de Cornel Mihailescu

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alin

Salut,

 

Sa inteleg ca se aduna MMA masina si MMA rulota? Masina mea are MMA 2230kg de unde rezulta ca pot lua o rulota cu maxim 1270kg MMA? Putin descurajant, tinand cont ca modelele de-mi placeau mie ajung pe la 1300-1350kg MMA :(

 

Ce se intampla daca te opreste politia si ai MMA rulota + MMA masina cu 100kg peste limita admisa de lege? E clar ca nu o sa umplu masina cu saci de ciment si apoi sa car si rulota dupa mine. Ma indoiesc ca voi merge candva cu tot ansamblul aproape de 3500kg.

 

Imi faceam griji doar de cutie crezand ca ar fi singura veriga potential slaba. Motorul dispune de suficient cuplu si putere pentru tractare. 

 

Inca o chestie: momentan masina e in service-i se pune carlig aftermarket. Carligul are in datele tehnice trecuta sarcina maxima de apasare pe verticala 100kg si tractare 2000kg. Am ales priza de 13 pini sa instalez (am cumparat si un adaptor pentru 7 pini in caz ca o sa remorchez si o remorca candva). Sunt in parametri cu el?

 

Alin

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornel Mihailescu

:ascratch:@Alin.Da, se aduna MMA masina +MMA rulota si trebuie sa nu depaseasca 3500 kg.In cazul in care te opreste Politia si depasesti o sa ai un dosar penal. E ca si cum ai conduce un camion cu categoria B. In legatura cu carligul, si eu tot aftermarket am . Din ce ai scris tu este totul ok. Si priza cu 13 pini este cea mai indicata.superok

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Razvan Marinescu

@Alin Saluthi

 

  Legat de Cv automata , eu unul nu mi-as face griji. Si eu tot Cv automata am pe masina si nu ma pot plinge de ea. Daca nu bagi talpa in podea :ascratch:si o lasi sa isi faca treaba este ok. Gindeste-te ca ele au fost gindite sa faca fata inclusiv in cazul tractarii unei remorci -cu masa mxima stipulata in cartea tehnica a masinii. Cit legat de cirlig de remorcare -nu sunt expert , dar toti colegii cu mult mai multa experienta spun : priza pe 13 pini este mai avantajoasa fata de cea pe 7.  Vezi ca sunt topicuri pe forum dedicate instalatiei electrice , vei gasi o groaza de raspunsuri la intrebarile tale.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adrian N.

Te duci la teo sau alta scoala de soferi si iti iei o adeverinta de b extins, dai 500 de lei si intri in legalitate, conduci ansamblu de pana la 4250 kg, deci iti iei ce rulota vrea muschii tai.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Achim

@adrian n. nu ai inteles bine. Subiectul a fost discutat de nenumarate ori in forum.

Situatia sta asa:

Categoria B include si ansamblul de vehicule a căror masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 4.250 kg, format dintr-un autovehicul trăgător din categoria B şi o remorcă a cărei masă totală maximă autorizată depăşeşte 750 kg.

Categoria BE este pentru ansamblul de vehicule a căror masă totală maximă autorizată depăşeşte 4.250 kg, format dintr-un autovehicul trăgător din categoria B şi o remorcă sau semiremorcă a cărei masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 3.500 kg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adrian N.

Gresesti, eu am dreptate.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Achim

Acelasi subiect se discuta si aici:

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alin

Multumesc pentru raspunsuri. In privinta MMA, trag sperante ca o sa ma incadrez cumva.

 

Alin

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornel Mihailescu

hi. Fratilor rulotisti, luminati-ma si pe mine va rog.nay
Pana la urma care este limita la categoria B?tamp
Si aici fac referire la auto + rulota. 
3500 kg maxim sau 4250 maxim MMA-uri???:ascratch:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Viorel C.

Oare nu s-a scris destul in topicul  Permis categoria B sau BE ?

Sper ca nu amestecam topicurile si incercam sa pastram pe fiecare cu subiectul sau, da?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.