Alin

Sugestii rulota 4 persoane - 6.000 EURO Buget

5 postări în acest subiect de discuţie despre Sugestii rulota 4 persoane - 6.000 EURO Buget

Sugestii rulota 4 persoane - 6.000 EURO Buget

Alin

Salutari tuturor,

 

De aproximativ 2 ani tot planuiesc sa cumpar o rulota, insa nu a aparut acel moment prielnic...pana acum :)

 

Dispun de un buget de 6.000 Euro + cateva sute de Euro pentru inmatriculare si modificari/reparatii daca vor fi necesare. Sunt constient ca perioada in an nu e tocmai grozava pentru targuri bune, insa incerc sa gasesc ceva satisfacator.

 

Ma intereseaza o rulota care sa fie dupa 2002-2004, desigur fara infiltratii/mirosuri/lovituri/accidente, sa aiba pat dublu + alte 2 locuri de dormit in care sa incapa adulti, sa se poata face dus in ea fara sa fac apa in toata rulota si, desigur, sa se poata gati un mic dejun. Urmeaza sa o tractez cu un Tiguan (benzina 2l, 200CP) si, inteleg din cele citite pe aici ca as putea sa merg pana pe la 1300-1400kg MMA. Nu doresc cort, insa mi-ar placea o copertina din aceea laterala, care se ruleaza (insa banuiesc ca pe aceea o pot adauga ulterior).

 

Imi plac mult cum sunt compartimentate aceste rulote si mi-as dori ceva asemanator:

Avento Jubilee 445 TF, 100km/h Zulassung, Vorzelt, Sonnens

si, in special, asta:

Wilk Stern 560 mit Sonnensegel, Fahrradträger, 100km/h

 

- Acum, tinand cont ca pe piata din Romania (olx, autovit, auto.ro) nu vad sa fie ceva care sa fie pe placul meu sau in buget, cum imi recomandati sa achizitionez asa ceva ?

- De asemenea, cat de complicat este procesul de inmatriculare in RO daca optez pentru a importa o rulota? Firmele/intermediarii de se ocupa cu aducerea rulotelor se ocupa si de pregatirea tuturor actelor pentru inmatriculare?

- Banuiesc ca e destul de evident faptul ca nici macar nu am urcat intr-o rulota pana acum, insa sunt destul de "seasoned" in privinta corturilor (petrec saptamani bune anual dormind la cort - imi place sa biciclesc ) si ma astept ca intr-o rulota confortul sa fie mult peste cel dintr-un cort de 2 persoane :), insa am ceva emotii legate de patul dublu de mi-l doresc in rulota. Eu am 1.85m inaltime si-s ceva mai lalai in timpul somnului. Iubita e miniona (yey!) si banuiesc ca nu ar avea ea probleme de spatiu, insa eu imi fac griji ca fie o sa ma lovesc la cap, fie la picioare...sunt intemeiate aceste temeri ale mele? cat de mare e un pat din acela dublu din rulotele mentionate mai sus?

- Trebuie sa depozitez rulota intr-o curte la care se ajunge pe un drum lat de 6m. Tinand cont ca Tiguanul nu e tocmai compact, as avea nevoie mai degraba de un mover instalat pe rulota pentru bagarea in curte sau, cu experienta si atentie, se poate parca chiar si fara mover? Poarta de acces are 6m latime si se poate mari pana pe la 10m, de e necesar.

 

Va multumesc pentru viitoarele sugestii si raspunsuri!

Alin

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Cornel Mihailescu

 Salut @Alin. In legatura cu achizitionarea unei rulote poti lua legatura cu @Viorel.
Din cate am citit pe forum el cunoaste foarte bine piata din Olanda.( si nu numai)nay
Macar iti faci o idee despre ceea ce ti doresti si un raport pret/ calitate/ accesorii.
In legatura cu inaltimea ta , stai linistit ca ai destul loc in pat  ( are cam peste 2 m lungime si peste 1.30 m latime)
Dar daca o sa , , rasfoiesti " forumul o sa gasesti raspunsuri la toate intrebarile tale.superok
Mult succes.()|

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Razvan Marinescu

@Alin  inainte de a te arunca cu capul inainte, citeste foarte bine topicurile legate de achizitie rulota din acest forum, vezi si subiectele cu Teparii-samasarii...

    Studiaza bine eventualele probleme ce pot fi intilnite la achizitie etc. Sunt colegi pe forum care aduc rulote la comanda si care sunt sigur ca te vor ajuta , indruma in vederea achizitionarii rulotei dorite. Nu te arunca la o rulota foarte grea. Cit legat de spatiul de intrat pe poarta-acolo bagi linistit si TIR-ul.nay

    Asa cum a spus si @Cornel Mihailescu mai sus ia legatura cu @Viorel- pentru achizitie rulota din import. NU te duce singur sa vezi o rulota , ideal ar fi sa ai cu tine pe cineva care se pricepe . Cu rabdare vei gasi si rulota mult visata .superok

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adi Sandu

Salut baieti!

Si eu am aceeasi 'problema' ca Alin.

Sunt dispus sa investesc intr-o rulota cu dus, independenta energetica etc.

Am vizionat zeci si zeci de rulote in RO si nu mi-au placut in mod deosebit. Foarte putine mi-au atras atentia.

Tocmai azi am vazut un Hobby Deluxe 440 din 2001 la Ploiesti. A

rata f bine la interior, insa trapa panoramica era putin crapata (dar nu intra apa pt ca e facuta din 2 folii), alt geam era spart la un colt si lipit aiurea, unele plase de tantari nu stateau bine, nu avea plasa de tantari la intrare, nu roata de rezerva, nu am vazut niciun dus.

Si cerea 5200 euro negociabil.

Farurile de pe spate erau fisurate si lipite cu o banda reflectorizanta rosie etc.

 

Am un buget de 5-7 mii, maxim 8 mii,   dar vreau o rulota la care sa nu-mi mai bat capul cu nimicuri.

Sa aiba panouri solare, boiler pe curent si gaz, aer conditionat, tot ce trebuie.

Ce ma sfatuiti, ca de ofertele romanilor m-am cam plictisit.

 

CE MA INTERESEAZĂ :

  • sa aiba o masa de genul birou
  • un spatiu separat cu pat dublu si usa culisanta
  • jaluzele atermice, plase de tantari
  • independenta energetica - panori solare, boiler pe gaz si curent etc

Ce imi recomandati?

 

Despre acestea ce spuneti?

Mercedes Benz 5 locuri cu cort

Blyss 2005 de 4 pers

 

Mersi frumos!

Adi

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Razvan Marinescu

@adi sandu ai grija mare- nu tot ce vezi in poze arata bine in realitate ! O rulota sa " nu iti bati capul cu nimic " e cam greu chiar si la banii aia ..tot vei gasi ceva de modificat, adaugat la ea...

   Ideea ar fi : daca gasesti sa iei una de la un membru de pe forum , care o are gata pregatita si care sunt oameni seriosi -evetual gata inmatriculata in Ro ar fi in avantajul tau 

stiu ca erau ceva rulote la sectiunea Vinzari rulote 

Acum....tu decizi 

   Daca vrei ceva adus din EU , contacteaza-l pe colegul @Viorel , are o experienta mare in acest domeniu si sunt sigur ca te va ajuta .

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.