Florin Smolnicki

Voronețul și primăvara

18 postări în acest subiect de discuţie despre Voronețul și primăvara

Voronețul și primăvara

Florin Smolnicki

Dragii mei,

De mult timp doream să fac o ieșire.

Dacă vremea va fi bună și va fi cald, în zilele de 15-17 aprilie doresc să fac prima ieșire din acest an. Dacă va ploua, vom ieși în zilele de 22-24, dar tot vom ieși.

Locația

Pentru a convinge de frumusețea locurilor, atașez și poze.

IMG_20150821_081736.jpgkostenlose bilder

 

IMG_20150822_132022.jpgBilder hochladen

 

S-a anunțat deja familia Apostol din Piatra-Neamț.

 

Al vostru coleg,

Florin

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Costica Apostol

Multumesc frumos pentru aprecierea gogosilor ! Negresit facem si de data aceasta 

Garantam ca toti participantii le vor savura ....! Lui Bisu ii facem portie + bonus !!!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David
On 01.04.2016 at 22:07, APOSTOL55 a scris:

Multumesc frumos pentru aprecierea gogosilor ! Negresit facem si de data aceasta 

Garantam ca toti participantii le vor savura ....! Lui Bisu ii facem portie + bonus !!!

 

@APOSTOL55

Ma-ntreb, oare asa in off,  la iesirea mentionata se pot degusta "acei gogosi" minunati si gustosi despre la se face referire?:ascratch:

Cine stie? Poate cu incursiunea mea la Vatra Dornei, apoi pe la Suceava la @Florin Smolnicki , de ce nu si un pic mai jos, poate reusim macar "o strangere de mana"?

Sa nu mai vorbim de ce ar putea urma...gogosi, gogosi, si de ce nu tot gogosi! tamp

Doamne ajuta! nay

 

Mai ales ca Suceava de Piatra Neamt este cam la 110 km, pe cand Vatra Dornei de Piatra Neamt, 160 de km! Iar Vatra Dornei de Suceava cam tot "pe acolo" 115 km!

 

Modificat de Eugen.D

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Florin Smolnicki

Dragi colegi,  

Vă anunțăm cu bucurie că în perioada 15-17 aprilie vom realiza această întâlnire. 

Vă așteptăm! 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Florin Smolnicki

Îi rog pe colegii care vor să participe la ieșirea de la sfârșitul acestei săptămâni (15-17 aprilie), să-și anunțe participarea, aici, pe forum. Vă mulțumesc.

Am vorbit ieri la telefon cu colegul @Irimia Ionut și m-a rugat să-l trec pe lista de participare.

Vă doresc tuturor: o zi bună!

Florin

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Florin Smolnicki

Vă salut, dragi colegi:

@iftimia ioan, @catalinn2003

Ce părere aveți? Ne întâlnim pe 15 - 17 aprilie, la Voroneț?

Cele bune,

Florin 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Catalinn2003

Cu mare drag as veni @Florin Smolnicki dar sambata plec pt o saptamana in Letonia in delegatie si amandoi copii mei au facut scarlatina asa ca pana dupa Paste suntem tinuti in Iasi !!!

Va rog sa ma mai informati si pe mine despre ce iesiri mai faceti !!! Eu sigur am sa merg pe 20mai la intalnirea nationala !!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Iftimia Ioan

Draga Forin,

Multumesc pentru invitatie , dar in aceasta perioada sunt nevoit sa particip la o expozitie la Bucuresti ca si comparator.

Sper  ca o sa raspund cu prezenta la o alta intilnire.

 Cu stima,

 Dr. iftimia ioan

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Valentin Busca
în urmă cu 2 ore, iftimia ioan a scris:

Draga Forin,

Multumesc pentru invitatie , dar in aceasta perioada sunt nevoit sa particip la o expozitie la Bucuresti ca si comparator.

Sper  ca o sa raspund cu prezenta la o alta intilnire.

 Cu stima,

 Dr. iftimia ioan

 

 Denta de primavara, nu are oferte de luat in seama. Avînd în vedere că nu sunt decât standuri, deci nu poti decît comanda , este pierderea de timp.

Cu acestă ocazie anunt ca ma prezint si eu dar fara camper, in vizita de lucru sîmbătă la prînz.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Costica Apostol

Sambata la pranz va asteptam domnule Valentin cu o fasole cu ciolan alaturi de muraturile aferente 

de o sa va lingeti degetele !!! 

Va asteptam cu drag !!!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Florin Smolnicki

La rugămintea unor colegi, vă mai transmit încă o dată coordonatele GPS:

47.513864, 25.868238

Cred că am postat mai sus, ceea ce trebuie, dublez cu o altă variantă:

https://www.google.ro/maps/@47.5155378, ... a=!3m1!1e3

Pentru siguranță, când ajungeți în Voroneț, mergeți spre mănăstire.

Voroneț+1.jpgdirect upload

Treceți pe lângă prima parcare a mănăstirii (aflată pe partea stângă), treceți tot înainte pe lângă aleea pietonală, principală de acces la mănăstire, aflată pe partea dreaptă cum veniți dinspre Gura Humorului, apoi treceți pe lângă a doua parcare a mănăstirii, aflată tot pe partea stângă și vă continuați drumul. Mergeți până la o intersecție de două drumuri (după ce s-a terminat asfaltul) și țineți foarte ușor stânga.

Voroneț+2.jpgdirect upload

Întrebați de Heliport. Toți localnicii vor ști să vă îndrume. Strada se numește VORONEȚ. Pentru a ajunge la zona de campare, mai faceți încă o dată stânga, după vilișoare.
Pe drum neasfaltat aveți de mers cam 200 m. Drumul nu are asfalt, dar e foarte bun.

PS. Pentru informații suplimentare, vă stau cu dragă inimă la dispoziție: pe forum, la telefon, MP.
Numai bine,
Florin

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornel Mihailescu

Multumim @Florin Smolnickihi
Cam asa ar trebui sa facem toti colegii.superok
Sa postam descrieri si date gps ale locatiei, bineinteles si niste poze sant binevenite.:-)
Mult respect Florin.xll

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Florin Smolnicki

Precizare suplimentară: APĂ
Dragi colegi,  
după ce părăsiți drumul DN 17, Gura Humorului-Câmpulung, virând la stânga,  

Voroneț+3.jpgbild upload

pentru a ieși din Gura Humorului și a merge spre Voroneț, urmează să traversați linia ferată: Suceava – Vatra Dornei. Pentru a vă aproviziona cu apă potabilă, puteți opri/ parca pe dreapta, fie înainte de a trece peste calea ferată. 
 
Voroneț+4.jpgfotos kostenlos

fie imediat după ce traversați linia ferată.
Înainte de a trece peste calea ferată veți vedea pe partea stângă, o firmă de închirieri ATV-uri și/ sau vulcanizare. De aici puteți lua apă. Este o variantă. Vorbiți cu băieții de
acolo, le dați un pahar cu vin sau o mică atenție și ați rezolvat problema cu apa.
Dacă ați observat prea târziu vulcanizarea și nu ați oprit rapid, nu e nicio tragedie. Treceți peste calea ferată și parcați imediat, pe dreapta. 
Voroneț+5.jpgdirect upload

Singurul mic dezavantaj, dacă opriți după ce ați trecut deja calea ferată, ar fi că trebuie să cărați apa pe o distanță puțin mai mare.   :D

Vă doresc să aveți drum bun și abia aștept să vă îmbrățișez la Voroneț!

Cu drag,
Florin

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Florin Smolnicki

Pentru că pe data de 1 aprilie Anno Domini 2016 am adresat colegilor mei rulotiști chemarea:

 

1.jpgfoto upload

 

iată că 


vineri, 15 aprilie,


ai mei buni prieteni, colegi, frați: familia Popa, familia Roșca, familia Dureț, Ionuț Irimia, Costică Apostol și Marius Borcea au venit la Voroneț, în Bucovina, ținutul mănăstirilor:

 

2.jpgfoto upload

 

Chiar din primele momente unii au făcut grătar:

 

3.jpgfoto upload

 

iar alții au imortalizat acele momente de neuitat:

 

4.jpgfoto upload

 

Am fost, de la început, foarte, foarte emoționat. Vă spun că nici acum nu mi-au trecut acele emoții. Totul a fost minunat! Am primit materiale promoționale. Îi mulțumesc și pe această cale, încă o dată. M-am bucurat foarte mult și voi face publicitate în continuare, RULOTISMULUI DIN ROMÂNIA. Mă întreabă deja despre rulotism foarte mulți prieteni, rude, cunoscuți. Suntem o mare și minunată familie și-mi place acest sentiment!

 

5.jpgfoto upload

 

După ce mi-am mai revenit puțin și m-am mai liniștit, le-am făcut și eu o surpriză colegilor mei. Parcă atunci mi s-a părut mie că ar fi momentul cel mai potrivit. I-am primit, așa cum se cuvine, pe plaiurile noastre:

 

6.jpgfoto upload

 

7.jpgfoto upload

 

8.jpgfoto upload

 

9.jpgfoto upload

 

10.jpgfoto upload

 

11.jpgfoto upload

 

Seara s-a încheiat într-un mod foarte plăcut. Am rămas la masă și am tot povestit, (....), mult după miezul nopții.
Povestirea va continua, într-o altă zi. Aș scrie cu multă dragoste, în continuare, dar sunt - din păcate -  foarte ocupat și cu multe alte treburi. Voi continua în zilele următoare cu relatarea și poze despre această minunată ieșire.


Vă îmbrățișez pe toți,
Florin

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Florin Smolnicki

Povestirea merge mai departe...

 

Sâmbătă, 16 aprilie

 

Încă de dimineață, cerul prevestea o zi minunată și călduroasă. 

 

12.jpgpicupload

 

13.jpgpicupload

 

Pe la ora nouă, după ce s-a trezit toată lumea, a început operațiunea ultrasecretă: „Fasole cu ciolan afumat”. Maestru bucătar a fost colegul nostru din Adjud, Marius Borcea. Marius, îți mulțumim frumos pentru măiestria, răbdarea, dragostea și responsabilitatea cu care ai pregătit această mâncare ce ne-a încântat gusturile și care a fost atât de dorită și așteptată. Mulțumiri domnului Costică Apostol care ne-a adus ciolanele afumate.

 

14.jpgpicupload

 

15.jpgpicupload

 

După ce am demarat operațiunea „Fasole cu ciolan afumat”, am servit împreună micul dejun.
@ Cristina Roșca, mulțumim frumos pentru omleta pregătită cu multă grijă . Ce bună a fost!!! Așteptăm astfel de bunătăți și la întâlnirile următoare  superok.

 

16.jpgpicupload


17.jpgpicupload

 

Dimineața a decurs într-un mod foarte, foarte plăcut. Fiecare s-a ocupat cu vizitarea mănăstirilor, cu activități cotidiene pe la rulotă sau cu pregătirea prânzului, sau, ..., ... . 

 

18.jpgpicupload

 

Atmosfera era minunată. Eram o comunitate care se bucura intens de fiecare secundă în parte. 

 

19.jpgpicupload

 

Colegul nostru din Iași, Ioan Telescu, a montat pentru prima dată cortul la rulotă. 

 

20.jpgpicupload

 

Și eu am montat terasa la rulota mea. Am fost foarte încântat să văd că rulota mea devine și mai mare, și mai încăpătoare. Consider că o terasă este un obiect foarte, foarte util la rulotă. 

 

21.jpgpicupload

 

Așteptând apropierea de final a operațiunii cu numele de cod: „Fasole cu ciolan afumat”, și prin bunăvoința domnului Ștefan Popa, unii dintre noi, și, mai ales copiii, au avut parte de momente minunate. Domnule Popa, vă mulțumim că ați pus la dispoziția celor care știu să circule - minunata, deja CELEBRA dumneavoastră motocicletă. Copiii au fost extrem de încântați!
Printre altele, ei s-au jucat mai tot timpul la pârâiașul din apropiere. Și-au făcut niște bărci din polistiren și le tot cărau la deal, lăsându-le să vină pe apă, încet, la vale. Mare bucurie pentru ei! Te bucuri și ești fericit, doar uitându-te la ei cât sunt de fericiți.

 

22.jpgpicupload

 

23.jpgpicupload

 

Într-un final, fasolea cu ciolan afumat a fost terminată, degustată, servită și apreciată. 

 

24.jpgpicupload

 

Am primit apoi vizita lui Liviu, colegul nostru din Gura Humorului. 

 

25.jpgpicupload

 

Pentru ca să vă dați seama ce zi minunată și ce vreme am avut, atașez și las să vorbească următoarea fotografie:

 

26.jpgpicupload

 

Mai spre seară ne-a vizitat și colegul nostru Vali:

 

27.jpgpicupload

 

@ Cristina Roșca ne-a alintat cu niște gogoși gustoase, gustoase. Nici acum nu le-am uitat gustul. Copiii, când sunt întrebați cum a fost la Voroneț, spun câteva impresii generale și mereu povestesc despre acele gogoși. Sărut mâna, Cristina!

 

28.jpgpicupload

 

Seara s-a încheiat cu un foc de tabără care i-a încântat și impresionat, mai ales pe copii (mici, mari - mari, mici)  ;).

 

29.jpgpicupload

 

Duminică, pe 17 aprilie,

 

după ce au plecat aproape toți colegii noștri, familia Telescu și eu am mai rămas puțin așezați la masă, pentru a-i fura timpului câteva momente, pentru a savura ultimile clipe și a mai face planuri pentru viitor.

 

30.jpgbilder kostenlos hochladen

 

31.jpgbilder kostenlos hochladen

 

A fost o întâlnire de neuitat! Am ieșit pentru prima dată cu un grup - până la acel moment fusesem doar un lup singuratic. Am avut niște emoții foarte, foarte mari, dar a fost totul foarte, foarte frumos. Minunate clipe, petrecute cu oameni minunați pe care-i iubesc și îmbrățișez! f;'

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Viorel C.

Multumim @Florin Smolnicki pentru imagini si descrieri!!

Tine-o tot asa si cu siguranta vom avea cu totii de castigat in a descoperii cat de frumoasa este viata de rulotist.

nay

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornel Mihailescu

Multumim @Florin Smolnickihi
O descriere super si pozele postate magnifice.:-)
Felicitari si la cat mai multe , , ieseli" minunate in natura alaturi de oameni cumsecade.isor
()|   xll   :smileys-camping:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.