Stefan P

Jante si anvelope rulota -nelamurire

10 postări în acest subiect de discuţie despre Jante si anvelope rulota -nelamurire

Jante si anvelope rulota -nelamurire

Stefan P

Seara buna!

Am abservat azi la rulota ca anvelopele sunt destul de deteriorate si trebuie sa le schimb.

Dar am o surpriza si nu stiu ce sa fac si poate ma lamuriti!

In carte dimensiunea anvelopelor/jantelor este de 175R14 88S.

In realitate pe rulota am 205/65 R15 94V si jantele sunt in 5 pezoane.

Acum nu stiu ce sa fac!

Sa schimb anvelopele pe dimensiunea asta existenta, dar mie frica de politie, la o verificareee...!

As schimba jantele /anvelopele pe R14 ca in carte! Dar daca i-au alte jante oare se potrivesc, cele pe R14 sunt tot cu 5 prezoane sau trebuie sa schimb si butucul ala cu prezoanele!?

Marimea din carte 175R14 88S, inseamna ca pot sa pun anvelope 175R14 pe cat vreau eu?

Am vazut ceva de genu 175/60 R14. 175/65 R14 sau sunt alte anvelope care au pur si simplu cum scrie in carte 175 R14 88S?

Ar mai fi o varianta! Daca as merge sa le omologhez pe astea existente, aveti idee daca as iesi mai ieftin, doar cu plata omologarii si schimbarea anvelopelor?!

Rog o lamurire in aceasta problema ca imediat vine vara siiii...

Multumesc!

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Eugen David

Colegu, se pare din spusele tale ca in CI-ul rulotei anvelopele ce trebuiesc a fi folosite sunt 175/R14 88S, anvelope normale, datorita faptului ca este o rulota usoara, nu depaseste 1000 de kg, altfel erau specificate/recomandate C-uri.

Cat despre a folosii alte marimi este alegerea ta!

Ar trebuii sa cauti jante ce se potrivesc, trebuie sa fie! Si echipeaza-le cu C-uri la dimensiunile indicate-n CI.

Poti sa omologhezi altele decat cele inscrise, dar nu cred ca merita!

In alta ordine de idei, cele de 205/65 R15 sunt mult mai late, grele si opun o rezistenta mai mare la rulare! Implicit consum de carburant mai mare!

Scuze, e doar opinia mea!

App, eu la rulota mea avand mma-ul de 850 kg, la fel aveam specificate 155 R13, sau 165 R13, nu mai stiu indicele de viteza, dar am optat pentru aceleasi masuri, dar C-uri!

Am mai "sarit calul" un pic referitor la greutate, tamp si de aceeia am pus C-uri! Dar tot marimea indicata-n CI!

S-auzim numai de bine!

Modificat de Eugen.D

Link către postare
Stefan P

MMA este 1100 kg .

Si rezerva e noua si e tot pe 205/65/ R15!

Multumesc!

Link către postare
Achim

Colegul @Eugen.D are dreptate. 

Pe de alta parte, daca cumperi 3 genti si 3 cauciucuri pe 14" in loc de 2 cauciucuri pe 15" sigur o sa te enerveze situatia. hi

Link către postare
Sorin S

Stefan,  175R14 sant doar C adica cargo si echivalenta este 175/80 R 14,  mai bine te duci la RAR sa schimbi in carte dimensiunea,  dupa care la politie pentru talon.

Daca vrei sa schimbi din 5 in 4 prezoane trebuie sa schimbi butucul sa cumperi jante,  anvelope. Poti cauta jante pe 14 cu 5 prezoane,  incearca la Alko ..

Bafta.

Link către postare
Stefan P

Multumesc Sorin!

Am vorbit la alko si au jante cu 5 prezoane R14 la 200 lei buc, acum trebuie sa masor circumferinta intre suruburi sa fie pe 5x112.

Link către postare
Gigi Gavrila

Salutare, vineri trebuie sa ajung la RAR cu rulota ptr omologare, rulota am luat-o cu roti de 13...numai ca sunt diferite, una de 165/13C, una de 175/13C si rezerva de 155, am destule anvelope bune si jenti de 13, doar ca au indicele de greutate mic..adica 79 iar rulota cu MMA 1150kg, ce ma sfatuiti sa fac? sa cumpar altele cu indice peste 90 si obligat C-uri? nu vreau sa am probleme acolo.

Link către postare
NRLaurentiu

Salut,  @Gigi Gavrila!

In mod normal anvelopele trebuie sa fie la fel pe stanga si pe dreapta si cu caracteristicile din talon/carte.

De asemenea, chiar daca nu este mentionat in talon/carte, pentru siguranta ta indicat este ca anvelopele sa fie de tip (C)argo. Indicele de greutate trebuie sa fie mai mare decat 575 Kg.

Link către postare
Gigi Gavrila
în urmă cu 9 ore, NRLaurentiu a scris:

Multumesc, am comandat doua anvelope 165x13C cu 94, sper sa fie ok.

Link către postare
Viorel Vilcu

Salut, daca nu vrei sa ai probleme la RAR /ITP o solutie ieftina e sa imprumuti niste roti de la alt coleg , evident dimensiunile trecute in CI , bafta !

Modificat de Viorel Vilcu

Link către postare

Anunt !
XGO Autorulote - unic importator in Romania pentru XGO Dynamic model 2020 - Fiat/Rimor si NOBEL ART, modele 2020 - Ford/Roller Team.
Preturi incepand de la 30.000€
www.xgoautorulote.ro,

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

• Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.