Vizitator rica

Viteza cu rulota

54 postări în acest subiect de discuţie despre Viteza cu rulota

Viteza cu rulota

Cristian Teodorescu

Salut.

Nu prea m-am bagat in vorba, i-am lasat pe altii care stiu mai multe sa isi spuna parerea. In sept anul trecut mi-am adus rulota din Olanda , ocazie cu care am facut si  vacanta (Olanda, Germania si Austria).

 Pe tot drumul asta am mers aproape constant (pe autostrazi cu 100-115km/h) si nu am avut probleme. Cand am ajus in tara, pe unul din foarte multele tronsoane de autostrada pe care le avem, am vrut sa depasesc un TIR si am calcat-o mai tare (cred ca aveam 115km/h). Cu toate ca rulota are antibalans, am inceput sa dansez si parca nu se mai termina "valsul".

Intre parapetul despartitor de sens si TIR, probabil s-a creat un curent puternic, suficient sa ma invite la dans. Cu greu am reusit sa ma redresez, balanganindu-ma pe ambele benzi. 

Am avut noroc si cu soferul de TIR care m-a vazut ca am chef de dansat si a incetinit. Deci, pentru mine a fost suficienta aceasta experienta plina de adrenalina si de atunci viteza maxima admisa (si impusa si de copilot - a se citii sotie) este 89-90km/h.

Cei care vor sa traga ceva invataminte din experientele altora, cred ca ar fi bina sa le traga.

  • Like 4

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Dragos M

Spune-ne si ce masina si rulota ai..., greutatea si gabaritul conteaza...

 

Referitor la autostrazi la noi sunt mult mai inguste fata de cum sunt afara si asta conteaza destul de mult la depasirea unui tir...

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Draghiciu Dumitru

Am cautat pe internet viteza maxima in Europa cu rulota:

Speed Limits

 

Am vazut rulote care aveau pe spate un stiker cu 100 km/h si cred ca era de la RAR-ul din tara respectiva, ca au voie sa mearga cu 100 km/h .

Recunosc ca am depasit 100 km/h in anumite situatii , dar in general conduc cu 90 km/h.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian Teodorescu
La 3/6/2018 la 13:40, Dragos M a scris:

Spune-ne si ce masina si rulota ai..., greutatea si gabaritul conteaza...

 

Referitor la autostrazi la noi sunt mult mai inguste fata de cum sunt afara si asta conteaza destul de mult la depasirea unui tir...

Salut!

Scuze ca raspund cu asa mare intarziere, dar nu am avut timp sa intru pe forum.

Am un Audi A6  2.0 , 103KW(140HP) si rulota este un Hobby Excellent -1040kg-1350kg. la 6.4m lungime.

Revenind la viteza de depasire va propun sa vedeti: 

Depasirea

Este destul de interesant si instructiv pentru multi dintre noi(mai ales pentru incepatori si "viteji"). 

Sper sa nu supar pe nimeni.

O zi buna si spor la pregatirea rulotei pentru noul sezon.

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.