AlexP

Viitoarea mea rulota

3 postări în acest subiect de discuţie despre Viitoarea mea rulota

Viitoarea mea rulota

AlexP

Salut tuturor,

 

Nu stiu daca aici este locul acestui topic insa n-am gasit alta rima (alt sub forum).

 

Dupa ce am inchiriat si realizat prima mea iesire cu rulota, dupa ce am fost invitat sa vad cateva rulote, dupa ce am citit aproape "tot internetul", am reusit marea parformanta da a defini cateva criterii obligatorii pentru viitoarea noastra rulota.

 

Astfel avem:

 

1. MMA max. 1400 ( eu ma gandesc realist la un MMA 1100 dar cine stie ce pica), in conditiile in care masina suporta o rulota cu MMA max 1800. Cu categoriile nu-i bai, am si E-ul.

2. 4 locuri de dormit: un pat mare si ori inca unul mare ori 2 mici eventual suprapuse e ok.

3. Frigider, aragaz, 2 chiuvete, incalzire + ventilatie (la truma daca e vent inteleg ca e cu ventilatie), wc.

4. Cort mare.

5. Pret max 1800 Eur.

 

Cam acestea ar fi obligatorii.

Acum cele de care m-as putea lipsi:

 

1. Dus. Pe linga faptul ca la cele cu dus exista o mare posibilitate sa existe infiltratii in zona dusului care sa duca la putrezirea podelei si/sau a peretilor, trebuie sa aiba si boiler ceea ce duce la cresterea pretului de achizitie. Cu 200 ron am vazut colegi aici pe site care au luat acel kit cabina + para + motoras 7l/min ceea ce cred ca ar fi suficient, pentru inceput cel putin.

 

2. Baterie + redresor. Acum daca rulota pe care o voi gasi va avea, ar fi perfect, daca nu, le-om pune incetul cu incetul. Prima noapte n-am avut curent insa m-am descurcat cu o lampa cu 70 de leduri care ne-a oferit tot confortul in rulota + o frontala cu care m-am fatait eu pe afara. Noi in iesiri mai moale spre deloc cu televizoare, tablete, telefoane.

 

3. Am tot citit dar pana nu ies eu intr-un off nu imi pot calcula realist nevoile electrice. Abia apoi ma pot gandi la unul, doua panouri fotovoltaice, tip controler pwm sau mppt, accu etc.

 

4. Inca mi-e teama de cele 10 zile (pe care le trec la obligatoriu in fiecare vara) pe plaja fara umbra cu 2 copii mici, adica una de 4 luni la vara. Aici astept cu nerabdare relatarile experienteor traite de veterani.

 

Cam astea ar fi ceea ce am reusit sa clarific pana acum in mintrea mea.

 

Daca aveti sfaturi, pareri, pro sau contra, sunteti bineveniti sa le impartasiti in acest topic.

 

In speranta ca imi voi face o idee cat mai apropiata de realitate in privinta viitoarei rulote,

 

va doresc cat mai multe si placute iesiri in natura.

 

Alex

 

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

AlexP

Merci Adrian H pentru raspuns.

 

Cred ca ne-am vazut la Ciocanesti, pacat ca nu ne-am cunoscut, data viitoare sa se lase cu campionat de halbere (nu gasesc emoticon-ul).

 

Cu paturile ideea ca fimea cea mare zici ca e fica de alpinist si numai Dumnezeu stie ca nu sunt; adora paturile suspendate.

2 chiuvete, da: una la "bucatarie " una la baie.

Vezi, am citit eu "tot internetul" dar la Airmix tot n-am ajuns (studiez la noapte)

La pret, ce sa zic, la Ciocanesti am stat intre 2 rulote tocmai achizitionate, ambele la 1800 eur, deci mi-a crescut ... speranta.

De vara, plaja, 40 gr Celsius mi-e de Bebita mica, noi restul o rezolvam cumva.

 

Merci inca odata si pe curand.

Alex

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornel Mihailescu

@AlexP, hi. parerea mea este ca cu putin noroc poti gasi o rulota si la pretul mentionat de tine(1800).superok
Poate un pic mai , , batranica" insa destul de buna si pentru cerintele tale.:clapping:
@Viorel stiu ca se ocupa cu procurarea rulotelor din Olanda, poti lua legatura cu el.j;'
Eu de moment am o rulota din 1986 .nevazut.
Sper sa am iesiri cat mai frumoase cu ea si sa nu am probleme majore cu ea.
Cu respect. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.