Eugen David

Intalnire de Paste pentru vestul tarii!

28 postări în acest subiect de discuţie despre Intalnire de Paste pentru vestul tarii!

Intalnire de Paste pentru vestul tarii!

Eugen David

Va salut daragi colegi rulotisti din vestul tarii si nu numai!

Am vazut si constatat cu placere cat de bine si fericiti sunt colegii cu preponderenta cei din"Regat" si zonele limitrofe dupa cate-o iesire impreuna!

Cu mare placere as participa de n-ar fi totusi cam departe pentru o iesire de 2, 3 zile!

M-am gandit ca ar fi bine si frumos ca de Sfintele Paste care se suprapune-n acest an si cu 1Mai sa organizam si noi cei din vest ceva frumos: bunaoara o iesire de cateva zile!

Cum beneficiem in apropiere de multe zone frumoase, inclusiv statiuni cu apa termala am putea opta pentru cateva zile intr-un asemenea loc! 

In fiecare an de Sfintele Paste, am stat acasa, ba nu am avut rulota, ba am fost la serviciu, ba am fost singur, ei bine in acest an imi doresc sa fie altfel!

Asa ca am hotarat sa ies, oriunde ar fi, off camping, onn camping, statiune, munte, ce-o fi dar sa fie!

Daca acest lucru ni-l dorim mai multi colegi din vest si nu numai,  va astept cu propuneri in acest sens!

Nu de alta, dar af fi "ca o repitie generala" innainte de "marea Intalnire  Nationala"!superok

Nefiind doritori, stand lumea pe acasa, ori participand in grupuri restranse,  eu cu sotia vom merge ori la Baile Felix unde am fost de multe ori si cu rulota si fara, ori la Baile Herculane unde n-am fost niciodata cu rulota, doar la pensiuni, hotel, vile!

Ca si distanta, pentru mine la Baile Felix sunt 300 de km prin Arad, pe Varfuri, Beius sunt 210 km,  dar drumul este "varza", iar si pe Brad, Halmagiu, Tinca sunt 260 de km, dar si aici jumatate drumul este in lucru!

La Baile Herculane prin Caransebes sunt 170 de km, insa apa este un pic mai rece, dar nu-i un impediment!, Unul din colegii bucuresteni a fost de Revelion si doar cu familia!

Este si varianta prin Petrosani, Campul lui Neag, 215 km, dar este zona de munte, deosebit de pitoreasca dar am s-o las de parcurs pentru "la vara"!

Pentru voi cei din Timisoara, Baile Herculane sunt la circa 190 de km, la cei din Arad se mai adauga 50 de km, Oradea inca 100 km!

Iar Baile Felix mult mai apropiate de voi!

Dar cum spuneam m-as bucura "sa spuna prezent si alte zone"...colegi ce-mi doresc de mult a-i cunoaste!

Hai dragi colegi sa aratam ca si noi vrem si putem a fi uniti!tamp

Preturi de campare la 1Mai 20 de lei camping privat, 25 de lei la Camping Bazinul cu valuri + 5 lei curent la doritori ambele cazuri!

La Apolo-n Felix este mai scump 50 de lei + 10 lei curent!

La Herculane,  7 Izvoare am vazut 30 de lei,  curent inclus!

Iar pentru vre-o locatie off este alta stare de lucruri!:ascratch:

Dar orice alta locatie este bine venita propunerea si poate fi luata-n calcul, inclusiv in Ungaria!

Va multumesc pentru atentie si pentru eventualele propuneri!

O zi faina si sa ne vedem cu bine!

Doamne ajuta!

nay

 

Modificat de Eugen.D

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Cornel Mihailescu

Salutare, hiInitiativa ta e de admirat @Eugen.D superok
Ar fi de preferinta sa se faca iesiri si in celelalte zone ale tarii precum cei din Regat.:clapping:
Felicitari pentru demersul de a organiza o asemenea , , ieseala".superok

Modificat de Cornel Mihailescu

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

Bravo @Eugen.D, te-ai gândit bine! /.;

Felicitari pentru inițiativa ! hi

In fiecare zona geografică a țării ar trebui sa existe astfel de întâlniri regionale! :smileys-camping:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Nelu Viorel

DA din toată inima!...

Şi la Cinciş m-aş bucura...

La Herculane am fost în August...excelent!(nu-s cusurgiu...)

Ruta folosită:Petroşani-Hațeg-Caransebeş...

Drum Cămpu lui Neag-B.Herculane cu rulota?...Visez de mult...dar n-am s-apuc!...Am auzit că şi cu jeep e greu...

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David

In sfarsit un coleg hunedorean! 

@NeluViorel, multumesc pentru atentie! superok

Este fain si la Cincis, nimic de zis, insa eu am luat in calcul ca de 1 Mai, apa este rece, si tare-as vrea sa "ma balacesc" intr-o apa termala printre alte activitati!

Asta a fost cosiderentul pentru care-am zis B.Felix, B.Herculane, poate ceva prin Ungaria, dar cum spuneam orice locatie din vestul tarii este binevenita!

As fi participat cu colegii din Regat, dar ei stau doar 2, 3 zile poate 4 si doar pentru atat "nu bat drumul"! In vara este altceva sa le fac companie!

Pot merge intr-una din statiunile mentionate si dupa Sfintele Paste, vreau sa stau macar vre-o 10 zile, daca-mi permite programul! Inca nu stiu in ce perioada voi obtine biletul in statiune!

Eu l-am solicitat pentru luna mai, si doar dupa 20 luna asta voi sti exact!

Asteptam in continuare sa n-i se alature noi colegi, dar si cu alte propuneri!

Tinem legatura!

Apropo, nici eu nu stiu cat de accesibil este traseul de la Herculane la Petrosani prin Campu lui Neag, dar probabil ca pentru prima data-l voi face fara rulota! Asa un tur-retur de la Heculane!

Am tot urmarit traseul pe "Gogle Maps", 141 de km si mi s-a parut frumos si interesant!

Dar ramane pentru la vara!tamp

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Drinovan Ovidiu

 Salutare @Eugen.D laudabila iniativa ta!:clapping:

 Daca cumva nu o sa sarbatorim in familie  sarbatorile pascale, vom veni cu cea mai mare placere!

 Drumul Petrosani - Herculanre la un momendat devine forestier de la limita intre judete!Recomadat ar fi sa se mearga cu o masina avand garda la sol mai ridicata si fara rulota!

Modificat de Drinovan Ovidiu

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihnea Stoenescu

Buna si interesanta initiativa superok!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Stefan P

@Eugen.D , salutare!

Frumoasa initiativa!

Ma batea gandul sa merg la Herculane chiar peste vreo 2 saptamani dar....!

Nu te sfatuiesc sa mergi pe la Campul lui Neag.

Am fost eu pe acolo acum vreo 2 ani, si daca va povestesc ziceti ca sunt nebun!

Am traversat cu passat brek 2001, Petrosani, Cheile Butii, Campul lui Neag, Izvoarele Cernei,  Baia de Arama, Baile Herculane!

Ce sa zic un druuum...!

De la Petrosani la Cheile Butii asfalt nou, de acolo poti sa iei masina in brate!

Eu cu passatul am trecut. Am facut vreo 7 ore de la Cheile Butii pana la Baia de arama. Si sunt 100 si de km. Iti dai seama cum am mers!

Dar super peisaje, super traseu!

Dar daca tot mi-ai amintit o sa povestesc tura intr-un topic.

Ca ideie, era o zi de vara, praf mult, balti, urcam munti si coboram de am crezut ca nu mai ajung intreg, de masina nu mai zic. Cand am dus sa o spal sau speriat aia de cum arata!:laughing:

Oricum,  daca acum am ceva cu garda mai sus vreau sa mai fac traseul asta si inca unul- Polovragi- Lacul Petrimani-Voineasa!(si asta din urma tot atunci l-am facut).

Modificat de Stefan P

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Nelu Viorel

   Salutare, @Eugen.D,

   Am zis Cinciş ca să nu zic Subcetate sau Strei-Simeria...

   Oriunde...dar şi eu fiind de la munte caut o"toaie"cu apă caldă/termală...

   Având copiii lângă Timişoara, mi-s"abonat"la Ştrandul Termal din Sânmihaiul German, despre care mai putem vorbi...(Alte"terme"între Herculane şi Felix, nu mai ştiu, în afară de Geoagiu, unde n-am fost încă...)

   Înc-o dată Mulțumiri pentru idee/inițiativă, mai vorbim!...

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Dumitrov Daniel Andrei

Ma bag si eu @Eugen.D, la o apa termala.Felixul e ok, Herculane are Camping langa bazine la 7 izvoare; hai sa gasim cateva echipaje din Vest.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David

Esti bine venit @Daniel1972 nay

Poi tocmai in acest sens am deshis topicul, de a n-e intalnii si noi cei de prin vest si nu numai!

Am mai facut invitatia si anul trecut insa n-a percutat nimeni, am fost singur! Cei drept era la sfarsit de august!

Apoi @NeluViorel, daca tot vrei "s-o pui de-o balaceala" printre alte activitati o putem face! superok

Dupa mine Baile Felix ar fi cele mai potrivite, indiferent de vreme apa este super calda, am facut baie si iarna pe ninsoare!

Pacat ca pe atunci nu era "moda" cu internet, poze, de-alea...alea...!tamp

La Geoagiu este destul de rece apa, poate doar la piscina hotelului Diana!

Nu stiu cum este, n-am fost niciodata la Sinmihaiul Geman, cu atat mai putin la strand!

Cum spuneam eu sunt dispus insa pentru orice locatie, urmand ca dupa acceia sa merg si la Felix, daca programul meu ol va permite!

Undeva la munte insa n-as prea vrea, nu va mai fi nici zapada nici suficient de cald jos pentru a cauta "racoarea muntelui"!

Dar vre-o 2, 3 zile n-ar fi o mare problema!

@Stefan P, multumesc pentru informatie, stiam ca este dur traseul dar nu ma asteptam a fi chiar asa!

Ar fi bine venit sa deshizi un topic despre traseu, iar daca mai ai si poze este super tare!:clapping:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Stefan P

Pai dragii mei, la Herculane apa are 58 grade plus. Vi se pare rece?! Ma indoiesc!

Ma bagam in apa aia si cand ieseam de acolo eram rosu ca focul, de parca eram bronzat!

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David

Este valabila propunerea pentru intalnire!

Asteptam in continuare alti colegi sa ne-nsoteasca!

Acum stiu si perioada in care voi fi la Vatra Dornei! Pot opta pentru plecare, in 5 sau 21 mai!

Dar dupa cum am vorbit si cu @Florin Smolnicki, ca tot este din zona, af fi mai nimerit sa optez pentru 21 mai, este zona de munte si atunci se mai incalzeste.

Asa ca eu dupa Sfintele Paste am sa stau mai multe zile daca este frumos afara! Vom vedea!

Drumuri faine si numai de bine s-auzim !superok

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bilan Petrica

Va salut.

Eu locuiesc in Oltenita , pe malul Dunarii cam departe de vest vreo 450 km pana la Herculane , drum pe care l-am facut in ultimii 13 ani in fiecare vara, dar cu masina.

Acum ca mi-am luat si rulota, abia astept sa plec la sfarsitul lui iunie.

@Eugen.D , tot pensionar ca si mine, esti si mai aproape, si te  invit sa ne intalnim acolo si cine mai doreste.

E o zona foarte frumoasa, nu mai spun de tratamentul reumatic care este gratis .

Sunt multe de vazut; se poate vizita Serbia pe la Portile de Fier.

Pana in 15 iulie nu este aglomerat,  dupa accea se aglomereaza.

Va salut , mai vorbim si va astept !

()|

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David

Multumesc de invitatie colegu' @bilan petrica

Am si eu in plan anul asta sa fac printre altele si la Heculane una, poate doua saptamani!

Acum sa vedem cand anume, dar la sfarsitul lui iunie , chiar s-ar cam potrivii si cu programul meu!

Numai bine, vin de la Vatra Dornei, mai stau un pic pe acasa si urmeaza Herculane! Chiar perfect!

Sa mai treaca un pic si deschidem un topic special in acest sens!

Numai de bine! nay

Si chiar este foarte probabil sa se si intample asa cum dorim, s-a potrivit sa fie postarea mea cu nr 2000! superok

Modificat de Eugen.D

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bilan Petrica

Sa fim sanatosi si poate cu ajutorul Celui ds Sus sa ne intailnim la Herculane , tare bucurosi am fii .Doamne ajuta !superok

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David

Colegi  isor

Deoarece ieri am intrat in posesia biletelor pentru Vatra Dornei, iar perioada a fost programata automat de sistem din 6 mai, la solicitarea mea din decembrie trecut, nicidecum mai tarziu asa cum mi-as fi dorit, deci sunt nevoit sa renunt la iesirea de "Sfintele Paste"!

As fi dorit sa stau cel putin 10 zile dar nu mai este posibil in aceste circumstante, nici prognoza meteo anuntata pentru inceput de mai nu este prea buna, asadar eu imi aman iesirea la Felix pentru perioada "de dupa terminarea" celui la Vatra Dornei!

Petrecere frumoasa si numai de bine colegilor, pe unde s-or afla in aceasta perioada!

 

 

13081795_1043823599004025_1958803030_n.jpg

13090454_1043823539004031_830448355_n.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Stefan P

Felicitari pentru aprobare!

Drumuri bune si vreme buna Dorna!

Frumoasa zona!

In zona Dorna Candrenilor este un pamant unic in Europa sau daca nu ma insel chiar in lume.

Aici a fost candva un fund de mare si cum a ramas apa mult timp s-a facut un strat de pamant foarte bogat in ingrasamant.

Multi vin si i-au din pamantul respectiv de prin zona pentru a-l folosi la diverse.... ca ingrasamant la flori......

Eu nu ma sperii de vremea de Sf. Pasti.Cum sunt mai "nebun" tot voi pleca spre Herculane!

Si chiar daca va ploua sau va fi frig ma voi incalzi in apa fierbinte din cadite si ma voi racori in Cerna!:laughing:

Daca ajung colegii pe la Felix sa puna ceva foto si ceva detalii, poate la vara voi ajunge si eu prin zona ca am ceva invitatiii prin zona!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Sorin  Leitoiu

@Eugen David vreme buna si sa-ti priasca tratamentul si concediul superokSarbatori cu bine !

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornel Mihailescu

@Eugen David hi
Fie ca acest concediu sa-ti priasca din plin nay
Tratamentul sa-si faca efectul asteptat si distractia sa fie pe masura.superok
gbb

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Costica V.

Eugene, @Eugen David, iti doresc concediu placut si sarbatori pascale fericite !!! superok

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David

Colegi isor

Va multumesc pentru urari dar si pentru "cuvintele frumoase"! hi

Si voua va doresc numai de bine, fericire si "sarbatori fericite"! nay

Doamne ajuta!

Modificat de Eugen David

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bilan Petrica

Va salut dragi rulotisti!

Parca nu mai vine vara o data !

Nu plec decit dupa 15 iunie la Baile Herculane cum am programat .

Pentru toti membrii va doresc un Paste Fericit si distractie placuta!

Pentru @Eugen David , ii doresc un tratament benefic la statiune .

Va salut cu respect!

 ()|

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David

Multumesc @bilan petrica hi

Posibil sa ne vedem/intalnim la Herculane dupa 15 iunie!

Nu avem un program stabilit inca, dar "Baile Herculane" este in lista de prioritati pentru anul acesta! Asa ca, sa dea Domnul!

Mai ales ca este foarte frecvectata de multi colegi!

S-auzim numai de bine! superok

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bilan Petrica

Paste Fericit , tuturor !superok

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.