Razvan Marinescu

Lada frigorifica ptr camping

17 postări în acest subiect de discuţie despre Lada frigorifica ptr camping

Lada frigorifica ptr camping

Razvan Marinescu

De ceva vreme cochetez cu ideea achizitionarii unei lazi frigorifice ptr iesirile cu rulota .

Ma gandesc ca ajuta enorm o lada legata la masina in timpul transportului (tii alimentele la rece ) si pe urma te hotarasti daca o vrei pe gaz sau la 220V.

Intrebarea este , cat de eficient este acest model :  adaug linkul.

Daca cineva are ceva de genul, astept sfaturi ..

 

Waeco Dometic CombiCool RC 1200 EGP

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator

Am si eu una din asta, e relativ buna.Vara o mai ajut cu o punga de gheata o data la doua zile.Depinde ce vrei sa faci cu ea, ca racitor este buna si cel mai bun randament o are pe 220V si pe gaz.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Razvan Marinescu

Ideea ar fi sa o tin in masina in spate pina la destinatie legat la 12 v...pe urma se efectueaza transferul produselor in frigderul ruotei (dupa ce acesta se raceste ) si pe timpul camparii sa tin sticlele la rece ..duce ptr asa ceva  adica mentine o temperatura scazuta daca pui ceva rece-congelat in ea si o conectezi la 12 v in masina?:ascratch: Ai mai dam si gheata daca e nevoie :laughing:  macar sa merite banii ...

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Andrei Urucu

@Razvan78 de ce nu le ti direct in frigider in rulota si il alimentezi pe el ( frigiderul ) la 12V din masina ..? Daca vrei sa maresti capacitatea cat stai campat este ok ( pe GPL ) dar, doar pentru transport ...nu stiu ce sa zic

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Razvan Marinescu

:ascratch:@Andrei Urucu ma cam feresc sa car ceva in frigiderul rulotei cit aceasta este in faza de  remorca-drum...un pachet sau ceva lasat la intimplare iti face praf tot pe acolo si ..te mai trezesti si cu frigiderul dislocat...asa mai bine fac o investitie de genul si--consider eu ca este mai sigur..pe urma la camping iti trebuie oricum...mai bagi o sticla 2- 3...la rece...

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Andrei Urucu

@Razvan78 nu stiu ce sa zic ....Eu unul numai asa am mers pana acum , cu frigiderul plin ..dar fara sa le dau voie sa se miste in el ..doar ca nu aveam la masina priza 12S si foloseam pungi de gheata de la petrom , , , , acum mi-am montat-o din acelasi motiv ..( in loc de o punga de gheata sa pot baga altceva)  Stiu ca unii zic ca nu este ok ...dar sa stii ca pana acum nu am patit nimic la frigider. Mai mult, ca sa se rupa frigiderul cu totul din mobila ...probabil datorita carosabilului ..trebuie sa fi perdut rotiile de mult de la rulota :ascratch: Nu cred ca exista acest risc cat mergi cu grija pentru rulota ta ..nu cu gandul la frigider.

 

Pentru camping, da este ok ..dar poti folosi un frigider mic la 220v care costa 1/3 din costul lazii de mai sus si il cari doar pe camping ..

Modificat de Andrei Urucu

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel Schuster

@Razvan78

 

Eu folosesc de mult timp lada frigorifica, acasa o racesc la 220 V, cand plec o alimentez la 12 V in masina si cand campez o folosesc pe gaz. Este foarte buna mai ales pt sticle ( apa la 0, 5 l sau bere ), dar si pentru alimente la pescuit. Am cumparat-o de pe ebay.de SH. Daca vrei, este cineva in Mogosoaia care vinde cu 650-700 ron ( www.probarca.ro la sectiunea altele sau pescuit si vanatoare). Daca vrei noua, vezi ca exista si modelul 1600 care raceste cu 30 grade sub temperatura exterioara.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Razvan Marinescu

@Gabriel Schuster acum am vazut , singura diferenta in afara de 5 grade in minus aceea  de 1600 este mai mica la capacitate, respectiv litraj..

Modificat de MARIUSGEORGE

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai D

Si eu am un Tropicool, tot pentru transport. Raceste 30 de grade sub temperatura ambianta. Sunt foarte ok.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihnea Stoenescu

Am si eu o 'bijuterie" antica care surclaseaza totul ! biggrin  (22L; 25 grd sub ambient; 11, 4Kg; 220v, 12v, GPL)

Fotografie0275.jpg

Fotografie0276.jpg

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel Schuster

@Mihnea Stoenescu

Buna " instalatia", cand o vad imi aduc aminte de copilarie, statea in portbagaj si isi facea treaba bine peste tot unde umblam cu parintii. Si eu folosesc un Electrolux vechi, SH, care arata si functioneaza impecabil.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Rafael Miron

@Razvan78

Modelul asta il folosesc de 2 ani.

De acasa pana la destinatie il tin un portbagajul masinii - 12v, in camping la 220v. De regula, nu prea fac piata de acasa. In zilele de astazi oriunde mergi gasesti cate un supermarket. Pentru un randament maxim, asez produse doar pe randul de jos - am avut surpriza ca la +27°, sa gasesc legumele cu pojghita de gheata pe ele. 

Eu o recomand.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Achim

Am si eu o intrebare @rafael miron; atunci cand lada asta merge pe gaz exista un cos de evacuare? Are asa ceva?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Rafael Miron

@Achim

Pe gaz o folosesc doar in exteriorul cortului..masinii..etc 

Evacuarea gazelor arse se face prin partea din spate a frigiderului...are foarte multe orificii.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Costica Apostol

Am si eu o lada ca a colegului Rafael Miron si am folosit-o asta vara exclusiv pe gaz ! Face minuni, o recomand cu toata caldura !

Am testat si consumul de gaz : cu o butelie originala de rulota lada a functionat 30 de zile (data la minim ). Pe maxim gaseam

dimineata usoare urme de gheata pe produse .

Tin sa precizez ca am folosit-o in afara rulotei sub o terasa cu pereti laterali  !

Trebuie sa mai spun ca la vant puternic mi s-a stins flacara de 2-3 ori .La stingerea  flacarii se intrerupe automat alimentarea cu gaz .

 

 

 

               GOLF VARIANT 1.9 TDI + CHATEAU CANTARA 908V

                          Tel  0728 066403

Modificat de MARIUSGEORGE

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.