Adrian C

Sfat achizitie rulota Wilk

13 postări în acest subiect de discuţie despre Sfat achizitie rulota Wilk

Sfat achizitie rulota Wilk

Adrian C

Buna seara tuturor

Incep prin a imi cere scuze pentru entuziasmul de care zic eu ca o sa dau dovada si mai ales poate pentru lipsa de rabdare in a cauta toate informatiile prin alte topicuri dar problema mea se pune in felul urmator: am vazut undeva o rulota Wilk parca modelul era 5S, am facut o poza dar cand am ajuns acasa am vazut ca nu s-a salvat in telefon tamp. Din ce am reusit sa aflu pretul ar fi undeva in jur de 6000 de euro, inca nu stiu ce dotari are, stiu ca e din 2004, provenienta Anglia parca si masurat de mine cu pasul pare sa aiba 8m (+-1m). Sper sa imi intelegeti lipsa de informatii precise da eu eram deja cu capul in nori, ma si vedem cu ea legata de Patrol si pe drum. O sa incerc sa dau de propietar in perioada urmatoare, sa vad exact ce dotari are rulota, care sunt eventualele ei probleme si atunci o sa revin cu informatii mai detaliate, dar pana atunci vin cu cateva rugaminti la voi (am ales varianta suna un prieten zic eu) deoarece din cautarile mele pe net nu am reusit inca sa gasesc raspunsuri la unele din ele cum ar fi:

- gasesc undeva pe net o varianta oficiala si la zi a codului rutier, unde sa ma dumiresc cum e cu masa angrenajului pa care am voie sa il conduc cu B-ul?

- are cineva idee cat costa scoala de B + E? luni o sa sun la ceva scoli dar parca nu am rabdare

- asa la prima vedere cum vi se pare pretul de 6000 pentru o rulota mareeee superok din 2004

- din ce am apucat sa vad unul din geamuri era crapat - gasesc pe undeva piese de wilk sau geamurile sunt cumva universale (pe dimensiuni)?

- in functie de ce se calculeaza impozitul la o rulota?

- se plateste RCA? Daca da cum se calculeaza.

- Rulota asta e cu 2 axe, presupune asta ceva special?

- Cam cat costa inmatricularea rulotei? (desi cred ca e inmatriculata)

- stie cineva in zona de vest vre-un meserias in rulote - pentru o eventuala verificare, reparatii ulterioare?

- am vazut undeva la vanzare dar nu mai stiu unde carlig de remorcare reglabil pe inaltime. Masina mea e ridica din suspensii si roti undeva in jur de 10cm fata de "normalitate" si cumva trebuie sa compensez asta.

Va multumesc daca ati avut rabdare sa cititi tot si mai ales va multumesc pentru raspunsurile pe care le voi primi.

Adrian

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Adrian C

Intre timp am mai scormonit pe net si am gait ceva legat de categoria B:

Art 24.1

(3) Persoanele care poseda permis de conducere categoria B au dreptul de a conduce ansamblurile de vehicule prevazute la lit. f) pct. 3 din anexa nr. 1, in cazul in care ansamblul depaseste 3.500 kg, numai daca fac dovada ca au absolvit un curs de formare in cadrul unei unitati autorizate de pregatire a conducatorilor de vehicule.

Art 137

Anexa 1

f) categoria B:

1. autovehiculul a cărui masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 3.500 kg şi al cărui număr de locuri pe scaune, în afara conducătorului, nu este mai mare de 8;

2. ansamblul format dintr-un autovehicul trăgător din categoria B şi o remorcă a cărei masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 750 kg;

3. ansamblul de vehicule a căror masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 4.250 kg, format dintr-un autovehicul trăgător din categoria B şi o remorcă a cărei masă totală maximă autorizată depăşeşte 750 kg;

 

Asta clarifica prima mea intrebare, dar ridica altele:

- a obtinut cineva asa ceva, si daca da cum a facut si cat a costat?

- oare se modifica carnetul cumva dupa aceasta dovada? Nu inteeleg altfet cum as putea dovedi in strainatate ca eu am dreptul sa conduc atat? Scot o dovada emisa de o scoala de soferi si o arat la politist? In mod cert nu cred ca as rezolva ceva cu asta.

 

Adrian

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihnea Stoenescu

Impozitul se stabileste functie de MMA.

Dupa cate stiu si cuantumul RCA este dependent tot de MMA (nu obosesc sa repet ca RCA la remorci constituie un grav abuz al autoritatilor prin nerespectarea legislatiei rutiere ! - in caz de accident, conform regulamentului, se raspunde numai cu asigurarea autovehiculului tragator).

Taxa de inmatriculare si cea pentru talon (in total vreo 90 lei). Mai muilt costa pe la RAR (identiuficare, omologare, carte).

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel Schuster

@Adrian C, din ce stiu aceasta dovada este valabila numai in Romania.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai Dura

Cauta si citeste ce am scris eu in topicul '' Categorie permis B si BE " si o sa te lamuresti ce ai de facut.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adrian C

Multumesc mult de raspunsuri. Am masurat rulota la pas - 30 de pasi * 30cm => o lungime de 8, 1 m. Nu am dat de proprietar dar m-am uitat mai atent putin pe dinafara la ea. Un geam e spart jos cu o bucata lipsa si altul e crapat pe o ungime destul de mare. Modelul e Wilk 5S royale, revin cu intrebarea, oare gasesc undeva piese de rezerva? Mai tarziu o sa atasez cateva poze ca am ramas fara baterie la telefon.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel Schuster

Un alt aspect care nu trebuie neglijat este ca ai nevoie de 4 anvelope!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adrian C

Multam mult de raspunsuri.

@Adrian V. - am tot cautat pe net si din pacate nu am gasit varianta oficiala si la zi a codului rutier pe siteul politiei romania si pe cel al serviciului circulatie. Surpriza: NU E. Pentru moment planuiesc sa tractez rulota (daca o iau) cu patrolul din dotare care are MMA 2800kg. Din informatiile initiale rulota are cam 1350kg, cred ca MMA, urmeaza sa verifica cand ma intalnesc cu proprietarul. Totalul ar fi 4150kg. Oricum trebuie sa iau B-ul ala special, deoarece nici o rulota nu ar merge legata altfel de Patrol - ar trebui sa aiba maxim 700kg, si nu stiu daca sunt din astea.

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai Dura

Nu are cum sa aiba doar 1350kg MMA, cele cu axa dubla au 1800kg MMA si proprie 1500 sau 1600kg, a mea are o axa 7311cm si MMA 1500kg

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adrian C

Bun.

Pana ma mai gandesc eu ce si cum cu achizitia rulotei am reusit sa aflu preturile pentru carnetul de soferi, categria B+E sau Bx (aia care merge cu 4250kg). Surpiza mea a fost sa aflu ca 2 din cele mai mari, daca nu cele mai mari scoli de soferi din oras, nu ofera aceste categorii. In rest preturile variaza del a 700 + combustibil (7l/h) pana la 1000 pentru B + E si 500 lei pentru Bx. Din punctul meu de vedere alegerea e clara - o sa fac cat de curand B + E si am scapat de orice problema. Daca mergem 2 (eu cu sotie) poate obtin si un discount.

Acum legat de rulota, e inmatriculata si pretul e undeva pe la 4200 euro, din pacate nu am reusit sa ajung in timp util acasa ca sa dau de proprietar. Ramane pe zilele urmatoare, Daca iese bine la inspectie mergem mai departe, daca nu mai mult ca sigur ca o sa apelez la @Viorel deoarece e clar ca nu m-as risca sa imi aduc una singur de afara.

Nea Viorele, stai cu telefonul pe aproape ca te voi suna zilele astea oricum.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai Dura

Ai mare grija la infiltratiile de la colturile rulotei de sub paturi, ultimul coleg care a cumparat-o din Olanda cu Viorel nu a cascat bine ochii si pe lateral la usitele de depozitare sub paturi, intrase apa si mucegaise iar in podea avea si o gaura.

A crezut ca rulota fiind mai noua nu are nici o problema, dar s-a apucat de reparatii cand a vazut-o acasa.

Asa ca bafta!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihnea Stoenescu

@Adrian C, uita-te inca o data pe talonul masinii pentru a verifica MASA PROPRIE (nu MMA !) a masinii. Trebuie sa fie mai mare decat MMA-ul rulotei. Este si aceasta o conditie importanta.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adrian C

E ok, masa masinii e 2020 kg. In carte scrie sarcina maxima pe carligul de remorcare e 3500 kg. Stiu ca e indicat sa nu depaseasca masa remorcii jumate din cea a masinii.

Revin cu detalii cand o sa am mai multe informatii.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.