Laurentiu

Infiltratiile - aventura continua

22 postări în acest subiect de discuţie despre Infiltratiile - aventura continua

Infiltratiile - aventura continua

Laurentiu

Pentru ca sunt un "norocos", de parca nu as fi avut suficiente infiltratii la rulota, am descoperit alta.

Fiindca vreau sa realizez o mai buna izolare la baia rulotei, mai exact hidroizolatie sub cadita de dus, dat jos tapetul pana la inaltimea de un metru,  aplicat HPL gros de 1 mm. si aplicat mastic sika sub toate holsuruburile si la toate imbinarile baii, astfel incat sa pot folosii dusul din baie fara teama, am trecut la treaba. 

In momentul cand am inceput sa dau jos tapetul, surpriza totala. O infiltratie de toata frumusetea, care a distrus atat lemnul cat si placajul interior. Infiltratia nu mai exista, intre timp reparand pe exterior crapaturile din capac care au provocat-o, insa prea tarziu, raul fiind deja facut. Cum nu am de gand sa demontez acum tot spatele rulotei, asa cum ar trebuii in mod normal, am inceput reparatia pe interior. Am eliminat toata putreziciunea, voi repara cu fibra de sticla crapaturile capacului si pe partea interioara, iar apoi voi schima lemnul si placajul doar partial, nu intreg panoul.

In concluzie, atentie la micile crapaturi. Provoaca necazuri mari.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Lucianistrate

Urate complicatii.

Ai grija la HPL sa il lipesti cu adezivul corect si cel mai important, daca ai bucati nefolosite pe care vrei sa le refolosesti in viitor, renunta. Acest material nu se tine in stoc, pentru ca neaplicat pe o suprafata mai mult de 3 luni isi pierde proprietatile si devine casant.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Laurentiu

Am facut rost de adeziv si HPL (alb). Chiar nu stiam ca trebuie aplicat in 3 luni. Este mai vechi si intradevar am observat ca este un pic casant, astfel incat trebuie menevrat cu grija. Dupa ce il aplic nu cred insa sa mai fie vreo problema. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Lucianistrate

Daca se va crapa, macar stii care a fost problema; aici e chiar de bafta. Producatorul recomanda sa fie lipit in 2-3 luni. Daca intampini probleme in aceasta privinta, suna-ma. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Laurentiu

Cum se poate taia acasa hpl - ul fara sa il crap ?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Lucianistrate

Nu cred ca se poate, dar daca vrei sa te incapatanezi o poti face cu un dreptar si un cuter si taie pe fata.

Cel mai simplu ar fi sa gasesti un atelier de mobila care sa aibe un circular cu incizor (daca spui ca are mai mult de 3 luni este foarte posibil sa se crape si acolo).

Eu te pot ajuta cu taiatul daca vii cu el in Bucuresti, zona Sos. Magurele, nu te costa nimic, decat drumul.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Laurentiu

Mulțumesc pentru ajutor. Îmi este destul de greu sa ajung la București din cauza serviciului. Peretele cu geamul mi le aduce cumnatul deja tăiate la dimensiune, dar fara fereastra decupata.  Lucreaza in domeniu dar ma ajuta si el cum poate. Restul de trei pereți ii am de tăiat. Am sa încerc metoda cu caterul. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Lucianistrate

Mare grija si macar sa fie lama noua.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Laurentiu

Am mai inaintat cu reparatia. Nu ma incanta in mod deosebit cum a iesit insa macar am scapat de putregai. A mai ramas insa lemn patat, insa nu este putred, nu este moale. Pe unde am vazut ca aste patat am aplicat solutie antimucegai. Am aplicat fibra de sticla si pe interior si am inlocuit doar capatul cadrului de lemn putred. L-am lipit cu Montage Kit si l-am prins si in coltare.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Laurentiu

Am mai inaintat un pic. Mai intai am lipit placajul, apoi l-am capsat.

gPNWYXM.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Laurentiu

Am imbracat 2 pereti. Mai am doi, apoi montata cada (cu inclinatia corecta, anul trecut toata apa statea in usa nu curgea spre scurgere) apoi mastic la toate imbinarile. 

Se lucreaza greu cu HPL -ul. Se taie greu si este casant. Efectiv dupa ce dai de 2 ori ca caterul pe el, varful lamei este rotund. Dupa ce il aplici arata insa foarte bine.

Multumesc din suflet colegului @lucianistrate pentru indicatiile tehnice. Daca nu i-mi spunea cum trebuie taiat, sigur il crapam.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Laurentiu

Am inceput sa ma remontez baia. Mai am de izolat cu mastic cadita, montat etajera, chederul, instalatiile. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Lucianistrate

Arata bine, daca pozele ar fi postate la o rezolutie mai buna sa putem vedea detalii poate ti le-am spune.

Oricum ce ai facut tu cu HPL acolo, vorba lui @Adrian V. te poate tine foarte mult, este un material extraordinar de bun si foarte scump pentru al pune un producator in rulote.

Din partea mea felicitari pentru curaj si realizari.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihnea Stoenescu

Munca multa dar si satisfactie. A iesit ceva bun si frumos. Felicitari !

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai PATRULETE

Felicitari , arata bine, tine-o tot asa si vorbim la final ()|

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marius George

Spor la treaba in continuare si jos palaria cata rabdare si ambitie ai...nay

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Laurentiu

Gata baia. Am finalizat lucrarea si am gasit in ea si loc sa prind masa pliabila. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornel Mihailescu

Felicitari @laurentiuhi
Frumoasa lucraresuperok

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

Bravo @laurentiu, ai făcut o treaba buna! superok

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Andrei Urucu

Felicitari!!  A iesit super ok !superok

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Costica V.

Bravo @laurentiu, felicitari ptr. lucrare !!
Dupa cum arata a iesit SUPER !!  superok
Dupa cum ai scris/spus si tu, felicitari si colegului @lucianistrate din Bucuresti care ti-a dat
sfaturi in privinta lucrarii. Conteaza enorm sa primesti chiar si numai un sfat atunci cand
ai nevoie .
 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Laurentiu

Enorm contează un sfat.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.