Mihai D

O partida de pescuit 18-19 Martie 2016

17 postări în acest subiect de discuţie despre O partida de pescuit 18-19 Martie 2016

O partida de pescuit 18-19 Martie 2016

Mihai D

Pentru ca s-a mai incalzit afara, propun o iesire la pescuit pe langa Bucuresti. Eu mai am cativa prieteni fara rulota, si am putea gasi ceva si cu casute (dar nu este obligatoriu).

 

Ca prima iesire, sa ne mearga bine tot anul, as propune o balta ce colcaie de peste - sa incepem cu dreptul. Am fost anul trecut si stiu sigur ca au populat in septembrie si octombrie la:

- Solacolu, este aproape de Bucuresti (30km), au si locuri pentru rulote cu posibilitate de racordare la curent electric. De asemenea, apa nu este o problema. Cazarea la casute este 160 pe 24 de ore in weekend (casutele au caldura). Taxa 50 de lei pe 12 ore si eliberezi tot, sau 100 de lei si se retine pana in 5kg.
Link cu locatia Balta Solacolu

- La Conac, la 70-80km de Bucuresti (langa Giurgiu), foarte bine amenajata, foisoarele au toate prize de 220v - deci se poate racorda usor rulota, iar casutele au AC ce poate fi folosit pe cald pentru incalzire. Taxa 50 de lei pe 12 ore si eliberezi tot, sau daca vrei sa pastrezi ceva se cantareste la kg 13-15 lei.
Ar mai fi la km 50 pe autostrada balta lui Bitman -  Sulimanu (au luat-o cei de la Senzor), insa casutele nu stiu sigur daca sunt incalzite si de asemenea, nu stiu ce peste mai este pe acolo.  De asemenea, mai este Paicu pe langa Lehliu, unde avem si cunostinte - dar nu prea este peste, in doua zile abia am prins un crap de 4kg.

Fara casute sunt foarte multe, si cu peste frumos. Trebuie doar sa stim daca sunt amatori si printre cei fara rulote. Sau poate facem una scurta de o zi, plecat devreme si intors inapoi pana seara ?

 

Faceti si voi propuneri, eu vreau sa inmoi coada in balta. Vreme insorita pare a fi in weekendul 4-5 Martie si 18-19 Martie, dar pentru o iesire scurta merge lejer orice weekend.

 

Numai bine,

Mihai

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Adrian N.

Daca se preconizeaza uscat eu as iesi 18-19 martie, dar numai daca e bine.

Sa stau in mocirla 2 zile nu stau, ca iau si piticu si e mai complicat, dar daca e soare si uscat ies obligatoriu. 

La Solacolu as merge cel mai degraba, stiu balta si tare as mai iesi la un pescuit, sa va arat cum merge un feeder pe o balta de genul asta.

Oricum cred ca e un pic cam devreme sa batem in cuie o iesire din asta, poate peste o luna.

Modificat de Radu B.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai D

Si eu vreau sa merg cu fimiu. Tovarasul meu de pescuit are si el 2 copii, iar nevasta-sa este mai bolnava decat el cu pestele. Deci daca vremea se anunta buna, 90% suntem acolo. Mai facem un update inainte cu o saptamana/doua.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Florin Drumea

Ce costuri sunt la campare pe balta Solacolu?

Modificat de Florin Drumea

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai D

Azi am vorbit și zice ca nu ia nimic. Presupun ca se mulțumește cu taxa de pescuit.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Florin Drumea

Ar fi perfect...mai ales ca eu nu am nevoie de curent.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel Schuster

De Sulimanu putem uita, au plecat pestii, iar cu rulotele nu prea este loc.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai D

Oamenii sunt ok la Solacolu. ne înțelegem cu ei. Ultima data am plătit 120 pe căsuța de 200.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Florin Drumea

Am vizitat pagina lor si chiar arata bine Solacolu...cu siguranta voi ajunge acolo. Sa se mai incalzeasca.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adrian N.

Minunat, batem in cuie weekend-ul ala, probabil ajung vineri seara tarziu, pe la 9 -10, cu tot calabalacul.

Atentionez ca puiutul meu de 3 ani si jumatate duce pasiunea pentru pescuit la noi limite.

Cine vrea pescuit in liniste, cum aveam si eu odata, sa stea departe de noi. Cine vrea ras si sprit, tineti aproape.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai D

Chiar acum scriam emailul.

Pentru ca m-au intrebat mai multi colegi despre accesul si locurile disponibile pe balta, va atasez o imagine cu pozitionarea acesteia. 

Balta este toata ingradita, tocmai in ideea de a nu se intra cu masina pana in mal; nu stiu daca s-o fi facut vreun acces intre timp. Cum venim pe drumul de acces din stanga, in partea de jos sunt casutele si in partea de sus am vazut parcate rulotele.

Voi ajunge acolo sa platesc avans pentru casute, pentru cativa colegi de-ai mei (una mare si doua mici deocamdata), si va trimit poze sa va dati cu parerea.

Scuze. Atasata poza.

Solacolu.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai D

Merge si 12-13, eu ma uitasem pe prognoza de aceea am propus 18-19, dar poti sa stii cum va fi vremea - se schimba de la o zi la alta, dar de la o luna ala alta. Spun prezent si pe 12-13.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai D

Mai era loc in capatul opus al baltii, dar acum vad ca au aparut casute pe mal;  sunt 6 casute mici, inainte erau doar 3.  In parcarea aia mica nu incap mai mult de 2-3 rulote......

Eu merg oricum Adrian, ca de mult tot zic ca ies din casa. Facem alta data o iesire in grup mai mare, cand sunteti si voi mai liberi.....si vorba ta, vorbim mai multe pe 5. Pana atunci, spor la bani , ca vine caldura si avem pe ce-i cheltui ....

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai D

Pentru cei ce vor sa mearga in aceasta locatie, atasez poze proaspete.

 

Contrar asteptarilor, balta a fost plina, chiar daca se asteptau temperaturi cu minus sambata noapte (a nins si chiar a inghetat apa din galeti). S-a prins peste intre 1.5kg si 5-6kg, la feeder, monturi cu plumb pierdut, cu momitor cu arc......la silicoane, bonduele, porumb cu usturoi etc. Sambata toata lumea a prins macar o bucata, chiar daca dupa ora 10:00-10:30 soarele a disparut si vantul a suflat cu putere. 

 

Duminica a fost vreme foarte buna, s-au incins gratarele, s-au consumat licorile.......dar peste ioc. Duminica nu cred ca s-au prins decat vreo doi crapi pe toata balta, chiar daca vremea a tinut cu noi. Asa ca, balta are peste, dar cand nu vrea sa traga, poti sa-i dai si cu "rahat facut patratica in gura".

 

Am atasat si cateva poze cu piscinele, care vor fi functionale incepand cu luna Mai. Se amenajeaza dusuri, o terasa si un loc de joaca pentru copii. Verdeata este la greu, umbra se mai gaseste pe la salcii, deci conditii sunt mai mult decat decente. Insa cam greu cu cazarea, s-au cam ocupat toate weekendurile pana in iunie; se gasesc una-doua casute, insa pentru grupuri mai mari se gaseste loc abia din iulie. Pentru cei frigurosi, caloriferele sa stiti ca au duduit toata noaptea de sambata; deci nu trebuie sa isi faca griji nici cei cu copii mai mici.

 

Fir instins si toate cele bune.

 

 

 

1.JPG

2.JPG

3.JPG

4.JPG

5.JPG

6.JPG

12.JPG

13.JPG

14.JPG

Pozele cu piscinele/terasa/dusurile.

7.JPG

8.JPG

9.JPG

10.JPG

11.JPG

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adrian N.

Pare extraordinar, totusi, rulotele pot sta si pe balta sau chiar numai in parcarea de macadam? Nu se pune problema sa iau peste, eu practic doar pescuit sportiv de ani de zile.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai D

Salut Adrian,

 

Nici noi nu luam peste, nu de pe astfel de balti, unde mergi pentru relaxare. Duminica, cat a fost vremea buna, am fost cu administratorul si am dat o tura, si uite cum sta treaba cu rulotele:

- acolo unde este portiunea aia de macadam nu cred ca este de stat, decat in cazul in care pui niste pavilioane pe marginea baltii pentru activitatile din timpul zilei si te retragi in rulota doar la somn. In schimb are in fata un loc intins  de verdeata si asta este un plus (vezi imaginile 2 si 3, in spatele salciilor, pana la gard).

- mai este loc in capatul din dreapta al balti, dupa case, unde este si o deschidere in gard de vreo 6-7m (era un Hillux parcat acolo si mai avea juma` de metru in fata si in spate), pe unde putem intra. Acolo sunt locurile de pescuit 3, 4, 5, si de obicei le ia cine sta in ultima casuta - plateste o casuta pentru buda si dus, si pescuiesc 3-4 persoane.

- mai avem locurile 1 si 2, pe malul opus, vis-a-vis de locurile 3, 4, 5, insa nu cred ca intra mai mult de 2 echipaje (locul este ingust, insa imi pare cel mai frumos de pe toata balta , ai salcii de jur imprejur, iar iarba zici ca este covor persan)

 

O alta varianta ar fi de ocupat tot capatul din stanga al drumului, unde nu sunt casute, pentru ca nu prea ai unde sa mai mergi - este capat de drum - si atunci nu are cine sa te deranjeze. Asta era si recomandarea administratorului, dar sa stai pe marginea drumului....

 

Eu mai fac o iesire pe 16-17 Aprilie cu cativa colegi de munca, dar avem doar casele 3, 4, 5, 6, 7. Casutele 1 si 2 sunt ocupate, iar ultima casuta (numarul 8) este ocupata si au rezervate si cele 3 locuri de pescuit din margine, deci si sa vreau sa merg cu rulota nu prea pot, pentru ca ar insemna sa stau separat de restul grupului.

 

Am aruncat pastila administratorului, i-am spus sa se gandeasca si la rulotisti, si vreau sa le imping si un e-mail la "sugestii/reclamati", dar nu cred ca vor face mare lucru - acum isi fac un pui de pensiune pentru a mari locurile de cazare, deci nu vad interesul. Dar, poate poate.....

 

 

 

1.JPG

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adrian N.

Eu unul le-asi da si banii pe o casuta doar sa ma lase sa stau civilizat cu rulota, este aproape, civilizat, si are peste, decat sa merg 3 ore pe sens, sa nu prind nimic, si sa stau off camping, prefer sa dau 4-500 lei pe balta intr un weekend, cu toate ca din cand in cand si salbaticia are farmecul ei.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.