Ionut C.

Campervan Renault Master

10 postări în acest subiect de discuţie despre Campervan Renault Master

Campervan Renault Master

Ionut C.

S-ar vinde campervan Renault Master. Autovehicul inmatriculat in 2009, conversie in autorulota realizata personal in 2014-2015. Fiind omologata la RAR ca autorulota, beneficiaza de tarife scazute la RCA si rovinieta, iar frecventa ITP este la doi ani. Are 3 locuri in talon.

 

Mobilier nou, modern, cu accesorii de calitate. 

Izolatie speciala, atat pe pereti cat si pe plafon.

Rezervor apa curata 100 litri, pompa Shurflo cu presostat (instalatie sub presiune). Rezervor de apa gri in curs de instalare, cca 50l. Deocamdata, daca este nevoie folosesc un rezervor mobil cu roti.

Incalzire: aeroterma Webasto (noua), pe motorina, distributie uniforma a aerului, inclusiv spre pat.

Apa calda menajera: Webasto Thermotop 5kW, pe motorina plus rezervor acumulare (boiler) inox de 24 litri (suficient pentru 2-3 dusuri consecutive). 

Baie cu dus multijet, hidromasaj, dimensiuni generoase (1m x 0.7m), WC Thetford cu caseta, eacuare din exterior, cadita de dus rigida.

Trapa de sticla heliomat, actionata electric, plasa antiinsecte si obturator de lumina.

Instalatie electrica rulota cu baterie separata (Jarett 100Ah), panouri solare 200W.

Frigider cu compresor la 12V.

Iluminat interior + exterior pe LED.

Marchiza Fiamma F45 - lungime 3, 5 m (noua)

Multiple spatii de depozitare, portbagaj imens.

Carlig de remorcare si priza cu 7 poli.

Anvelope de vara (aproape noi) pe jante aliaj usor plus anvelope de iarna (nerulate) pe jante de tabla

Masina este intr-o stare foarte buna, fara urme de uzura exagerata, cca. 175.000 km. A fost revizuita din bara in bara, inainte de conversie. Schimbat: discuri + placute de frana fata + spate, pivoti inferiori. Abia s-a facut schimbul de ulei si filtre (ulei, combustibil,  aer, polen).

Lucrez la modificarea banchetei pentru crearea a inca doua locuri de dormit.

La cerere se pot face orice imbunatatiri sau modificari.

 

Pret 18.000 EUR - ma intereseaza variante de schimb doar cu teren in zona de deal.

 

Motivul vanzarii: am inceput un alt proiect, un Fiat Ducato din 2008, 125.000 km,  eventual s-ar vinde acesta in cazul in care apare cumparator interesat de o constructie (conversie) la comanda.

 

 

Modificat de Ionut C.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Viorel C.

Poze, neaparat poze....

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ionut C.

Cam greu cu pozele, inca nu am.

20160215_120858.jpg

20160215_120828.jpg

20160215_121009.jpg

Modificat de Ionut C.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ionut C.

Am prin calculator fotografii din timpul conversiei, inclusiv lucrari ascunse. Eu am facut izolatia pentru toate anotimpurile.

 

izolatie.jpg

izolatie 2.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Sabau Petru

Buna dimineata Ionut !

Numele meu este Sorin Sabau si am inceput si eu un asemenea proiect de trecere de la "autoutilitara "  la "caravana" 

Te rog frumos , sa-mi spui , daca doresti , cum ai facut trecerea la caravana ?

Un prieten de la RAR , mi-a spus ca nu exista o firma abilitata in Romania , care sa faca documentatia necesara .

Eu am 3 locuri in acte si suntem o familie de persoane, deci nu e atat de important  sa o trec ca autoutilitara , dar merita incercat daca se poate .

Facand cu masina insotire de transporturi nu conteaza atat de mult ce este sau nu in acte , dar m-ar interesa .

Multumesc ptr timpul acordat si-mi cer scuze ptr deranj!

Sorin Sabau 

0745347892

sorins.sabau@lsplus.ro

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ionut C.

Conform legii, transformarea din autoutilitară în autorulotă poți să o faci în regie proprie. Pe site-ul RAR găsești condițiile pentru omologare. Dacă vrei ferestre și trape (orice intervenție la caroserie), atunci va trebui ca aceste montaje sa fie efectuate de carosieri autorizați RAR, care îți vor elibera un document de conformitate. 

Schimbarea numărului și repoziționarea locurilor este mult prea costisitoare și nu cred că merită.  

Omologarea ca autospecială autorulotă are avantajul scaderii cheltuielilor anuale ( rovinieta și RCA). 

Studiază cu atenție RNTR,  apoi adresează-te în scris RAR, cerând condițiile de omologare pentru situația ta. Vei avea surpriza să constați că e mult mai ușor decât se aude în folclor. 

Succes! 

Modificat de Ionut C.
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ionut C.

Alte poze:

 
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ionut C.

Se poate inchide, multumesc.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.