Mirica Valentin

Sfaturi pentru montat suport spate rulota

17 postări în acest subiect de discuţie despre Sfaturi pentru montat suport spate rulota

Sfaturi pentru montat suport spate rulota

Mirica Valentin

În urma unui schimb în care dau un suport de biciclete , nefolosit de proţap, pe un suport de spate la rulota, am rugămintea să-mi spună colegii care ştiu sau au văzut cum se montează pe spate la rulota.
Deocamdată nu am foto pentru acest suport, dar ştiu că are 3 locuri de biciclete ceea ce mă face să mă gândesc că trebuie fixat sănătos. Deci, de ce am nevoie pentru întărirea rezistentei de susţinere la interior şi exterior?

Mulţumesc aticipat.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Mihai Dura

Ai grija la sistemul care il are el . Trei biciclete nu sunt ca doua; unele au un sistem care se agata pe sina de aluminiu de deasupra geamului care este pus sa acopere imbinarea dintre tabla de la acoperis si cea de la perete .

Altele au niste placute cu cate 4 suruburi care se prind de perete si cred eu, ca sunt mai sigure.

Modificat de Radu B.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

In plus, in jurul găurilor pe care le dai pentru prinderea suportului, trebuie sa foloseşti mastic de etansare gen Sikaflex... Foarte multe rulote au avut probleme cu infiltrațiile datorită unui astfel de suport care a fost prost montat (chiar a mea, eu l-am dat jos si l-am vândut)...

De aceea cred ca e mai recomandat cel care se montează pe protap, părerea mea....;)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai Dura

Eu am avut pe autorulota montat de producator tot cu 3 biciclete si nu am avut probleme cu infiltratiile.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornelsavu

Eu am imbinat cele doua posibilitati enumerate de @MIHAI DURA. Am dat gaurile chiar prin sina, si am pus placute pe interior.

Daca vrei sa agati trei biciclete pe el, eu zic ca este prea mult pentru rulota, deoarece trei biciclete de adulti depasesc 50 - 60kg si vor destabiliza ansamblul, mai ales ca sunt asezate si destul de sus. In orice caz supradimensioneaza placutele din interior.

Modificat de Radu B.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai Dura

Si pe autorulota cred ca peretii sunt mai grosi si producatorul poate a pus intaritura in pereti in acele locuri de prindere vorba lui Radu.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian Ionita

Nu stiu daca am inteles bine, dar se pare ca este disponibil un suport pentru biciclete ce se monteaza pe protap? 

L-am ratat pe ultimul pus la vanzare pe forum. Nu am ce sa dau la schimb in afara de bani...

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mirica Valentin

Multumesc domnilor pentru raspunsuri si vreau sa precizez faptul ca suportul este pentru 3 biciclete dar o sa am 1 sau 2, asa ca, greutatea o sa fie mai mica , iar idea lui Cornel Savu cu gaurile prin sina este cred cea mai buna in conditiile in care o sa fiu foarte atent cum il montez. Materiale si Sikaflex deja am pregatit asa ca astept sa se incalzeasca un pic.

Am cerut sfaturile voastre ca sa ma documentez si sa aleg cea mai buna metoda si chiar daca nu sunt de meserie am mai fost nevoit cu resurse proprii, sa-mi rezolv problema la peretele din fata cu geam cu tot cand un personaj , a incercat sa intre cu o ranguta si a spart tot. Problema a fost rezolvata cu etansarea geamului , refacerea structurii de rezistenta la perete, asa ca sper sa pot sa o rezolv si acum in mod corespunzator.:-)

Modificat de Radu B.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

Succes !!! superok

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mirica Valentin

Multumesc!xll

 

On 05.02.2016 at 16:44, Cristian Ionita a scris:

Nu stiu daca am inteles bine, dar se pare ca este disponibil un suport pentru biciclete ce se monteaza pe protap? 

L-am ratat pe ultimul pus la vanzare pe forum. Nu am ce sa dau la schimb in afara de bani...

Cred ca da. Suportul este nou si nefolosit si il dau la schimb pentru unul de spate, deoarece dupa ce l-am cumparat am realizat ca am protapul prea scurt si-l lovesc la curbe stranse cu masina. Deocamdata am primit un telefon in care promite ca trimite foto de la Constanta. Asa ca dupa raspunsul omului mai putem vorbi. Fara promisiune, fiindca nu-mi place sa nu respect cea ce vorbesc.:ascratch:

Modificat de Radu B.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mirica Valentin
On ‎2‎/‎6‎/‎2016 at 19:04, Mirica Valentin a scris:

Multumesc!xll

 

Cred ca da. Suportul este nou si nefolosit si il dau la schimb pentru unul de spate, deoarece dupa ce l-am cumparat am realizat ca am protapul prea scurt si-l lovesc la curbe stranse cu masina. Deocamdata am primit un telefon in care promite ca trimite foto de la Constanta. Asa ca dupa raspunsul omului mai putem vorbi. Fara promisiune, fiindca nu-mi place sa nu respect cea ce vorbesc.:ascratch:

 

1-Carry_Bike_Caravan_XL_A_Bleu.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mirica Valentin

Domnilor am montat suportul de bicicleta si am tinut cont de sfaturi , schimband suportul cu unul de doua biciclete. Am dat gauri in sina de sus direct prin interiorul sistemului ca sa nu se vada , iar la partea de jos am intarit  pe interior si esterior cu placute de aluminiu.Nu am facut finisarile  si astept sa se intareasca siliconul sa rezolv si problema asta. 

IMG-20160320-00012.jpg

IMG-20160320-00011.jpg

IMG-20160320-00013.jpg

Dupa ce m-am agatat cu cele peste 100 kile cred ca o sa reziste . Acum am o intrebare . Ce sunt aceste piese pe care le-am gasit in pachet si la ce folosesc?

IMG-20160320-00014.jpg

 

Acum inca o data multumesc de sfaturi si astept sa vad daca are cineva o idee despre aceste piese.

Modificat de Mirica Valentin

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai Dura

Acele piese se foloseau la partea de sus acolo unde tu ai bagat in acea sina si cred ca erau mai sigure decat asa cum ai facut existand riscul sa iasa datorita greutatii bicicletelor si de la drum , de la o groapa sau socuri bruste, denivelari.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mirica Valentin

Corect. Acum au logica si sigur asa este, dar le-am gasit in pachet dupa ce am montat tot ansamblul. Sina era montata din fabrica pe rulota  de partea de rezistenta din lemn a peretelui. Prin  mijlocul piesei care se prinde in sina am dat o gaura de 5 mm prin care am bagat un surub de inox tot de 5 iar pe interior am pus tot tablite de intarire de aproximativ 4x4 cm. Acum sper sa tina si daca nu o sa mai fac un sistem de prindere cu 5 - 10 cm mai sus . Acum asta este . Experienta se castiga gresind tamp sau te lumineaza un coleg.nayhi

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai Dura

Acum daca ai bagat surub de cinci cu placuta pe interior este mai sigur decat asa simplu bagat in sina accea,   dar nu se vede unde ai bagat surubul si prin ce mijloc al piesei te referi la capatul de teava  care l- ai agatat in sina ca piesele sunt acelea care ti-au ramas.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mirica Valentin

Piesa care este in sina si intra in teava de aluminiu a suportului , este goala la interior si in interiorul ei am facut gaura de cinci , ca sa nu se vada .Din bara de 5 inox am facut surubul filetat , piulite la capat si gata asta este .

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bogdan O

Buna ziua , as fi interesat de cele doua piese care v-au ramas de la prinderea suportului in partea de sus. Sau poate are cineva de vanzare . Multumesc!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.