Toni

Reconditionare? Merita sau mai bine alta?

12 postări în acest subiect de discuţie despre Reconditionare? Merita sau mai bine alta?

Reconditionare? Merita sau mai bine alta?

Toni

Buna din nou!

Acum ca ne-am cunoscut, vreau si eu sa ma lamuriti daca merita sa-mi restaurez rulota sau mai bine sa iau alta.

As investi in ea vreo mie de euro .Credeti ca imi ajunge, sa fiu complet independent de electricitate, si sa rezolv unele probleme la caroserie?

Tin sa va spun ca,  geamurile sunt varza, nu se inchid cum trebuie, nu stau ridicate, s-au stricat telescoapele.

Podeau este crapata la intrarea in rulota unde face usa unghi de 90° cu podeaua.

Nu imi mai merge incuietoarea si am nevoie neaparata de boiler.

Acum va întreb: gasesc un service sau pe cineva priceput sa se ocupe de treaba, de la A la Z? 

Stiu ca le pot "improviza" si eu dar nu sunt adeptul improvizatiilor, si nu am rabdare.

A doua varianta ar fi sa-mi iau alta rulota, mai dotata si mai intretinuta, dar,  dat fiind faptul ca ies 90% off camping si pe coclauri,  as opta sa o restaurez pe asta ca e mai "de bataie".

Precizez ca nu are infiltratii, nu are mucegai, doar ca este mai veche si arata mai rau.

Nu are rezervor de apa, si ma gandeam sa fac o instalatie care sa-mi traga apa din duba.Am un cub de 1000 de litri , si Slava Domnului am si masina cu care sa il transport :clapping:.

Voi ce sfaturi/sugestii imi dati?

Mai bine alta, sau sa ma apuc de asta?

Va multumesc !

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Toni

Nu ma apuc eu de ea ca nu am rabdare si vreau sa fie profi nu improvizata.

Deci mai bine alta sa-nteleg?

La 4000E ,  gasesc una buna?
Cu panouri , cu tot tacamul?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

Ia-ți o rulota buna, care sa corespundă tehnic si estetic,  cu dotările standard si abia după aceia o utilezi cu panou fotovoltaic si ce mai doresti tu...
E mai bine sa-ți faci tu configurația instalației in funcție de ce consumatori ai si e si mai puțin costisitor, părerea mea.../.;

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Sorin  Leitoiu

Salut Toni !
Nu sunt un expert in rulote, sau mecanica, etc......, dar multe din activitatile in domeniu le-am invatat din mers si-mi place ca la lucrul meu sa surubaresc singur.

Daca dispui de fonduri necesare cumpara una noua,  piata este diversificata , o poti alege dupa cum vrei tu si stiu sigur ca la 4000 Euro gasesti ceva , , MISTO'' , chiar si mai ieftin poate.

Eu unul nu as mai baga timp si bani in cea veche.

Inca o data aceasta este parerea mea personala  hi

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David
în urmă cu 4 ore, Toni a scris:

Nu ma apuc eu de ea ca nu am rabdare si vreau sa fie profi nu improvizata.

Deci mai bine alta sa-nteleg?

La 4000E ,  gasesc una buna?
Cu panouri , cu tot tacamul?

 

Scuze colegule, dar tu singur ti-ai dat raspunsul! Si poate cu costuri mai putine, depinde insa de multe aspecte!

S-auzim numai de bine!

Bafta si noroc! nay

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
CristianG

Stai in banca ta cu reconditionarea ca la sfarsit cand termini zici ( Ce-am facut Doamne ! ) tamp

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Toni

Pai da, eu vroiam sa fie ca la carte reconditionarea, dar uitandu-ma pe aici imi dau seama ca nu merita.

Generator din start nu, ca face galagie.

Wc oricum nu o sa folosesc, si daca voi avea, poate numai in situatii limita sau ceva, dar am mare nevoie de apa calda.

Din cate am mai studiat de la voi cred ca 100w ar fi de ajuns pentru mine.Refuz din start sa folosesc TV-ul in camping, poate un laptop.

Si cum zici tu @mario, full led, de ce sa nu profitam de tehnologie.

Eu am patit-o asta vara in Vama Veche.

Au intrat peste noi in rulota in timp ce dormeam, si ne au furat banii si telefoanele.Si de atunci am zis ca neaparat trebuie sa rezolv problema luminii, cu senzori, lumina exterioara si asa mai departe.

Doar ca pana acum,  nu stiam exact cum sta treaba si nici nu aveam experienta in ale rulotismului.

Va multumesc pentru ajutor!

 

Modificat de Radu B.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
TEODOR

Nici eu nu inteleg cum au intrat peste voi , dar asta cred ca ar fi subiectul unui alt topic, chiar interesant. 

Parerea mea este ca o restaurare completa , dincolo de banii si timpul alocat, iti poate transforma zilele intr-un mare calvar,

mai ales daca nu-ti place si nu stii sa faci asta.
La 4000 de euro iti gasesti daca vei cauta, mama de rulota , chiar si cu ceva optiuni pe ea.

Mai important ca orice sunt nervii tai !

Cred ca aspectul cu furtul din rulota poate constitui un subiect demn de un topic nou,  

in care sa posteze si alti colegi carora li s-a intamplat asa ceva, din care sa invatam si noi ceva.

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Laurentiu

Se merita reconditionata doar daca o faci singur, insa nu este usor si dureaza destul de mult timp.
Preturile practicate pentru reconditionarea in ateliere sunt mari.

IIuminatul cu leduri este cel mai bun. Personal nu am panou solar sau generator, insa cu o baterie buna pe rulota, iluminat pe leduri  si incarcarea bateriei in timpul mersului nu vei avea probleme.
Anul trecut am fost 15 zile off - camping si nu am ramas fara curent.
Pentru a nu mai avea surprize cu efractia, monteaza sistem de alarma cu senzori la usi si senzor miscare in interior.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marius George

Sfatul meu ca si al colegilor, este sa o mariti si sa iei alta.

Am avut si eu una mai veche la care am restaurat una alta si crede-ma ca nu-i usor si este destul de munca.

 

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Toni

Ok,  colegii, m-am lamurit.

Nu are rost sa mai investesc mare lucru in ea.

Vreau acum sa imi mai dati un sfat.

Care este diferenta intre o rulota de U.K si una Europeana. Se poate folosi in parametrii la noi?

Inafara de prize care stiu ca sunt cu 3 pini.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marius Rotaru

Dar pe ce bani?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.