Vizitator

Noi amenzi

21 postări în acest subiect de discuţie despre Noi amenzi

Noi amenzi

Vizitator

Pentru toti cei care pleaca la drum de acum inainte , se ingroasa gluma .

Dati click AICI si vedeti ce va asteapta daca incalcati noile reguli . )|(

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Marius George

tamp

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Lucianistrate

Pentru alcool de acord.

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Emil Naghi

"În cazul în care îmbibaţia alcoolică este de peste 0, 5 g/l alcool pur în sânge, fapta constituie infracţiune şi se pedepseşte cu închisoare de la unu la cinci ani."

Asta DA, sunt de acord și încă chiar este prea puțin.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator

S-au inasprit amenzile si pentru telefon si centura .

Pentru telefon sunt de acord , ca zilnic vad toate fufele cu ochii mai mult in telefon decat pe strada , dar pentru centura mi se pare putin exagerat . Mai mult iti ia sa pui si sa scoti centura decat faci pana la piata sau pana la super-market. :ascratch:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adrian N.

Nu cred ca e serioasa stirea, nu trebuie sa ne ambalam.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Sorin  Leitoiu

Cu centura in oras uneori este exagerat ..UNEORI ...pentru alcool sunt de acord 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adrian N.

In Bucuresti foarte rar opresc pentru centura, spre deloc, asa ca nu e chiar o drama pentru noi.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David

Pana la urma fiind corecti, n-am avea de ce sa ne temem!

Acum nu cred c-ar fi vreunul din noi sa nu fi-ncalcat "regulile"!

Se pare ca trebuie sa ne cam abtinem, viteza, depasiri neregulamentare, telefon folosit la volan in trafic, etc...asta daca n-avem bani-n plus in portofel si pofta de a "sta pe dreapta"! 

Modificat de Eugen.D

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
.Vizitator...

Malwarebytes a blocat si la mine un potential atac  atentie cand deschideti. Cat despre amenzi unele ok altele prosteala tipic romaneasca. Faza cu permisul suspendat ca nu iti platesti amenda mi se pare in afara legii si cred ca poate fi contestata.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator

Si atunci care crezi ca ar fi modalitatea de a recupera amenzile ? 
Daca esti fair-play , te duci si o achiti cand ai calcat pe bec. Iti asumi greseala facuta. Daca nu ii si constrangi cumva pe soferi  atunci de ce mai avem amenzi ? Sunt o multime de "magraoni" care , "saracii de ei " nu au venituri si care nu platesc amenzile cu anii . Ca cica nu au de unde !!? 
Spre exemplu , la sectorul 4 , sectia financiara face adresa catre banci si iti ia direct din cont banii care ii datorezi bugetului de stat . Fara sa te intrebe . Doar iti trimit dupa aia o instiintare de proprire acasa , ca sa stii unde au "zburat" banii din cont.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David
în urmă cu 3 ore, adrian n. a scris:

In Bucuresti foarte rar opresc pentru centura, spre deloc, asa ca nu e chiar o drama pentru noi.

 

Colegule!

Noroc ca nu opresc, in imbulzeala si aglomeratia de pe strazi, nici nu stiu cum ar reusii? 

Ii cam vezi pe politisti cam de "decor" prin intersectii! Poate opresc atunci cand au "actiuni" doar?

Ce pot sa zic, am fost in multe orase din CE, si mari si mici, printre care , Budapesta, Bratislava, Wiena, Praga, Berlin, Munchen, toate orasele din nordul Italiei,  dar sa se circule asa ca-n Bucuresti, "jur pe toti sfiintii "ca n-am intalnit! Oare de ce si pentru ce?:ascratch:

Acum cand am adus masina din Constanta am intrat in Popesti Leordeni , Drumul Fermei 93 B bis pentru a schimba receptorul de satelit defect, dupa care a trebuit sa merg in Chitila str Pacii 13 pentru carlig! Traseu rapid, 26 km, ora 15, magazinul inchidea la 16, asa ca am cam fortat si eu nota sa ajung, "taind Bucurestiul in doua" la ora de varf, si am ajuns la si 16, 10, m-au asteptat insa, vorbisem cu ei!

Toata lumea, nervoasa, agitata, nu acorda prioritate, ceva de genul, cel mai tare si cu tupeu intra, trece si pe stanga si pe dreapta neavand rabdare ca cel de dinainte sa treaca etc...jale mare mai fratilor! Dar asta este! Riscul sa fi lovit ori sa lovesti pe cineva este foarte ridicat! Si pe deasupra sa nu cunosti, chiar este "JALE"!

Si cand mai ești "inmatriculat" si altfel decat de Bucuresti?

Dar stiti voi foarte bine, nu va spun eu!

Ma-ndoiesc ca n-ar sti fiecare unde-i este locul, dar de ce oare atata graba, imbulzeala, tupeu???

Cat de satui sunteti voi cei din Bucuresti care corecti fiind sunteti nevoiti sa fiti prezenti zilnic intr-un asa trafic?  :ascratch: O Doamne! tamp

Asa ca mai bine va-nteleg dorinta voastra de-a iesi la iarba verde, munte, mare, pescuit, aer curat etc...din cotidianul zilnic al capitalei!

Bravo voua isor !

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator

Eugen , pentru comparatie iti recomand un drum prin Istanbul .
O sa vii in Romania , si la intrare la Vama Giurgiu o sa faci precum stramosii nostri cand veneau de la razboi : te dai jos de pe cal , ingenunchezi , faci o cruce mare , dupa care pupi pamantul . Crede-ma ! biggrin

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David

Adrian, am fost si la Istambul chiar si in Asia mica pana-n Ankara, cei drept nu la volan, ci cu autocarul, dar asta in "92!

Prinsesem, o Duminica de votari si bazarul mare din Istambul era inchis, asa ca sambata seara ne-am hotarat pentru Ankara, normal ca si acolo a fost la fel!

Soferul avea 2 rezervoare, urma sa vanda continutul unuia, asa ca facand colecta i-am platit  si "am taiat-o" spre capitala!

Marfa doar pe "la colturi!

Am ramas impresionat de "cata foame de femei" aveau turcii! La opriri prin parcari navaleau pur si simplu pe ele, sa le vorbeasca, sa le atinga, ce-i drept nu erau violenti, ne-nsoteau apoi in trafic multi dintre ei! O Doamne cate-as avea de povestit referitor la aceea asa zisa "excursie"!tamp

Asa se comporta si acum cand opresti prin parcari, singur fiind cu rulota si sotia?

Dar pe "astia" nu-i amendeaza nimeni?

Scuze pentru off topic! 

Modificat de Radu B.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
.Vizitator...

Adrian am mai avut o discutie pe aceasta tema, se pot face legi in aceasta situatie cum sunt si in alte tari din saraca Europa, asta unde cei platiti de contribuabili se ocupa de recuperarea amenzilor si daca nu au bani merg la vopsit banci in parc sau matura strazi.

Crezi ca cei care se cred smecheri ar vopsi o banca in parc? Eu ma indoiesc de asta sau nu cred ca il vad sapand florile din parc.
Dar cum ziceam suntem romani mai departe si tipica gandire a fostilor de odata nu se schimba si cum cei alesi in fruntea turmei sunt din acea gama se ajunge aici.
Partea mai trista este ca in loc sa combata aceasta situatie multi sunt de acord cu gandirea lor.

Cum spuneam si mai de mult, pe mine personal nu ma afecteaza cu nimic acest scenariu de 2 bani, am permis de UK si nu poate fi suspendat pentru neplata amenzilor in Romania dar ma gandesc la altii care poate gresesc fara sa vrea si nu au bani sa plateasca amenda.

La asta te-ai gandit?

Inca o intrebare interesanta, ce facem cu cei care nu au permis de conducere?
Le luam dreptul sa mearga pe bicicleta?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adrian N.

De unde atata ura domnul Serghei? Bucurestenii sunt niste minunati iar corporatistii sau cei mutati in bucuresti din alte parti sunt sarle si prost crescuti?

Ar trebui sters postul pentru rasism si instigare. Cum ar spune cei din generatia tanara " esti hater boss".

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

@Adrian H, asta nu e un motiv, ci doar convingerea unora care poate fi foarte ușor ignorata... ;)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator

Adevarul este undeva la mijloc, pentru ca si eu am constatat ca in general corporatistii cu masini de firma sunt unii dintre cei mai jalnici conducatori (ca soferi nu-i poti numi), urmeaza foarte aproape taximetristii ( alti distrusi),  mai apoi gloata tzaranilor cu sindromul parvenitului frustrat care ar face orice sa iasa in evidenta ( in sensul rau , sau prost, al cuvantului) in trafic, si bineinteles "bulgarii" (astia sunt chiar pericole publice).  Ce sa le ceri ?  Niste nesimtiti , indiferent de origini.

Nu mai departe de acum 3zile am facut o sesizare scrisa la politia rutiera si aseara m-a sunat un agent care mi-a cerut cateva detalii despre eveniment si care printre altele mi-a spus ca in momentul de fata politia nu are efectivele necesare ca sa fie omniprezenta in trafic, iar in unele cazuri daca cei prinsi ca au facut abateri in trafic contesta in instanta masura luata , in multe din cazuri castiga.  Poate ca au si ei dreptate , poate ca sunt depasiti de volumul traficului , DAR , sa-mi spuneti cati dintre voi au pus mana pe tefon sa sune la 112 sau de cate ori ati atras atentia unui " bizon "din asta in trafic ?  Multi nu spun nimic , pentru ca la randul lor sa fie tratati cu clementa de ceilalti cand "o comit ". Incepeti schimbarea cu voi , si nu ezitati sa-i trageti de maneca pe cei care "calca stramb".

Educatia rutiera , implicit respectul in trafic, sunt inca SF-uri pentru foarte multi posesori de permis de conducere. Din pacate ! 

 

@Adrian H tizule , tu sau oricare altul de aici de pe forum , nu trebuie sa va suparati pentru cineva care isi expune o parere, indiferent cine este acel cineva . Iar in alta ordine de idei , nu trebuie sa judecam un intreg forum pentru ideile unuia dintre membri. 
Atata timp cat nu se fac atacuri directe , nominale, la persoana , nu avem de ce sa ne suparam. 
Ce ar fi sa ma supar eu daca cineva scrie la modul general ca cei de la service-uri sunt niste jepcari , niste jigodii , habarnisti , carpaci,  etc..... ?  Sa fim seriosi , si sa nu punem la inima din prima. 

Drumuri bune tuturor , fara evenimente , o primavara frumoasa si un sezon de exceptie. 

nay

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator

Cu prima ocazie o sa va dau cate un sticker cu " Ai parcat ca un bou ! " si va astept cu poze la fel ca la topicul cu sigla forumului , sa-mi aratati pe cine ati atentionat. 
superok

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bogdan Ionut

Superrrr ideea!superok

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adrian N.

Le asteptam si pe cele cu "ai parcat ca un bou".

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.