Sorin S

Acte de Caritate

11 postări în acest subiect de discuţie despre Acte de Caritate

Acte de Caritate

Sorin S

Azi la ora 13.00 impreuna cu sotia am plecat catre oameni saraci si anume catre acei oameni care locuiesc pe Str. Sisesti nr 16 intr-o cladire parasita care din cate am inteles este un fost conac, fabrica, depozit al regelui Mihai.
Asa am inteles de la acei oameni.
Am fost cu ajutoare constand in mancare, haine pentru adulti si pentru copii, jucarii, carucior pentru cel mai mic care are 2 luni.
Cei mari au 4 si respectiv 5 ani.
La jumatatea lunii februarie, mai fac un act de caritate tot pentru acesti oameni. Cine este interesat sa ajute o familie care traieste intr-o camera de 6 m patrati, cu o soba de lut si un frigider mic este rugat sa stranga cate ceva si sa ma contacteze pana in data de 20.02.2016.
Urmeaza o serie de poze care poate va vor intrista.
Tin sa mentionez ca barbatul casei lucreaza cu ziua, nu fumeaza, nu bea si in casa nu exista miros suspect de bautura, tigari sau mucegai.
Lenjeria era foarte curata pe pat unde statea un copil de 2 luni incalzit de nasa acestuia.
Copii au foarte bucurosi de ajutoarele primite din partea mea si a altor oameni binevoitori si cu suflet mare.
Aveti in poze si un cont deschis la Raiffeisen Bank pe numele sotiei acestuia, pentru cine doreste sa ajute cu orice suma de bani care este bine primita.
Printre rulotisti, daca gasim o rulota pe care o putem face cadou acestor oameni este bine primita.
Acesti oameni nu stiu cat vor mai sta in aceasta incapere si pana cand vor mai sta..

 

Multumesc.

IMG_20160130_141948.jpg

IMG_20160130_142617.jpg

IMG_20160130_142621.jpg

IMG_20160130_142625.jpg

IMG_20160130_142632.jpg

IMG_20160130_142642.jpg

IMG_20160130_142650.jpg

IMG_20160130_143025.jpg

IMG_20160130_143037.jpg

IMG_20160130_143319.jpg

IMG_20160130_143325.jpg

IMG_20160130_143333.jpg

IMG_20160130_143337.jpg

IMG_20160130_143344.jpg

IMG_20160130_143349.jpg

Modificat de Radu B.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Lucianistrate

Foarte frumos.

Rugamintea mea personala este ca data viitoare sa anunti cu ceva vreme inainte si sigur se vor strange destule persoane care sa poata dona lucruri sau orice altceva pentru cauze asemanatoare.

Respect.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marius George

Un gest foarte frumos care trebuie repetat.

Toata stima tie si familiei tale.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Sorin S

Scuze ca nu am anuntat, dar ideea mi-a venit joi seara.Ieri la munca azi la fapte.

Pana pe 20.02.2016, vreau sa mai strang cate ceva si vreau sa ma mai duc odata, sa putem ajuta oameni care doresc un trai mai bun.

Toti cei care vor sa ajute astfel de oameni, ii astept pana pe data de 20.02.2016.

Modificat de Radu B.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Lucianistrate

Nu ai de ca sa-ti ceri scuze, era doar o rugaminte asa cum am scris. Daca poti sa ne prezinti aici nevoile acestei familii ar fi ok, sa vedem cum putem ajuta.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marian C

Am deja pregătiţi doi saci cu hăinuţe pentru cel de 2 luni, şi ceva jucării pentru cei mari. Dă-mi un telefon când te duci să vin şi eu.
Mulţumesc.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Sorin S

Nevoie mare ar fi de ceva scândura pentru a putea face un acoperiş la camera alăturată să poată sta şi ei că oamenii.

In camera în care i-am găsit erau 5 suflete în 6 metri pătraţi, o sobă din chirpici prin care ieşea fum, un dulap de bucătărie, o servantă,  o masă şi un frigider cred că de 60 litri. 
Lângă camera în care stau mai există 2 camere dar plouă prin acoperiş şi nu se poate locui.

Doreşte să facă un acoperiş la 30 grade înclinaţie, să se scurgă apa şi să poată locui. 
După discuţia cu el mi-a spus că lucrează la un vecin care are vilă în spate.

Lucrează cu ziua şi nu ştiu cât câştigă,  dar ştiu că acest om ii da curent să poată trăi cât de cât cu un tv.Nu ştiu dacă ii cere bani,  dar ar fi păcat să ceară la aşa familie.
Azi când am plecat a mai venit o familie care a adus pampers, apă plată, mâncare etc.
Daca există cineva care are un wc de rulotă portabil şi poate să se debaraseze de el este bine primit deoarece nu există toaletă la aceşti oameni.Unde se mânca se si doarme.

Aici fac şi baie şi se duc la toaletă (la găleata).
Orice obiect pe care îl consideraţi folositor acestei familii, ii este bine primit.

Eu astazi am dus o plafonieră de bucătărie cu neon.

Modificat de Radu B.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Lucianistrate

Am retinut, te voi suna saptamana viitoare.

"Superioritatea unui om nu consta in titluri, functii, diplome, grad de pregatiri sau loc de munca... 
SUPERIORITATEA unui om, consta in a FI OM !!!"

 

Acest text nu-mi apartine, l-am vazut acum pe facebook si mi s-a parut ok pentru al posta pe acest topic ...

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David

Scuze!

Nu pot decat sa-mi ridic hi la asa fapte savarsite! Felicitari!

Bravo, nu te lasa! Exemplul tau se pare ca nu va fi fara urmari! 

Pacat insa ca suntem departe!

Nu ducem lipsa nici pe aici de "acte de caritate"!

Cinste si onoare celor ce o fac! superok

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Stefan P

Da de stire cand mai mergi! Cred ca am si eu vreo 4 saci de haine, lenjerie, vesela, fete de masa....

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Sorin S

Pana in data de 20 strang tot si gata mergem,  cine doreste sa vina este bine primit.  
Duminica seara am primit prima transa de haine si 50 ron de la un prieten care a vazut pe facebook anuntul.

Putem face ceva pentru aceste suflete nevinovate ...

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.