S. Simion

Concediu | Dincolo de Cercul Polar de Nord, cu rulota, Vara 2012

6 postări în acest subiect de discuţie despre Concediu | Dincolo de Cercul Polar de Nord, cu rulota, Vara 2012

Concediu | Dincolo de Cercul Polar de Nord, cu rulota, Vara 2012

S. Simion

După cum am mai menţionat într-un alt post, acum câţiva ani am făcut o călătorie în Nordul Nordului continentului, cu rulota pe care o aveam atunci în dotare. Ca să nu încarc forumul cu zeci de mega de poze şi să nu repet ceea ce am apucat să scriu într-un ziar local din jud. Argeş (ziarul aşa se şi numeşte, Argeşul), postez aici link-urile către reportajul în şase episoade pe care l-am scris la revenirea acasă.

 

Alte detalii pentru cei care au de gând să meargă într-acolo: călătoria a durat 23 de zile în total, inclusiv căscat gura pe ici, pe colo, plus două zile la nişte amici în Slovacia şi tot atâtea la alţii, în Suedia.

Vaporul dus-întors (Ventspils LV-Nynashamn SE şi retur) a costat vreo 400 de euro.

Carburantul pe cei circa 7000 km a costat în jur de 800 de euro.

Alte cheltuieli pe acolo - cca. 600 de euro, incluzând aici târguieli proprii.

O noapte într-un camping în SE sau NO costă de la 25 de euro în sus. 

 

Dacă este cineva care vrea să ştie mai în detaliu la ce să se aştepte pe acolo, răspund cu plăcere la orice întrebări punctuale.

Link-urile:

Cu maşina şi rulota, de la Piteşti la Cercul Polar de Nord

Cu maşina şi rulota, de la Piteşti la Cercul Polar de Nord (II)

Cu rulota, de la Piteşti la Cercul Polar de Nord (III)

Cu rulota de la Piteşti la Cercul Polar de Nord (IV)

Cu rulota de la Piteşti la Cercul Polar de Nord (V)

Cu maşina şi rulota, de la Piteşti la Cercul Polar de Nord (VI)

Modificat de Radu B.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Cornel Mihailescu

Salutare, hi

Frumoasa descriere. Am citit toate articolele si am ramas placut impresionat.superok
Si eu doresc ca vara aceasta sa fac o excursie de genul asta.

Doar ca prin Ungaria-Austria-Elvetia-Franta-Belgia-Olanda-Germania-Slovacia-Cehia-Romania.

O intrebare te rog, ce adaptor GPL ai folosit pentru alimentarea masinii ? :ascratch:


Cu stima Cornel M.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
S. Simion

Să le iau punctual: 

* la unguri e acelaşi tip de pompă ca la noi, deci nu trebuie niciun adaptor; oricum, toate benzinăriile (chiar şi "găzăriile" mai mici) au tot felul de adaptoare, deci nicio problemă în a alimenta, indiferent de maşină.

* în Austria mai bine uitaţi de GPL. Staţiile care au aşa ceva sunt rare, nu ştiu să fie niciuna prin preajma autostrăzilor şi, din ce-mi amintesc, e şi scump GPL-ul acolo, încât nu merită osteneala. 

* în Elveţia şi în Franţa nu am fost niciodată, deci n-am nimic de spus.

* în Olanda ştiu că e alt tip de priză de alimentare (aşa-numita baionetă); am fost de vreo 2-3 ori pe acolo, şi cu o singură excepţie, benzinăriile aveau ele adaptoarele necesare. La fel şi în Belgia.

* în Slovacia şi Cehia este exact situaţia de la unguri.

* la nemţi, unii au adaptoare, alţii au câte trei pompe de GPL, ca să-şi aleagă fiecare ce i se potriveşte. Mi-a fost cerută, uneori, garanţie 20 sau 30 sau chiar 50 de euro, ca să-mi dea cutia cu adaptoare, să-mi aleg de acolo ce-mi trebuia.

 

Ca o părere personală, am preferat să evit pe cât posibil Austria (am încasat o amendă de 200 de euro pentru că vinieta n-o lipisem pe parbriz, ci o agăţasem de clema special pusă la baza parbrizului pentru aşa ceva) şi Germania, preferând în schimb Slovacia şi Polonia. Ţările astea nu au autostrăzile nemţilor sau ale austriecilor, dar sunt ţări în care nu te face nimeni ţigan, nu se strâmbă nimeni când îţi vede numărul la maşină de România, iar în Polonia în special e benzină şi GPL ieftine, iar totul, în general, e mai ieftin sau cu mult mai ieftin decât la noi. 

 

În benzinăriile ungureşti (alea situate în popasuri) poţi petrece noaptea în rulotă fără să plăteşti nimic. Şi în Slovacia am dormit o noapte astfel, iar tanti de la ghişeu a refuzat banii. În Polonia, însă, se percepe un preţ modic (10-12 zloţi pe noapte, zlotul fiind cam la paritate cu leul) şi ai acces la baie, plin de apă etc. 

 

Vă doresc drum bun la vară.

 

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
S. Simion

Sunt bucuros că informaţiile mele ajută pe alţi posesori de rulote. Şi eu, la rându-mi, m-am "înfruptat" serios din experienţele şi cunoştinţele altora, deci e normal să şi dau ce am de dat, nu doar să iau.
Până la urmă, de asta cred că suntem pe aici câteva sute de inşi.

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornel Mihailescu

Multumesc mult S.Simion.hi
Intradevar in Austria sunt foarte rare statiile GPL. Pun aici o poza cu cele cateva statii ce au GPL ( 42 la numar). Pretul unui litru variaza intre 0.69 si 0.80 euro.

Si mai adaug aici si un site cu statii GPL pe Europa. Click pe GPL Europa

ScreenHunter_25 Feb. 01 14.40.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gioni Grinov

@S. Simion Bună ziua. Link-urile nu mai sunt de actualitate. Aș fi vrut să le citesc. Mulțumesc.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.