Vizitator

Stabilizator tensiune

9 postări în acest subiect de discuţie despre Stabilizator tensiune

Stabilizator tensiune

Vizitator

Am deschis acest topic pentru a  va exprima parerile despre oportunitatea folosirii unui stabilizator la rulota, precum si sfaturi referitoare la montare si achizitie ( unde , cum , cat , etc.........).

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Gabriel Schuster

Eu am folosit un stabilizator de 1000 VA la rulota in camping GPM, unde tensiunea de alimentare scazuse la 160v. L-am montat afara, intre cablul care venea de la tablou si priza de intrare in rulota. Si-a facut treaba, mai ales frigiderul a functionat cum trebuie. Daca echipamentele moderne ( TV, receiver, etc) au surse de alimentare care permit functionarea si la 180 v, frigiderul rulotei are o rezistenta care la tensiune mica nu se strica, dar nu mai este eficienta. Pentru AC trebuie un stabilizator de o putere adecvata, dar cu cat este mai mare este mai greu.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Emil Naghi

Mulțumesc Gabi,

Ma gândeam să intreb dacă s-ar întrevede vreo problemă funcțională sau periculoasa (incendiu) al aparatului?

Se incalzeste tare la o functionare continua? 

Vreau sa- l montez in spatiul din spatele sobei sub dulapul de haine acolo unde este roata rulotei.

Dacă îl montez ca "permanent",  primul, imediat după priză de intrare a tensiunii în rulota, adica taiat stekerul si legat la tabloul de sigurante, iar din el să iasă tensiune stabilizata în toate prizele rulotei, ar fi vreo problemă?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornelsavu

Nu este nici o problema, doar ca din cand in cand mai au tendinta sa se defecteze si ele. Lasa-ti o metoda de by-pass.  Acum mai depinde si de ce tip de stabilizator ai, cu relee sau cu bobina, fiindca cele cu bobina sunt destul de zgomotoase si ar putea deveni deranjant la  o folosire continuua. 

Nu cred ca o sa ii fie bine in spatele sobei caci soba degaja ceva caldura.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator

Al meu a functionat ani la rand cate 2saptamani in continuu in camping la turci , unde a avut serios de lucru din cauza tensiunii variabile/oscilante . N-a tusit , nu s-a incalzit , n-a comentat, n-a facut nazuri.
Ce-i drept nici consumatori mari nu am avut pe el , adica doar un varf de sarcina seara de 300-350W. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
TEODOR

Eu pe prima rulota am un UPC, pe care il luasem pentru incalzirea centrala la casa, dar nu l-am folosit deloc si am inteles ca acestea au si functie de stabilizator.Am insa si posibilitatea unui by - pass, incazul in care ma lasa .

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marius Rotaru

Eu am stabilizatorul montat in spatele sobei sub dulap, i-am facut posibilitate de by-pass ( stecher + priza ). De un an de cand l-am montat ...... mi-am amintit de el acum cand am citit topicul acesta. Deci toate sunt bune!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator

Stabilizatorul cumparat de mine a fost in jur de vreo 200RON si este de 1200VA , adica pana intr-un kilowatt . Pana acum si-a facut treaba , si are la activ vreo 4ani de functionare.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.